fbpx

ВМРО-ДПМНЕ денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата

На конвенцијата се очекува поддршка да добие единствениот кандидат кој се пријави на партискиот повик, професорката Гордана Силјановска Давкова

-

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на конвенција денеска официјално ќе го промовира својот кандидат за претседател на државата. На конвенцијата се очекува поддршка да добие единствениот кандидат кој се пријави на партискиот повик, професорката Гордана Силјановска Давкова. Таа е актуелен пратеник во Собранието, а беше и претседателски канадидат на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во 2019 година. Силјановска Давкова била професорка по Уставно право и Политички систем на Правниот факултет „Јустинијан Први“.

На денешната конвенција обраќање ќе имаат избраниот претседателски кандидат и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пред официјалниот дел на Конвенцијата ќе се одржат и две панел дискусии на теми „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“ и „Претседател кој се грижи за одбраната и стратешките интереси на државата“.

Тимчо Муцунски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска истакна дека денешната Конвенција ќе се понуди надеж и претседател кој ќе биде лидер на нацијата.

„Ние сме дојдени денес да понудиме надеж, да дадеме решенија. Да разговараме за претседател кој што треба да биде лидер на нацијата. Претседател кои што има широки надлежности во внатрешната политика, а уште пошироки надлежности во надворешната политика. Претседател кој што ќе биде претседател на земја членка на НАТО, на земја која што посакува да стане полноправна членка на ЕУ. Но, претседател кој што ќе не води по тој пат со заштитен дигнитет и заштитени национални интереси, додаде Муцунски.

Владеачката партија СДСМ за утре закажа конгрес на кој треба да се официјализира поддршката за актуелниот претседател Стево Пендаровски, кој веќе најави дека ќе се кандидидира за втор мандат. И Силјановска – Давкова и Пендаровски поддршка за кандидатурите ќе побараат и со собирање потписи од граѓаните.

Досега, потребните 10.000 потписи од граѓаните веќе ги собраа лидерот на ЗНАМ, Максим Димитриевски, министерот за надворешни работи, кандидат на ДУИ, Бујар Османи, кандидатот на ГРОМ Стевче Јакимовски, Арбен Таравари, од коалицијата на албанската опозиција „Вреди“ и Билјана Ванковска, кандидат на Левица.

Првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 24 април, а вториот на 8 мај, заедно со парламентарните избори.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...