fbpx

Најмалку 120 луѓе уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Навални

Навални беше погребан на гробиштата во близина на неговиот дом од детството во Москва

-

Најмалку 120 луѓе беа уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Алексеј Навални, кој вчера беше погребан во Москва по неговата сомнителна смрт во затвор минатиот месец. Навални беше погребан на гробиштата во близина на неговиот дом од детството во Москва, додека десетици илјади симпатизери беа спречувани од полицијата да се приклучат на церемонијата.

На роднините и блиските соработници им беше дозволено да бидат присутни на кратката црковна погребна церемонија на најистакнатиот непријател на претседателот Владимир Путин пред погребот на блиските гробишта Борисовское. За време на погребната церемонија, не беа пријавени инциденти, но повеќе од 120 луѓе подоцна беа приведени во Москва, Санкт Петербург, Новосибирск, Екатеринбург и други руски градови за учество во собири во спомен на Навални.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...