fbpx
Таг: апсења

таг: апсења

Во акција на хрватската полиција, утрово уапсен директорот на ХРТ, Казимир Бачиќ

Во акција на хрватската полиција и Канцеларијата за борба против корупцијата и организираниот криминал, рано утрово во Загреб се уапсени повеќе лица, меќу кои е и главниот директор на Хрватската радио-телевизија, Казимир Бачиќ, пишува порталот на „Јутарњи лист“. Според неофицијални информации, станува збор за сомневања за сторени кривични дела направени за време на поранешната градска администрација, од крајот на...

Во голема акција на полицијата од десетици земји разбиена огромна криминална група и уапсени стотици криминалци

Во акција на полицајци од Европа, САД, Австралија и Нов Зеланд се извршија стотици апсења низ целиот свет за време на масовна операција против организираниот криминал. Австриската федерална полиција и ФБИ ги следеле комуникациите на криминалците и илјадници шифрирани пораки биле дешифрирани во реално време за период од три години Во акцијата наречена „Тројански штит“, пораките се следеле преку апликацијата АНОМ...

Во Косово ситуацијата се вжештува, Србија прогласи борбена готовност

По серијата апсења на северот на Косово, чија цел се и Срби и Албанци, српскиот претседател порача дека станува збор за акција на косовската полиција насочена кон Србите и свика итна седница на српскиот Совет за национална безбедност. За време на акцијата уапсени се неколкумина полициски службеници и неколку граѓани осомничени за вмешаност во шверцување, а петмина полицајци се повредени. Меѓународните...

Анализа: Динамична недела во Македонија со апсења, судења и пресуди

Неделата започна со апсења за трагедијата за автобусот и проневера во разузнавачките служби а заврши со судска пресуда за тероризам. Од 18 неамнестирани обвинети за организираниот терористички напад на 27 април 2017 на Собранието на Република Северна Македонија, во петок (15.03.19) на вкупно 211 години затвор беа осудени 16. Оперскиот пеач Игор Дурловски, еден од водачите на групата протестанти „За...

Уапсени 200 мафијаши во Италија, помеѓу кои и корумпирани функционери

Околу 200 припадници на еден од најпознатите мафијашки кланови се упасени во заедничка акција на полицијата во Италија и во Германија, соопштија италијанските официјални власти. Според соопштението, уапсени се членови на криминалната група Ндрангета, чие што седиште е во регионот Калабрија. Акцијата била спроведена заедно со германската полиција, имајќи предвид дека семејствата Фарао и Маринкола, кои је предводеле групата, работеле во...

Уапсени 11 принцови во Саудиска Арабија поради организирање на протести

Во Саудиска Арабија денеска се уапсени 11 принцови, а ќе им биде судено бидејќи организирале протест пред една од кралските палати, пренесуваат саудиските медиуми. Принцовите протестирале поради укинување на надоместокот за сметки за вода и струја на членовите на бројните кралски семејства. На саудиската национална гарда, која е задолжена за заштита на кралското семејство, и било наредено да ги уапси принцовите,...

Руското МНР нема коментар за насилствата од 27 април, кои биле „антинатовски митинг“

Министерството за надворешни работи на Русија нема никаков коментар во врска со притворањето на 36-мина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и шестмина пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Ова денеска го соопшти портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, прашана „за коментар за ситуацијата во Македонија, каде што кон крајот од минатата недела имаше апсења на претставници на...

Османи: Протестите се уставно право, сè додека не се насилни

Протестите се легитимно и уставно загарантирано право на граѓаните и може да се прават секаде, сè додека не се насилни, изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање дали протестите на ВМРО-ДПМНЕ против последните приведувања и судството се политички притисок. - Граѓаните имаат право да кажат мислење и за одлуките на судот, но ние не смееме да...

Груевски: Немаме донесено одлука да се повлечеме од Собранието

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска по рочиштето за случајот со насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, во јавноста познат како „Шамари“, во изјава за медиумите обвини за протекционизам во судството. - Судот, за случаите во кои се обвинети членови на ВМРО-ДПМНЕ, рочиштата ги закажува на два-три дена, со набиена агенда, додека случаите за кои е обвинет Зоран...

Во Германија уапсени шест лица што планирале терористички напади

Во голема операција спроведена во неколку градови во Германија, полицијата уапсила шестмина Сиријци под сомнение за тероризам, јави германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Уапсените се на возраст од 20 до 28 година и се членови на терористичката група Исламска држава, а планирале терористички напад на Германија. Апсењата се извршени во Касел, Хановер, Есен и во Лајпциг. Четворица од уапсените влегле во...

Стотици демонстранти уапсени во Москва

Стотици луѓе беа уапсени во центарот на Москва денеска, додека се собираа за протест кој беше забранет од власта. Протестот беше организиран од националистичка група. Апсењата на плоштадот Манеж во непосредна близина на Кремљ се случија два дена откако агенција за домашна безбедност уапси некои од членовите на групацијата „Артподгатовка“, под сомневање дека сакале да извршат бомбашки напади на административни...

МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април

Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава. Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката. „Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат...

Голема акција за апсење во Хрватска поради аферата „Агрокор“

Уапсени се четворица од поранешните клучни раководители на концернот „Агрокор“ во Хрватска, во акцијата што почна рано утрово, а во чии рамки е претресена и „Кулмеровата палата“ во Загреб, сопственост на основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ. Според информациите во хрватските медиуми, Ивица Тодориќ не е во Хрватска. Уапсени се поранешниот шеф на финансии на „Агрокор“, Иван Црњац, поранешниот член на надзорниот...

Акција на турската полиција за апсење на 70 војници поради поврзаност со Ѓулен

Турската полиција денеска почнала акција за апсење на 70 војници обвинети за поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого властите во Анката го обвинуваат дека го организирал минатогодишниот обид за воен удар, јавуваат турските агенции. Акции против приврзаници на Ѓулен во Турција се спроведуваат речиси секој ден, веќе 15 месеци, а само минатата седмица беа приведени...

Уапсено уште едно лице осомничено за поврзаност со нападот во Лондон

Британската полиција уапсила уште едно лице под сомневање за поврзаност со бомбашкиот напад што се случи во петокот оваа недела, во метро-станицата Парсонс грин во Лондон, јавува „Би-би-си“. Станува збор за 21-годишно момче, кое синоќа било уапсено во западен Лондон. Осомничениот бил однесен во полициската станица во јужен Лондон, каде останува во притвор. https://twitter.com/BBCBreaking/status/909315500089511936 Вчераутро, во пристанишниот град Довер, полицијата уапси 18-годишно...

Германија најави воведување мерки против Турција

Германското министерство за надворешни работи ќе издаде безбедносно предупредување до граѓаните на Германија кои планираат да патуваат во Турција. Ова е една од мерките против Анкара што денеска ги најави шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, по апсењето на активисти за човекови права во Истанбул, од кои еден е германски државјанин. „Имајќи ги предвид зачестените случаи на произволни апсења на...

Обвинителство: Разбиена досега најголема организирана група за криумчарење мигранти

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција извести дека во текот на вчерашниот ден била спроведена координирана акција со МВР против организирана група за криумчарење мигранти, на подрачјето на повеќе населени места. Притоа, по поднесената кривична пријава од МВР за 23 лица, од кои еден малолетник, а четворица државјани на Албанија, Обвинителството за 22 лица донело наредба за спроведување...

Се апсат десетици лица во две турски министерства поради наводна поврзаност со Ѓулен

Обвинителството во Анкара издаде десетици наредби за апсење на вработени во две турски министерства во рамките на истрагата за организацијата ФЕТО на проповедникот и опозиционер Фетулах Ѓулен, јави турската телевизија „Си-ен-ен Турк“. Наредби за апсење се издадени за 30 вработени во турското Министерство за образование и за 17 вработени од Министерството за транспорт, навигација и за комуникација. Осомничените лица се...

Превентивни апсења во Франција поради страв од терористички напади

Француската полиција спроведува „превентивни апсења“ и поставува бетонски бариери на божиќните базари, стравувајќи од терористички напади во земјата, слични на неодамнешниот напад во Берлин. Портпаролот на француската влада рече дека се контактирани божиќните базари за да се спроведат сите безбедносни мерки, вклучувајќи проверка на багаж. Во Франција во напади на исламистите во изминатите две години беа убиени повеќе од 230 лица,...

Европската Унија ѝ порача на Турција да си ја заштити демократијата

Европската Унија денеска оцени дека загрижува неодамнешниот развој на случувањата во Турција и ја повика оваа држава да продолжи со политичкиот диjалог со опозицијата и да ја заштити својата демократија. Во соопштението на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини се вели дека иако државите членки на ЕУ ја препознаа потребата Турција да преземе соодветна акција при...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...