fbpx
Таг: авион

таг: авион

Патник загина во турбуленција на летот Лондон-Сингапур, 30 се повредени

Еден патник загина, а повеќе од 30 се повредени во авионот на Сингапур Ерлајнс кој летал од Лондон за Сингапур, а кој бил под влијание на голема турбуленција, пренесе Би-Би-Си. Авионот „Боинг“ 777 за Сингапур се пренасочил кон Бангкок и слетал во 15:45 часот по локално време. Авионот транспортирал вкупно 211 патници и 18 членови на екипажот, се вели во...

Инцидент на аеродромот во Белград – оштетен авион летал над градот еден час

Авион на компанијата „Маратон ерлајнс“ која врши сообраќај за „Ер Србија“, при полетувањето од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград удрил во инструментацијата која служи за слетување на авиони од спротивната насока на пистата, вели за Н1 Петар Војиновиќ од српскиот воздухопловен портал „Tango Six“, коментирајќи го инцидентот што се случи вчера во српскиот главен град. Авионот потоа летал над Белград...

Се урна руски авион – десетици загинати украински воени заробеници

Нема преживеани патници од рускиот воен авион кој се урна во близина на рускиот град Белгород, кој се во близина на руската граница со Украина. Министерството за одбрана на Русија изјави оти во авионот имало 65 украински воени заробеници, кои биле пренесувани кон Украина за размена на затвореници, како и 9 други лица. Би-би-си сè уште нема независно потврдено колку...

Украинските сили собориле руски шпионски и команден авион

Украина соопшти дека соборила руски шпионски авион А-50 и команден авион Ил-22 во областа на Азовското Море, пренесе „Гардијан“. Началникот на армијата Валериј Залужњи, на Телеграм напишал дека воздухопловните сили на Украина уништиле непријателски авион за откривање радар со долг дострел А-50 и непријателски воздушно контролен центар ИЛ-22. „Благодарен сум на воздухопловните сили за совршено планираната и извршената операција во регионот...

Пендаровски: Да се расветли случајот М-НАВ, станува збор за потенцијално загрозување на безбедноста во авионскиот сообраќај

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Александар Тасевски, претседател на Струковиот синдикат на контролори на летање и Горан Гавровски, член на синдикалниот одбор, информираат од претседателскиот кабинет. На средбата претседателот Пендаровски ги поддржал заложбите на синдикатот за одржување на професионалното ниво во функционирањето на М-НАВ АД – Скопје, којашто е дел од критичната инфраструктура во државата. „Во оваа насока, претседателот Пендаровски...

Откриени разлабавени завртки на „Боинг“ авиони, по инцидент кога при полетување се откачи врата

„Јунајтед ерлајнс“ изврши инспекција на „Боинг“ авиони од линијата „737 Макс 9“, откако изминатата недела се откачила врата на авион од истата линија при полетување. При инспекцијата, биле откреини голем број завртки на кои им требало затегнување и друг разлабавен хардвер, известува Би-би-си. Инцидентот кој ја предизвика инспекцијата се случи на 5 јануари кога при полетувањето на „Боинг 737 Макс...

Бугарија не дозволи прелет на авионот на Лавров поради санкциите против Захарова, а не поради С. Македонија

Дел од руската делегација на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје беше и портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, чие присуство во рускиот авион ја натерало Бугарија да ја отповика дозволата за прелет над нејзина територија. Но, причината никако не е билатералниот спор што постои помеѓу Македонија и Бугарија, како што алудира оваа објава на Фејсбук,...

Османи не му забрани на Лавров да слета во С. Македонија

Османи не му забрани на Лавров да слета во С. Македонија, туку кажа дека неговото доаѓање ќе биде предизвик, бидејќи воздушниот простор на Македонија и на соседните земји е затворен за руски државни авиони. Османи рече дека, по правило, сите треба да бидат присутни и дека ќе се направат логистички напори за да му се овозможи на Лавров да...

Путин го прекина молкот за смрта на Пригожин

Рускиот претесдател Владимир Путин го прекина молкот за смртта на Евгениј Пригожин, околу 24 часа по падот на приватниот авион на шефот на Вагнер, пренесе Би-би-си. Рускиот претседател рече дека шефот на платеничката група Вагнер е „талентирана личност“ која „направи сериозни грешки во животот“. Путин, исто така, испрати сочувство до семејствата на сите 10 лица за кои се вели дека...

Вагнер распарчен од руската држава по неуспешниот пуч

Вагнер умира со бавна смрт во последните два месеци, а пријавената смрт на нејзиниот водач ја остава групата со „ограничени опции“, изјави Џастин Крамп, извршниот директор на консултантската служба за разузнавање Сибилински и ветеран на британската армија, за програмата Денес на Би-Би-Си Радио 4. Тој рече дека по неуспешниот обид за државен удар на Евгениј Пригожин од пред два месеци кружат...

Видеоигра прикажана како доказ за супер маневрите на руската авијација

Видеото во постот не покажува никакви супер маневри на руската авијација, туку станува збор за видеоигра и симулација на т.н. кобра маневар. ДЦС е акроним за Digital Combat Simulator, видео игра која симулира воздушна борба, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук споделува видео на кое се гледа како борбен авион слетува на носач...

Тројца осудени на доживотен затвор за летот MH17 во кој загинаа 298 луѓе, соборен од руски проектил

Денеска се изрече пресудата против обвинетите за соборувањето на авионот во 2014 над Источна Украина кога загинаа 298 луѓе. Во отсуство, осудени се три лица на доживотна казна затвор. Објавувањето на пресудата се одвиваше во живо, во присуство на голем број новинарски екипи и семејства и роднини на загинатите во авионската несреќа. Судијата Стинхуис рече дека судот верувал дека...

Се урна товарен авион со оружје во Грција, починаа осум украинци кои биле членови на екипажот

Товарен авион што пренесуваше 11 тони оружје од Србија до Бангладеш вчера се урна во близина на Кавала, Северна Грција. Според грчките власти за цивилна авијација, авионот се движел на релација Србија - Јордан пред да пристигне во Бангладеш и се урнал на 40 километри западно од аеродромот, пренесува Еуроњуз. Со авионот управувала украинската карго авиокомпанија „Меридијан“, но според официјалната...

Лавров ги обвини НАТО и ЕУ за забраната за прелет над Бугарија, Македонија и Црна Гора

Одбивањето од Бугарија, Северна Македонија и Црна Гора да дозволат прелет на неговиот авион со кој денеска требаше да пристигне во официјална посета на Србија, по што таа беше откажана, за рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е прибегнување на ЕУ и НАТО кон најдолни средства за да ја спречат Србија да ги избира своите партнери. Лавров на прес-конференцијата...

Патник без искуство слета авион откако пилотот се онесвестил

Патник без никакво искуство во летање успешно слетал авион во Флорида, САД, откако пилотот се онесвестил, пишува „Би-би-си“. Во објавено аудио од летот, се слуша како патникот Дарен Харисон ѝ соопштува на контролата за летање дека во авионот се одвива „сериозна ситуација“. Контролорот за летање Роберт Морган, кој обучувал нови пилоти, му помогнал на Харисон да го слета авионот на меѓународниот...

И покрај ЕУ санкциите, руски државен авион ја прелета Бугарија и слета во Белград

Руски државен авион Иљушин ИЛ-96-300, на специјален лет од Сочи, долета денеска претпладне во Белград преку Бугарија, иако оваа земја уште во февруари званично го затвори својот воздушен простор за руски авиони, јави телевизијата Н1. Авионот од Сочи, Русија полетал околу 8 часот наутро а на белградскиот аеродром слетал околу 9.30 часот, пренесува телевизијата податоци од веб-сервисот flightradar24.com. Авионот потоа...

НАТО авионот за воздушно патролирање прелета над Скопје (Галерија)

Македонското небо од денес и официјално е дел од системот на НАТО алијансата за воздушно патролирање. Авионот АВАКС и борбените воздухоплови Ф-16 на НАТО денес прелетаа над главниот град со цел да демонстрираат како се изведува мисијата на Алијансата за воздушно патролирање над С. Македонија. АВАКСОТ слета на скопскиот аеродром, додека два авиона Ф-16 предвидено е да слетаат околу 15...

На северот на Албанија принудно слета авион без ознаки, пилотот и патникот „исчезнаа“

Мал авион принудо слета утрово на северот во Албаниија во областа Вермош која е близу до границата со Црна Гора. На авионот нема ознаки според кои може да се потврди од каде потекнува или кому му припаѓа, што значи дека може да биде нерегистриран или неговите податоци да се избришани, објавија албанските медиуми. За време на летот, во авионот имало...

Вистиномер: Коронавирусот е вирус, а не „токсични наночестички“ фрлани од небо!

Наспроти тврдењето во постот дека коронавирусот не постои, тој е изолиран во лабораторија како вирус на 7 јануари 2020 година. Вирусот се шири од устата на инфицирано лице или од течноста во носот кога инфицирано лице кашла, кива, зборува, пее или дише. Тековните докази наведуваат дека вирусот се шири главно меѓу луѓе што се во близок контакт, типично во...

Вистиномер: Со фото од авион за гаснење пожар од 2009 г. се шири паника за наводно труење со смртоносен отров

Злоупотребувајќи стари фотографии, пост на социјалната мрежа Фејсбук шири теорија на заговор дека авиони, наводно, испуштат опасни отрови во атмосферата, кои тивко ги убиваат луѓето уште од 1999 година, пишува „Вистиномер.мк“ во својата нова анализа.   Објава на Фејсбук панично дезинформира дека во државата повеќе од 20 години се случува смислено, планско труење на населението од воздух. Овој манипулативен пост, кој...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...