fbpx
Tag: NikollaGruevski

tag: NikollaGruevski

Brukseli i shqetësuar dhe i zhgënjyer nga sulemt e fjalimit të Gruevskit

  Bashkimi Evropian është dëshpëruar nga deklarata e fundit e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, merr vesh “Meta” nga burime zyrtare të BE-së,. “Ne tashmë kemi shprehur shqetësimin tonë për deklaratën e ish kryeministrit në lidhje me respektimin e dialogut politik”, tha për “Meta” përfaqësues i lartë i BE-së, i cili ka kërkuar të mbetet anonim, në pyetjen se si i komenton...

Vanhojte për sulmet nga Gruevski: Nëse nuk të pëlqen porosia vrit tellallin

"Nëse nuk të pëlqen porosia vrite tellallin”, ishte përgjigja e lehtësuesit belg Piter Vanhojte në pyetjen e gazetarëve për retorikën e mbrëmshme të ish kryeministrit Nikolla Gruevski, ku ishte përmendur edhe emri i tij. Ndërkaq, anëtarët e partive  politike  dhe gupet e punës sot pasdite sërish u takuan në Klubin e Deputetëve që të bisedojnë për reformat në media dhe për...

BE-ja në twitter Gruevskit: Kush ka firmosur, duhet të respektojë Janevën dhe Vanhauten

Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup nëpërmjet profilit të tij zyrtar në "Twitter", shkroi se partitë politike të respektojë Marrëveshjen e Përzhinos dhe punën e prokurores publike Katica Janeva. "Të ata që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos duhet të përkrahin punën e Prokurorisë Publike dhe grupet e punës të katër palëve", shkroi Delegacioni i BE-së në "Twitter". Special Prosecutor and 4...

Edhe sot Gruevski sillej sikur të ishte kryeminstër

VMRO- DPMNE sot organizoi takim për projektin ( e Qeverisë!) "Bli shtëpi për të rinj", që u mbajt në hotelin "Aleksandar palas" dhe në të cilën morën pjesë kryetar i partisë, Nikolla Gruevski. Në takim morën kryetarë të komunave dhe ministra. Projekti "Bli shtëpi për të rinj" e pormovoi Nikolla Gruevskin si kryeministër më 18 dhjetor 2015, dhe filloi të...

Gruevski është përgjigjur kot

Përgjigjet e kryeministrit Nikolla Gruevski, i cili aktualisht i jep para anëtarëve të Komisionit Anketues për skandalin me përgjimet, kanë qenë shumë kot, boshe informojnë gazetarët nga Komisioni. Siç thonë, puna po shkon në atmosferë të qetë dhe deri më tani kryeministri nuk ka dhënë asnjë informatë të klasifikuar.  

Gazetarët u përzunë jashtë, filloi Komisioni Anketues

Filloi seanca e Komisionit Anketues për skandalin e përgjimeve, ku duhet të dëshmojë edhe kryeministri Nikolla Gruesvki. Pasi që kryetari i komisionit, Petre Shilegov, tha se grupi i deputetëve të VMRO- DPMNE-së e kanë njoftuar se kryeministri nuk dëshiron të futet në sallë derisa gazetarët janë prezentë, ai  atëherë ftoi gazetarët të dalin jashtë. Para se të futet në...

Dëshmia e Gruevskit, përpara Komisionit Anketues shtyhet për të hënën

“Kryetari i VMRO-DPMNE-së dhe kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, për shka të detyrave të rregullta, ftesës së Komisionit Anketues, do t’i përgjigjet më 14 dhjetor, gjegjësisht të hënën”, njoftojnë nga VMRO-DPMNE Njoftimin se nuk do të dëshmojë sot kryeministri Gruevski para anëtarëve të Komisionit Anketues, partia në pushtet e ka dhënë disa minuta para se të fillojë termini i caktuar...

LSDM: Investimet reale të Gruevskit janë Mercedesi, parcelat dhe provizionet

Në gusht të vitit të kaluar, Nikolla Gruevski, hodhi një lopatë dhe njoftoi ndërtimin e një zone të re industriale në Radovish. Sot, pas 15 muajsh, në vend të zonës industrial në Radovish toka është bosh dhe me një vrimë të gërmuar. Dhe kështu, nuk ka as fabrika dhe vende të reja pune, ku LSDM-ja e akuzoi një deklaratë...

Gruevski – Tusk: Për krizën e refugjatëve duhet më shumë koordinin ndërmjet Maqedonisë dhe BE-së

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, sot në Shkup biseduan për krizën e imigrantëve. Nga takimi janë nxjerrë përfundimet se sfidat e reja me të cilat ballafaqohet Evropa janë pasojë e vendimeve të më shumë shteteve që t'i lëshojnë vetëm refugjatët dhe imigrantët të cilët vijnë nga rajonet e përfshira në luftë, por jo edhe...

Gruevski: Do të ndërtohen tre konvikte studnetore

Projekti për konviktin  "Medicinar" është gati dhe sipas kryeministrit pritet në dhjetor të ketë shpallje publike për ndërtimin e tij "Lokacioni i dytë për të cilin nuk kemi kurrfarë dokumente, por do t'i fillonim përgatitjet shpejtë është në afërsi të QS “Boris Trajkovski”, Karposh, ku planifikojmë po ashtu lokacion për rreth 500 vende për studentë. Për këtë vend do...

Gruevski dënoi sulmin terrorist në Paris

“Me shqetësim e pranova lajmin për sulmet terroriste në Paris, në të cilët jetën e humbën një numër i madh i njerëzve dhe ku ka një numër të madh të të lënduarve dhe në këto momente të vështira të pikëllimit të popullit miqësor francez, me lejoni të shpreh ngushëllimet për familjet e viktimave të këtij akti barbar dhe kundër...

Gruevski: Populli mund të thotë vlerësimin për Raportin

Maqedonia  për të shtatin vit me radhë merr rekomandimin nga Komisioni Evropian për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, deklaroi kryeministri Nikolla Gruveski, pasi që nga ambasadori i BE0së në Maqedoni, Aivo Orav pranoi raportin e progresit të vendit të eurointegrimeve. Gruveski tha se raporti politik vlerëson karakteristikat e Maqedonisë nëpërmjet prizmit të interesave të BE-së dhe shtoi...

Gruevski: Në këtë vend populli është ai që vendos

"Askush nuk mund t'i shmanget popullit sepse pikërisht populli është ai që vendos në këtë vend. Ne besojmë te populli", tha kryeministri Nikolla Gruevski në takimin mes liderëve “Ne i besojmë  vendimeve të popullit, besojmë se din të bëjë zgjedhjen e duhur dhe për këtë arsye e kishim me rëndësi që sa më shpejtë dhe pa shtyerje të ketë zgjedhje...

“Bombat” e opozitës Gruevskit i morën 5 funkcionarë

Më shkarkimin e sotshëm të Goran Trajkovskit, drejtorit të DAP-it,  i cili është politikani i pestë që pësoi pas publikimit të "bombës"  së parë nga lideri i opozitës Zoran Zaev, më 9 shkurt të këtij viti. Nga Qeveria e Nikolla Gruevskit deri më tani u larguan këta funksionarë: Gordana Jankulloska, ministre e punëve të brendshme; Sasho Mijallkov, drejtor i Drejtorisë së Sigurimit dhe...

Bejli 50 minuta priti Gruevskin

Pesëdhjetë minuta ambasadori i ShBA-së në Maqedoni, Xhes Bejli, priti kryeministrin Nikolla Gruevski në hapjen dhe lëshimin e objektit të ri shkollor të Shkollës shtetërore për  rehabilitimin e fëmijëve dhe të rinjve me shikim të dëmtuar "Dimitar Vllahov" Nga kabineti i Gruevskit paralajmëruan vizitë të Komunës së Kisela Vodës. Në paralajmërim thuhej se ai do të merr pjesë në promovimin...

Gruevski do të flas në Asanblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe takon Ban Ki Mun

Kryeministri Nikolla Gruevski sot do të ketë fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme   të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork dhe do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun. Njëra nga temat në takim do jetë takimi me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së  do të jetë edhe kontesti me emrin. Gruevski para disa ditësh,...

Zaev vetëm me Bejlin dhe Oravin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka mbetur i vetëm me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli dhe atë të BE-së, Aivo Orav pasi liderët tjerë lëshuan sallën e takimit. Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti janë në tryezë të përbashkët me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, më vonë iu është bashkëngjitur edhe kryeministri Gruevski. Nuk ka të dhëna zyrtare pse Zaev ka...