fbpx

Gruevski do të flas në Asanblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe takon Ban Ki Mun

-

Kryeministri Nikolla Gruevski sot do të ketë fjalimin e tij para Asamblesë së Përgjithshme   të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork dhe do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Mun. Njëra nga temat në takim do jetë takimi me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së  do të jetë edhe kontesti me emrin.

Gruevski para disa ditësh, në kuadër të pritjes së organizuar nga presidenti amerikan Barak Obama, kishte takim jozyrtar me kryeministrin grek Aleksis Cirpras, ku është përmendur dhe çështja e emrit.

Në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kryeministri grek theksoi se Greqia punon në drejtim të zgjidhjes të të gjitha çështjeve të hapura me vendet e Ballkanit Perëndimor, duke saktësuar edhe përpjekjet për tejkalimin e kontestit me emrin me Maqedoninë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.