fbpx

Brukseli i shqetësuar dhe i zhgënjyer nga sulemt e fjalimit të Gruevskit

-

 

Bashkimi Evropian është dëshpëruar nga deklarata e fundit e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, merr vesh “Meta” nga burime zyrtare të BE-së,.

“Ne tashmë kemi shprehur shqetësimin tonë për deklaratën e ish kryeministrit në lidhje me respektimin e dialogut politik”, tha për “Meta” përfaqësues i lartë i BE-së, i cili ka kërkuar të mbetet anonim, në pyetjen se si i komenton sulmet e Gruevskit ndaj lehtësuesit Piter Vanhojte dhe prokurores Katica Janeva.

Misioni i Bashkimit Evropian në Shkup, dje nëpërmjet një statusi në faqen e saj oficiale të rrjetit social “Twiter”, i ka thirrur partitë politikë që ta respektojnë Marrëveshjes e Përzhinos dhe punën e prokurores speciale, Katica Janeva.

“Të gjithë nënshkruesit e Marrëveshjes së Përzhinos, duhet që ta përmbajnë punën e Prokurorisë Speciale”, porositi Delegacioni i BE-së në Twiter

Ish kryeministri dhe lideri i VMRO- DPMNE-së, Nikolla Gruevski, i cili ndër të tjera në fjalimin e tij tha se do të duhet të kaloj shumë kohë “para se t’i bie në mëndje të vij në pushtet me mashtrim të madh, me bashkëpunim me shërbimet e huajat, me bashkëpunim me kriminelët, falsifikuesit, Çaushat, Vanhojtat dhe Katicat dhe me lajkaxhi të atillë që në kokën e tyre e kanë sesi t’i  zhvatin biznesmenët në qytetin e tyre”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.