fbpx
Tag: Kryetar

tag: kryetar

Zaev pasnesër në kongresin e LSDM-së do të jetë kandidati i vetëm për kryetar

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev pas darkës së djeshme në Bruksel me Federika Mogerinin dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor, pasnesër në kongresin partiak e pret riemërim për lider të ri të LSDM-së. Zaev është kandidati i ri për kryetar partie që do të zgjidhet në kongresin e 22 të rregullt që do të mbahet në hotelin “Aleksandar...

Vetëm Zaevi kandidohet për kryetar i LSDM-së, mbështetje nga të gjitha komiteteve komunale?

Tani për tani s’mund të dalim me informacione sepse duhet të verifikojmë çfarë paraqitje kanë arritur në konkurs. Prej nesër do të mund të japin informata përkatëse, deklaroi para pak kohe zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov në pyetjen sa kandidatura për kryetar partie dhe anëtarë të Këshillit Qendror dhe Mbikëqyrës të LSDM-së kanë arritur prejdje, kur edhe skadoi afati...

BDI ndjen keqardhje për vrasjen e Idrizit dhe kërkon zbardhjen e rastit

Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet për vrasjen e kryetarit të komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi, që sipas asaj që thuhet në njoftim, një asnjë rast nuk është provokuar. "BDI është tronditur sot thellë nga lajmi për vrasjen e anëtarit të familjes sonë dhe Kryetarit të Komunës së Bogovinës Hazbi Idrizi gjatë kryerjes së punës së tij...

Kryetari i Bogovinjës, Hazbi Idrizi ndërron jetë si pasojë e plagëve me armë zjarri

Kryetari i komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi ka ndërruar jetë pasi sot në mëngjes është qëlluar me armë zjarri, konfirmojnë për "Meta" nga Qendra klinike e Tetovës. Jozyrtarisht, vrasjen e ka kryer punonjës në komunë i cili gjoja është larguar nga puna. Pas vrasjes, A.K ka tentuar të vetëvritet, duke qëlluar në trupin e tij. Ai më pas me automjetin e...

Veljanovski në Facebook: Nuk kishte dorëzim- pranim të postit nga Xhaferi

Kryetari i deritanishëm i Kuvendit, Trajko Velajnovski i cili ishte kryesues me seancën konstituive pas zgjedhjeve, në profilin e tij në Facebook shkroi se nuk ka pasur pranim- dorëzim të postit mes tij dhe kryetarit të sapoemëruar, Talat Xhaferi. "Jo, nuk kishte pranim- dorëzim të kryetarit jolegjitim dhe jokushtetues të Kuvendit", ka shkruar Veljanovski, si koment ndaj njoftimit të Kuvendit...

Grubi: Një zyrë nuk është institucion, institucioni është kryetari Xhaferi

Shefi i kabinetit të liderët të BDI-së dhe deputeti, Artan Grubi sot në deklaratë para Kuvendit tha se sekretari i përgjithshëm i Kuvendit ka kërkuar vendimi për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit të publikohet në “Gazetë Zyrtare” para që shërbimet e Kuvendit të mund të veprojnë në përputhje me kërkesat e kryetarit të ri. Deputeti i BDI-së tha...

Deputetët e VMRO DPMNE-së debatojnë vet, LSDM nuk diskuton

Deputetët e VMRO DPMNE-së sot në vazhdimin e 15-të të seancës konstituive të Kuvendit, sërish debatonin me vetveten. Në vend të debatit për pikën e rendit të ditës gjegjësisht emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të Komisionit për zgjedhje dhe emërime, deputetët e VMRO DPMNE-së përmes replikave dhe kundër- replikave, shpesh të shkruara, diskutojnë për Platformën e partive shqiptare. Ilija Dimovski...

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11. Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit...

LSDM kërkon mbështetjen e 10 deputetëve për emërimin e kryetarit të Kuvendit

Deputeti i LSDM-së, Oliver Spasovski në vazhdimin e sotëm të nëntë të seancës konstituive kërkoi mbështetjen nga 10 deputetë që të votohet për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit. Sipas Spasovskit, është e qartë se ky debat do të përdoret për zvarritjen dhe bllokimin e Kuvendit. Ilija Dimovs nga VMRO DPMNE tha se diskutimi për këtë pikë duhet të vazhdoj derisa të...

PSP kërkoi përjashtimin e kryetarit të Gjykatës Supreme pasi përmendet në “bombat”

Prokuroria Speciale Publike (PSP) sot pranë Gjykatës Supreme të R. së Maqedonisë ka dorëzuar kërkesë për përjashtimin e kryetarit të gjykatës më të lartë, me arsyetimin se Jovo Vangelovski është pjesë e “bombave” edhe atë në periudhën kur ka kryer funksionin në Supremen. Në kërkesën e sotme nga PSP thuhet se në bisedat e përgjuara ka bisedë mes ministrit të...

Bujar Osmani: Talat Xhaferi do të jetë kandidat për kryetar parlamenti

Talat Xhaferi do të jetë kryetari i ri i Parlamentit të R. së Maqedonisë, deklaroi për “Portalb”, zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani. Sipas Osmanit, Xhaferi është kandidati i vetëm i BDI-së dhe shumicës parlamentare. Nëse Xhaferi e kalon votimin për emërimin e kryetarit të Kuvendit, javën e ardhshme, ai do të jetë kryetari i parë shqiptar i këtij institucionit ligjvënës. Kryetari...

Zaev tërhiqet nga posti i kryetarit të komunës, “largohet në funksion tjetër”

Kryetari i komunës Strumicë dhe kreu i LSDM-së, Zoran Zaev në seancën e sotme të Këshillit të komunës ka kumtuar se tërhiqet nga posti kryetari i komunës për shkak të funksionit të tij të ardhshëm. Zaev nuk tregoi se cili do të jetë funksioni i tij i ardhshëm ndërsa në seancën e Këshillit, ku sot është diskutuar për buxhetin e...

Menduh Thaçi jep dorëheqje nga posti kryetar i PDSH-së

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka bërë të ditur në faqen e tij në Facebook se jep dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë. “Të dashur miq, sapo dorëzova dorëheqjen e parevokueshme nga posti i Kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptare, Këshillit Drejtues të PDSH-së. Partinë Demokratike Shqiptare do t’a drejtojë në mënyrë kolektive Këshilli Drejtues deri në Kongresin...

Sot zgjidhet kryetari i ri i Gjykatës Kushtetuese, favorit i Goshevës- gjykatësi Ivanovski

Në kolegjiumin e sotëm, ka filluar zgjedhja e kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë. Mandati i kryetares aktuale, Elena Gosheva, do të kalojë për dy javë dhe për të mos u bllokuar puna e Gjykatës, gjykatësit kushtetues kanë caktuar seancë për sot. Burimet tona thonë se kolegjiumi për emërimin e kryetarit është caktuar për sot, sepse në të kundërtën,...

PSP të prononcohet nëse kryetari Taleski ka të drejtë të nënshkruar nga arresti

Këshilltarët e Manastirit sot në seancën e Këshillit diskutojnë për raportin tremujor për realizimin e buxhetit për vitin 2016-të, i firmosur nga kryetari Vladimir Taleski. Pasi kryetari e ka propozuar buxhetin, tani prej shtëpisë kërkon raport se si ai po realizohet, pohojnë shërbimet e komunës Manastir. Partitë opozitare në këshill kërkuan që kjo pikë të tërhiqet nga rendi i ditës...

Taleski ka qenë “superior” dhe ka firmosur dokumente nga paraburgimi

“Nuk kam kryer asnjë vepër penale, nuk ndjehem fajtor dhe vlerësoj se nuk është korrekte që në bazë të një bisede telefonike që e bëjnë “dy njerëz të panjohur”, të bëhen këso instruksione”, deklaroi kryetari i Komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski, i cili është i dyshuar në rastin e Prokurorisë Speciale “Transportuesi”, pas mbarimit të seancës publike në Gjykatën...

Transportuesit nga “Transporter” nuk kanë të ndaluar, madje vazhdojnë me avazin e vjetër apo edhe më shpejtë

Prokuroria speciale ka prova të reja në rastin e transportit të nxënësve “Transporter” ku si i dyshuari i parë është kryetari i Komunës Manastir, Vladimir Taleski, deklarojnë nga prokuroria për “Meta”. Sipas informacioneve deri tek të cilat arritëm, PSP ka dërguar 30 kërkesa të reja për ekspertizën e dokumenteve në shkollat e Manastirit, Ministrinë e financave dhe transportuesit e...

Zhernovski: Është lajm i mirë që raportet e revidimit për “Shkupi 2014” janë në duart e duhura

Është lajm i mirë që sot jemi këtu dhe që raportet e revidimit për “Shkupi 2014” janë në duart e duhura dhe mund të presim se drejtësia do të realizohet- deklaroi kryetari i Qendrës, Andrej Zhernovski. Ai deklaroi se PSP i ka dorëzuar dy raportet e revidimit, të përpunuara me kërkesë të Komunës lidhur me projektin kontrovers. “Në PSP i dorëzova...

Taleski: Bëhet fjalë për procedurë të imponuar

“Bëhet fjalë për procedurë të imponuar dhe nuk mundet në bazë të një inçizimi të bëhet një fushatë e këtillë shpifjesh”, tha kryetari i Komunës së Manastirit, Vlladimir Taleski, pas daljes nga ndërtesa e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), ku sot është marrë në pyetje për rastin “Transportuesi”. Në lidhje me tenderët për transportimin e nxënësve të Manastirit, Taleski tha se...

Pas mbrëmjes së tensionuar, PSUQM-ja njoftoi se megjithatë kanë zgjedhur kryetar

Kryetar i ri i Parlamentit studentor të UQM-së me 3.851 vota të fituara është Davor Popovski, publikuan sot në mëngjes nga PSUQM. Prej atje shprehen se kanë votuar gjithsej 5.264 studentë. Nga PSUQM-së njoftojnë se procesi zgjedhor është zhvilluar në mënyrë korrekte dhe demokratike, përveç siç shprehen, skandalizimi i “Plenumit studentor” të motivuar politikisht, që e dënuan në mënyrë të...