fbpx

Veljanovski për të martën caktoi vazhdimin e seancës konstituive

-

Duke dërguar urime për festën e Pashkëve për qytetarët e Maqedonisë, kryesuesi i Kuvendit, Trajko Veljanovski, vazhdimin e ardhshëm të seancës konstituive e caktoi për të martën (18 prill) më ora 11.

Deputetët në vazhdimin e 12-të të seancës konstituive përfaqësuan qëndrimet e partive të tyre dhe debatonin për Platformën e Tiranës, Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Marrëveshje e Ohrit dhe të drejtat dhe obligimet që dalin prej saj.

Deputetja e RDM, Maja Moraçanin, theksoi se në këto 12 ditë, përmes punës së Kuvendit, qytetarët janë bindur në atë që do të thotë “institucion i robëruar”.

“Është e qartë se nën vellon e interesit të popullit dhe kinse debatit, pamundësohet emërimi i anëtarëve dhe kryetarit të Komisionit për emërime dhe mandat dhe kryetarit të Kuvendit. Kërkoj falje që me këto tre minuta po e vazhdon agoninë në Kuvend”, tha Moraçanin.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.