fbpx

Ajri i ndotur në Tetovë, Kërçovë, Shkup dhe Veles

-

Stacionet matëse për cilësinë e ajrit sot treguan se banorët e Tetovës, Kërçovës, Shkupit dhe Velesit thithin ajër të ndotur, me përmbajtje të lartë të grimcave PM10.

Sipas matjeve të Ministrisë së ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor, sot qyteti më i ndotur në Maqedonia është Tetova, ku prezenca e grimcave është 163 mikrogram në m/katror ndërsa vijon Kërçova me 161 mikrogram. Lagja më e ndotur në Shkup është komuna Qendër me 157 mikrogram në m/kator, vijojnë Gazi Baba me 146, Karposhi me 139, Lisiçeja me 122 ndërsa te Rektorati prezenca e grimcave PM10 është 107 mikrogram në m/kator.

Në Veles janë matur 80 mikrogram në m/kator.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.