fbpx
Tags Ndotje

Tag: ndotje

Ende nuk dihet se cila kompani dhe kur do të pastrojë lindanin nga OHIS-i

Ende nuk dihet se cila kompani do të pastrojë Lindanin toksike nga deponia e vogël në OHIS, as kur do të fillojnë dhe sa do të zgjasin punët në terren. Sipas informacionit nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, tenderi për përzgjedhjen e kompanisë nuk ka përfunduar ende, megjithëse sipas njoftimeve fillestare, kompania duhet të ishte njohur qysh në...

Transport falas publik në Shkup për shkak të ndotjes

Transporti publik falas prej sot- edhe në autobusët e NPT edhe në ato të transportuesve privat, larje të rrugëve dhe kontrollimin e punishteve dhe automjetet që i lëshojnë punishtet si dhe thirrje për qytetarët të shkojnë në punë ose fakultet me autobusë e jo me makina. Këto janë masat e Qytetit të Shkupit për menaxhimin me ndotjen e madhe...

Shkupi po ngufatet nga grimcat PM10, në Karposh niveli 24 herë mbi sasinë e lejuar

Ndotja e ajrit në Shkup sot në mëngjes është prej katër deri shtatë herë më e lartë se kufiri i lejuar sipas BE-së, që është 50 mg/m3. Sot në mëngjes në orën nëntë, sipas të dhënave nga stacionet matëse, niveli i PM 10 në komunat e Shkupit ka qenë: Rektorat 379.41 mg/m3, Qendër 323.27 mg/m3, Karposh 305.86 mg/m3, Gazi...

Maskat kundër ajrit të ndotur, dhurata më e kërkuar e Vitit të Ri

Ndotja e ajrit nĂ« qytet ka rritur kĂ«rkesĂ«n pĂ«r maska mbrojtĂ«se nĂ«pĂ«r barnatore dhe shitoret qĂ« merren me shitjen e tyre. Çmimi i tyre sillet prej 200 deri 899 denarĂ« ndĂ«rsa mĂ« shumĂ« kĂ«rkohen maskat me karbon qĂ« pastrojnĂ« ajrin dhe i evitojnĂ« grimcat PM 10. “Maskat me karbon kushtojnĂ« 899 denarĂ«, por pĂ«r momentin nuk kemi madhĂ«si M dhe...

Shkupi këto ditë ngufatet 20 herë më shumë se sasia e lejuar

Ditët e kaluara, të gjitha stacionet matëse në Shkup, Tetovë, Manastir dhe Kumanova në mënyrë konstante tregojnë nivel të lartë të ndotjes së ajrit. Sot në mëngjes nivel shumë i lartë i grimcave kancerogjene PM-10 është matur në komunat Qendër, Lisiçe, Gazi Babë dhe stacioni matës në Rektorat. Për një nivel ndotje më e vogël gjegjësisht më e lartë...

PĂ«r shkak tĂ« ndotjes sĂ« madhe, banorĂ«t e Manastirit nga dita e enjte bllokojnĂ« rrugĂ«n pĂ«r “RKE Bitola”

BanorĂ«t e Manastirit rifillojnĂ« protestat kundĂ«r ajrit tĂ« ndotur. Pas ndotjes enorme tĂ« ajrit nĂ« kĂ«tĂ« qytet, Shoqata “BĂ«het fjalĂ« pĂ«r ne” bĂ«n thirrje pĂ«r bllokimin e aksit rrugor nga Manastiri deri nĂ« RKE Bitola, me parullĂ«n “Manastiri po ngufatet, Manastiri po vdes”. Bllokadat janĂ« paralajmĂ«ruar nga dita e enjte deri tĂ« shtunĂ«n, prej orĂ«s 15 deri 17, kur banorĂ«t...

Qyteti i Shkupit: Mos ajrosni, ka ndotje të ajrit!

Që të evitohet ndotja e ajrit, Qyteti i Shkupit u bëri thirrje qytetarëve që të përdorin transportin publik, të mos i vozitin makinat e tyre ndërsa nëse i vozitin, le të voziten disa persona përnjëherë. Qyteti i Shkupit gjithashtu apelon që ata që dalin të shëtitin ta bëjnë këtë vetëm për nevoja të posaçme ndërsa kategori të caktuara siç janë...

 “Dil pĂ«r ajĂ«r”: NĂ«se pĂ«r pesĂ« ditĂ« Qeveria nuk ndĂ«rmerr masa, do tĂ« radikalizojmĂ« protestĂ«n

Shoqatat dhe nismat ekologjike, pesë di të para skadimit të afatit që ata ua dhanë kompetentëve për të zgjidhur problemin me ndotjen enorme të ajrit, nuk janë shumë optimistë se do të zbatohen masat që ata u propozuan autoriteteve. Deri më tani nuk është zbatuar asnjë masë që shoqatat ekologjike i propozuan në protestën e 28 dhjetorit para Qeverisë dhe...

Ajri i ndotur në Tetovë, Kërçovë, Shkup dhe Veles

Stacionet matëse për cilësinë e ajrit sot treguan se banorët e Tetovës, Kërçovës, Shkupit dhe Velesit thithin ajër të ndotur, me përmbajtje të lartë të grimcave PM10. Sipas matjeve të Ministrisë së ambientit jetësor dhe planifikimit hapësinor, sot qyteti më i ndotur në Maqedonia është Tetova, ku prezenca e grimcave është 163 mikrogram në m/katror ndërsa vijon Kërçova me 161...

Çarls Garet: Involvohemi nĂ« çështjet e MaqedonisĂ« sepse kĂ«shtu funksionon BE

Ambasadori britanik Çarls Garet nĂ« analizĂ«n e tij pĂ«r ngjarjet nĂ« Maqedoni gjatĂ« kĂ«tij viti, mes tjerash u pĂ«rgjigj nĂ« pyetjen pse tĂ« huajt involvohen nĂ« çështjet e brendshme tĂ« MaqedonisĂ«. “TĂ« pĂ«rgjigjem mĂ« shkurtĂ«, nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« funksionon Evropa. BE ku maqedonasit shumĂ« duan tĂ« aderojnĂ«, bazohet nĂ« nivel tĂ« caktuar tĂ« sovranitetit tĂ« pĂ«rbashkĂ«t. Çdo vend- anĂ«tarĂ« ka...

Mançevski: Kërkojmë në seancë të jashtëzakonshme që të miratohen masat kundër ndotjes

Grupi këshilltar  i LSDM-së dhe partnerëve të koalicionit në Këshillin e qytetit të Shkupit kërkuan seancën të jashtëzakonshme në ditët mes festave të fundvitit. Në seancë ata nga kryetari Koce Trajanovski do të kërkojnë që të miratohen propozim- masa të jashtëzakonshme me të cilat ndotja përkohësisht do të sillej në suazat më normale. Disa nga masat që LSDM i propozon...

“Dil pĂ«r ajĂ«r”!: Derisa ajri nuk pastrohet aksioni nuk do tĂ« ndalet

Protestën që sot do të mbahte para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë e quajtur "Dil për ajër"!,  do të marrin më shumë se njëzet organizata joqeveritare nga e gjithë Maqedonia. Organizatat që veprojnë kundër ndotjes së ajrit në Maqedoni, konsiderojnë se është mirë që Qeveria përfundimisht iu përgjigj çështjes alarmuese që prek të gjithë popullatën e vendit, por është...

“Dil pĂ«r ajĂ«r”: Qesharake janĂ« masat e QeverisĂ« kundĂ«r ndotjes

OrganizatorĂ«t e protestĂ«s  e cila sot do tĂ« mbahet para  godinĂ«s sĂ« QeverisĂ« konsiderojnĂ« se masat që  ajo mbrĂ«mĂ« i propozoi, janĂ« qesharake dhe nuk kontribuojnĂ« nĂ« uljen e ndotjes sĂ« ajrit. – Mendoj se me atĂ« qĂ« dje Qeveria doli me ato masa qesharake, mund tĂ« ketĂ« kundĂ«r efekt. Realisht, atĂ« qĂ« ata dje ata e propozuan, nuk janĂ« masa, por...

TĂ« hĂ«nĂ«n para QeverisĂ« – protesta “Dil pĂ«r ajĂ«r”

Disa shoqata ekologjike tĂ« hĂ«nĂ«n duke filluar prej orĂ«s 17, para QeverisĂ« nĂ«n moton “Dil pĂ«r ajĂ«r” organizojnĂ« protestĂ« kundĂ«r ndotjes enorme tĂ« ajrit. “Koha po na shkel ndĂ«rsa ajri edhe mĂ« tej na zĂ« frymĂ«n. S’kemi kohĂ« pĂ«r pritje, sĂ«mundjet dhe vdekja po na godasin neve dhe tĂ« afĂ«rmve tonĂ«. Mjaft. Jemi bashkuar qĂ« tĂ« themi “JO”. Ju bĂ«jmĂ«...

Qytetarët e Shkupit do të protestojnë kundër ndotjes së ajrit

Pas protestave masovike nĂ« TetovĂ«, edhe shkupjanĂ«t do tĂ« protestojnĂ« kundĂ«r ndotjes enorme tĂ« ajrit dhe do tĂ« kĂ«rkojnĂ« masa konkrete pĂ«r tejkalimin e kĂ«saj situate. Protesta, motoja e sĂ« cilĂ«s do tĂ« jetĂ« “Nuk po merret frymĂ«â€ do tĂ« filloj nesĂ«r mĂ« orĂ«n 12 para hapĂ«sirave tĂ« Qytetit tĂ« Shkupit. NĂ« protestĂ« do tĂ« kĂ«rkohet kompetentĂ«t tĂ« ndĂ«rmarrin masa...

Ndërperje të procesit arsimor në Tetovë për shkak të ndotjes enorme

TetovĂ«, pĂ«r shkak tĂ« protestave pĂ«r ndotjen e ajrit, pĂ«rkohĂ«sisht ndĂ«rpritet procesi arsimor Kryetarja e KomunĂ«s sĂ« TetovĂ«s, Teuta Arifi në  njĂ« konferencĂ« pĂ«r shtyp sot, ka njoftuar se duke parĂ« gjendjen alarmante me ndotjen e ajrit nĂ« kĂ«tĂ« qytet komuna ka sjellĂ« vendimin pĂ«r ndĂ«rprerjen e procesit edukativo-arsimorĂ«. “TĂ« ndĂ«rpritet procesi arsimor nĂ« tĂ« gjitha shkollat e mesme, fillore dhe...

Aleksandri përloti Manastirasit në protestën kundër ndotjes së ajrit

Në një fjalim emocionues , 35-vjeçari Aleksandër Jovanovski, që vuan nga sëmundje limfatike, i përloti Manastirasit e tubuar në protestë kundër ndotjes se ajrit ne Manastir. Para qytetarëve të tubuar, Aleksandër,duke folur në lidhje me sëmundjen dhe tragjeditë e disa brezave me radhë, ka dërguar një mesazh të fuqishëm ndaj autoriteteve për sjelljen e tyre injorante ndaj ajrit të ndotur, shkaqet dhe pasojat e ndotjes. Si mos të ndryshojmë pas humbjeve të shumta jetë. Një muaj më...

RDM kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të ndotjes

Partia e RDM-së sot kërkoi Qeveria të shpall gjendje të jashtëzakonshme për shkak të ndotjes ndërsa Ministria e ambientit jetësor menjëherë të gjej masa urgjente për riparimin e problemit- njoftoi se në konferencën shtypi zëdhënësi i RDM, Toni Ristov. Partia siç tha Ristov tanimë ka masa konkrete për tejkalimin e problemit. Ato propozojnë të shpallet regjim i jashtëzakonshëm që do...

LSDM: Qytetarët edhe sot thithin ajër shumë të ndotur

QytetarĂ«t e MaqedonisĂ« edhe sot thithin helm nĂ« vend tĂ« ajrit, akuzojnĂ« nga LSDM pĂ«rmes njoftimit. “Stacionet matĂ«se vazhdimisht tregojnĂ« ndotje tĂ« lartĂ« tĂ« ajrit nĂ« Maqedoni. Sipas tĂ« dhĂ«nave zyrtare nga stacionet matĂ«se, ndotja e ajrit nĂ« Shkup Ă«shtĂ« 10 herĂ« mĂ« lartĂ« se sasia e lejuar. NĂ« TetovĂ« dhe Manastir Ă«shtĂ« matur paraqitje e grimcave PM 10 dymbĂ«dhjetĂ«...

Shkupi, Manastiri dhe Tetova po ngulfaten, askush nuk reagon

  Sot nĂ« mĂ«ngjes Shkupi, Manastiri dhe Tetova po ngulfaten nĂ« ajĂ«r tĂ« ndotur. TĂ« gjitha stacionet pĂ«r matje nĂ« Shkup, dy stacionet nĂ« Manastir dhe ajo nĂ« TetovĂ« tregojnĂ« nivel tĂ« lartĂ« tĂ« grimcave PM-10. NĂ« Karposh grimcat PM 2.5 janĂ« nĂ« nivel shumĂ« tĂ« lartĂ« ndĂ«rsa nĂ« QendĂ«r nĂ« nivel tĂ« lartĂ«. MbrĂ«mĂ« stacioni matĂ«s nĂ« TetovĂ« ka treguar...