fbpx

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Спасовски, денеска посочи дека минатите искуства со ваквите промени покажале дека осудениците, особено за разбојништва и тешки кражби, најчесто ги повторуваат делата и брзо се враќаат во затвор

-

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за да се намали притисокот на казнено-управните установи. Наместо тоа тој предлага зголемување и подобрување на капацитетите на казнено поправните институции.

Спасовски, денеска посочи дека минатите искуства со ваквите промени покажале дека осудениците, особено за разбојништва и тешки кражби, најчесто ги повторуваат делата и брзо се враќаат во затвор

„Секогаш укажуваме на тоа дека лицата кои сториле кривични дела, пред сè, разбојништва и тешки кражби претставуваат уште еден товар за безбедносната состојба. Ако ги погледнеме минатите закони за амнестија ќе видите дека најголемиот дел од тие лица за два до три месеци повторно се враќаат назад заради тоа што имаат повторно кривични дела со кои ние секојдневно се справуваме“, рече Спасовски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...