fbpx

„Кајмак“ на Милчо Манчевски освои награда на фестивал во Тирана, четврта за еден месец

Тоа е четврта награда за „Кајмак“ за еден месец, откако претходно освои Награда за најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија и Специјално признание на жирито ФЕДЕОРА  во Херцег Нови, а Манчевски доби Специјална награда на i-fest во Калабрија, Италија

-

„Кајмак“ на режисерот Милчо Манчевски ја освои Наградата на публиката на Филмскиот фестивал во Тирана. Тоа е четврта награда за „Кајмак“ за еден месец, откако претходно освои Награда за најдобар филм на фестивалот Синеквест во Калифорнија и Специјално признание на жирито ФЕДЕОРА  во Херцег Нови, а Манчевски доби Специјална награда на i-fest во Калабрија, Италија.

Во октомври следува премиерата на „Кајмак“ и во Амстердам, а филмот продолжува и со фестивалскиот живот низ светот. Филмот е македонско-данско-холандско-хрватска копродукција поддржана од Еуримаж, а ја имаше светската премиера на фестивалот во Токио. Фестивалската турнеја продолжи во Тајпеј, Португалија, Италија, Бугарија, Србија, Црна Гора, САД итн.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со средства од 2,1 милиони евра на ЕУ ќе се поддржуваат уметнички проекти

Министерството за култура информира дека објавен e повикот за грантовата линија од Програмата „Креативна Европа“, потпрограма Култура на Европската Унија, насловена „Изведувачка Европа“ („Perform Europе“). „Станува збор за грантова линија...