fbpx
Таг: Милчо Манчевски

таг: Милчо Манчевски

Филмот „Кајмак“ на Манчевски ќе има премиера во Токио

Новиот филм „Кајмак“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде прикажан во официјалната селекција за награди на меѓународниот филмски фестивал во Токио, што ќе се одржува во периодот од 24 октомври до 2 ноември. Македонската премиера на филмот е планирано да се случи кон средината на ноември. На денешната средба со новинарите, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска кажа дека светот...

Објавена книгата „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова

Објавена е книгата со наслов „Јазикот е чудна ѕверка“ на Марина Костова која претставува хибридна збирка со куси лични истории, рецензии и есеи. На 6 мај од 17-19 часот во салата „Борис Трајковски“ каде се одржува Саемот на книгата, посетителите ќе имаат можност да ја купат оваа книга со посвета од авторката. „Јазикот е чудна ѕверка“ е конципирана како флуиден текст...

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски освои уште седум трофеи

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски изминатава недела освои вкупно 7 трофеи – три награди и четири почесни признанија, а имаше и грчка и француска премиера на Маратонскиот филмски фестивал во Атина и на „Европа околу Европа“ (L’Europe Autour de l’Europe) во Париз. „Врба“ беше прогласен за најдобар филм на Маратонскиот филмски фестивал во Атина, a актерката Наталија Теодосиева беше...

Култниот „Бастион“ на Џајковски, Костовска и Манчевски дел од репортажа на Гардијан за екс-ју поп музиката

Во меѓувреме, во Скопје, Македонија, уште една од неколкуте 808-ки во Југославија беше во сопственост на Кирил Џајковски, кој го формираше Бастион со пејачката Ана Костовска, текстописецот Милчо Манчевски и Љубомир Стојсављевиќ на бас. Групата преживеа едвај некое време, но нивното влијание беше силно почувствувано: Флора Питроло, која повторно го издаде LP-то на Бастион од 1984 година со нејзиниот...

Фотографска изложба на Милчо Манчевски во Бургас

По успешното претставување на изложбата „Таму“ на Милчо Манчевски во Софија, на 15 октомври (петок) 2021 истата ќе биде поставена и во Бургас, во Центарот за современа уметност и библиотека, информираат од Културно-информативен центар на Република Северна Македонија во Софија. „Колор делата на тема улична фотографија, на светски познатиот режисер Милчо Манчевски, ќе бидат достапни за публиката до 31 октомври....

Манчевски за „Кориере дела сера“: Никогаш не е многу од мостови на Балканот

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере дела сера“. Манчевски е специјален гостин во Рим на Балканскиот филмски фестивал, кој вечерва се отвора со неговиот филм „Врба“. „На сите ни требаат мостови, бидејќи, Бог знае, секаде има многу немирни води. Само глупави или...

Почна снимањето на новиот филм „Кајмак“ на Милчо Манчевски [фото]

Денеска во Скопје почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на македонскиот режисер Милчо Манчевски. Филмот е предвидено да се снима во наредните пет недели на локации низ Скопје, информираат од тимот за односи со јавност на „Кајмак“. „Станува збор за црна комедија (или среќна трагедија) која што дава безмилосна критика на лицемерието и малограѓанштината“, се вели во соопштението до...

Милчо Манчевски почна со снимањето на петтиот филм, „Бикини“

Режисерот Милчо Манчевски во Њујорк почна со снимањето на петтиот по ред долгометражен филм со наслов „Бикини“, соопштуваат од продуцентската куќа „С-прес“. Филмот, кој е по сценарио и во режија на Манчевски, влегол во последните фази на претпродукција и снимени се почетните материјали, а првата клапа, според планираното, треба да падне на 9 мај. „Новиот филм е за Бикини, харизматична, темпераментна...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...