fbpx
Таг: закон за амнестија

таг: закон за амнестија

Лога бара од Пендаровски да го свика Советот за безбедност за условите во затворите

Министерот за правда, Кренар Лога, најави дека ќе испрати писмо до Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, со кое ќе побара да свика седница на Советот за безбедност, на која би се разгледувала состојбата во затворите во земјава. Во соопштението на Министерството за правда се вели дека ќе се бара да се разгледа и состојбата со над 2.800 осудени...

Законот за амнестија на Лога не помина во Собрание, СДСМ гласаше против

Предложениот закон за амнестија на Министерството за правда на денешната седница не ја доби поддршката од пратениците. Министерот за правда Кренар Лога, сепак, не се откажува од носењето на ваков закон, со кој осудените до 6 месеци затвор целосно ќе бидат ослободени од издржување на казната, а на останатите осудени за полесни кривични дела ќе им се скрати казната...

Со амнестирањето осуденици Собранието навлегува во работата на судската власт, едногласни се експертите

На 2 ноември е закажана собраниската седница кога пред пратениците ќе се најде Законот за амнестија кој го предложи министерот за правда Кренар Лога. Законот се предлага со цел растеретување на затворите кои се во мизерна состојба, а со него треба целосно да се ослободат осудениците до 6 месеци затвор, додека на останатите осудени за полесни кривични дела да...

Мицкоски се закани со напуштање на Собранието, му одговорија од Министерство за правда

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се закани дека пратениците од оваа партија ќе го напуштат Собранието на РСМ доколку власта стави европско знаменце на Законот за амнестија. Мицкоски рече дека ќе го блокираат донесувањето на ова законско решение, кое е за амнестија на криминалци. Очекувањето е опозицијата да достави голем број амандмани на Законот за амнестија, но доколку тој...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за да се намали притисокот на казнено-управните установи. Наместо тоа тој предлага зголемување и подобрување на капацитетите на казнено поправните институции. Спасовски, денеска посочи дека минатите искуства со ваквите промени покажале дека...

Лога го брани Законот за амнестија: На пратениците ќе им донесам албум од „Идризово“, да видат како е таму

Вкупно 286 затвореници осудени до 6 месеци затвор ќе излезат на слобода, а на уште 996 затвореници ќе им се намали затворската казна ако се усвои Законот за амнестија што го предлага министерот за правда Кренар Лога за растеретување на затворите, а кој го помина првиот владин филтер. Тој на денешниот брифинг со новинарите рече дека по завршувањето на...

Законот за амнестија оди во Собрание – ослободување за казна затвор до 6 месеци, нема амнестија за тешките дела

Владата на денешната седница даде зелено светло за Законот за амнестија и тој ќе биде доставен до Собранието. На претходната седница овој закон беше вратен на усогласување, со цел да се регулира статусот на македонските државјани осудени во странство, кои казната ја издржуваат во земјава. Законот го предложи министерот за правда Кренар Лога, а неговото образложение е дека условите во...

Предлог-закон за амнестија: За да се растеретат затворите, ќе се кратат казните за 30%

Министерството за правда го подготви предлог-Законот за амнестија со кој се овозможува ослободување и намалување на затворски казни за лесни кривични дела, а се очекува тој да биде усвоен на наредната седница на Влада. „Предлог законот беше доставен и до координаторите на пратеничките групи во Собрание кои треба да дадат свои забелешки и сугестии. Целта е да се овозможи растеретување...

Одложено повтореното судење за „Организатори за 27 април“, ќе се бара амнестија

Повтореното судење за предметот „Организатори за 27 април“ денеска беше одложено, откако обвинителот рече дека од вкупниот број на поднесоци, три се однесуваат на примена на Законот за амнестија и нагласи дека по тие барања во моментот не може да се произнесе. Претходно, Апелациониот суд ја укина пресудата за овој предмет, со образложение дека Кривичниот суд сторил суштествени повреди, но...

Граѓаните што не ги почитувале ковид-протоколите ќе бидат амнестирани

Собраниските пратеници ги усвоија измените на Законот за амнестија, со кои граѓаните осудени на високи парични казни поради непочитување на протоколите за време на ковид-пандемијата, ќе бидат амнестирани. Во периодот по донесувањето на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба од страна на Претседателот Стево Пендаровски, од март 2020 година биле изречени голем број на парични казни за кривичните...

Хелсиншки и Здружение на млади правници: Луѓето што го прекршиле полицискиот час не треба да издржуваат казна затвор

Итно да се донесе Законот за амнестија, особено значаен за лицата од ранливите категории, а кои се осудени на казна затвор поради прекршување на полициски час во време на ковид-пандемијата, бараат Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници. Од Хелсиншки велат дека неплатените парични казни во износ помеѓу 1.000 и 2.000 евра, а кои биле изречени...

Русковска: Целата структура на ВМРО-ДПМНЕ била во функција на настаните од 27 април

По опсежна предистражна постапка, вчера е донесена наредба за истражна постапка против организаторите на настаните од 27 април, a се работи за пет осомничени лица Н.Г. , Т.В., М.Ј., С.Р. и Н.Б, кои се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, информираа денеска на заедничка прес-конференција државниот јавен обвинител Љубомир Јовески и обвинителката Вилма Русковска од Основното...

Мукоски, Василевски, Димовски, Арнаудов и Тарчуловски добија амнестија

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски се помеѓу првите обвинети што добија амнестија за крвавиот четврток на 27 април минатата година, пишуваат дел од медиумите. Покрај петте пратеници, амнестија е одобрена и за вработените во кабинетот на поранешниот претседател на Собранието, Елена Божиновска и Иван Цветановски, како и за обвинетиот Захарије Симовски, браќата Стефан...

Последен ден за поднесување барања за амнестија за „27 април“

Денеска истекува рокот за поднесување барања за амнестија за настаните во Собранието од 27 април 2017 година според законот кој го подготви Координативното тело за помирување, а го изгласа Собранието со 95 гласа „за“. Заклучно со вчерашниот ден до Кривичниот суд во Скопје пристигнале вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните од...

Иванов го потпишал Законот за амнестија

Законот за амнестија кој го изготви Координативно тело за помирување, вчера е објавен во Службен весник. Тоа значи дека Указот за прогласување за овој закон го потпишал претседателот Ѓорге Иванов и оти веќе тече рокот од 5 дена за пријавување на сите обвинети за случувањата во Собранието на 27 април минатата година. Според овој закон, секој обвинет треба да поднесе...

Обвинителката Вилма Русковска не е задоволна од Законот за амнестија

Јавната обвинителка Вилма Русковска по завршување на денешното рочиште за насилствата во Собранието на 27 април минатата година, рече дека таа како обвинител кој вложил многу труд и многу работа во предметот, но и како граѓанин не е задоволна од Законот за амнестија. Таа потенцираше дека нема да има преквалификација за тие обвинети што не се опфатени со амнестијата, затоа...

Коцијанчич: Законот за амнестија е важен чекор за помирување во општеството

Усвојувањето на законот за амнестија за лицата вклучени во настаните во Собранието на 27 април 2017 година беше поздравен и од Маја Коцијанчич, портпарол на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика и за европска соседска политика и преговори за проширување. - Одлуката на Собранието да го усвои законот за амнестија со големо мнозинство е важен чекор за помирување...

Шест амнестии за 27 години

Лавина реакции во македонската јавност предизвика вчерашното едногласно усвојување на Законот за амнестија за собраниските настани од 27 април за кој 95 пратеници од власта и опозицијата гласаа „за“. Главното прашање е дали политичарите со користењето на амнестијата како механизам го подриваат правниот систем во Македонија во зависност од моменталните политички интереси. Искуствата покажуваат дека во нашата земја често се...

Телото за помирување денеска ќе одржи состанок, ќе го разгледа законот за амнестија

Интерпартиската парламентарна група за помирување, интеграција и реформи денеска ќе го одржи третиот состанок на кој се очекува да биде разгледан Предлог законот за амнестија што го изготви Подгрупата за помирување. Зекир Рамчиловиќ, од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, кој ја предводи Подгрупата за помирување, по минатонеделниот состанок изјави дека е постигнат консензус за законот и со него нема да...

Координативното тело за помирување ќе има состанок во среда

Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, следниот состанок ќе го одржи најверојатно в среда, најавија членови на групата. Денешниот состанок на работната подгрупа за помирување беше прекинат поради нови информации за кои се потребни дополнителни консултации во врска со законското решение за амнестија на дел од учесниците во настаните во Собранието на 27...

Укинати мерките и притворот за шестмина за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд, доставило предлози за укинување на мерките за обезбедување присуство, односно мерките притвор и куќен...