fbpx
Таг: затвори

таг: затвори

Лога бара од Пендаровски да го свика Советот за безбедност за условите во затворите

Министерот за правда, Кренар Лога, најави дека ќе испрати писмо до Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, со кое ќе побара да свика седница на Советот за безбедност, на која би се разгледувала состојбата во затворите во земјава. Во соопштението на Министерството за правда се вели дека ќе се бара да се разгледа и состојбата со над 2.800 осудени...

Со амнестирањето осуденици Собранието навлегува во работата на судската власт, едногласни се експертите

На 2 ноември е закажана собраниската седница кога пред пратениците ќе се најде Законот за амнестија кој го предложи министерот за правда Кренар Лога. Законот се предлага со цел растеретување на затворите кои се во мизерна состојба, а со него треба целосно да се ослободат осудениците до 6 месеци затвор, додека на останатите осудени за полесни кривични дела да...

Нема статистика за самоубиства во руските и украинските затвори

Во оваа објава на Фејсбук намерно се пропушта контекстот и се прави пропаганда дека руската армија е хумана со украинските воени заробеници. Притоа се манипулира со несреќите предизвикани од руската инвазија врз Украина, а руските затвори се претставуваат како хумани места, иако бројните извештаи говорат дека во нив има тортура, репресија, тепање, нечовечко постапување и мачење на украински заробеници....

Амнестијата влезе во Собрание, ќе помине ли предлогот на Лога за растеретување на затворите?

Предлог-законот за амнестија пристигна во Собранието. Кога ќе се гласа останува неизвесно, но најверојатно ќе биде идната недела, со оглед на тоа што министерот за правда Кренар Лога најави дека ќе биде на службен пат во САД, а сака самиот да го брани законското решение пред пратениците. Предлог-законот ќе се носи по скратена постапка, но не е со европско знаменце. Според...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за да се намали притисокот на казнено-управните установи. Наместо тоа тој предлага зголемување и подобрување на капацитетите на казнено поправните институции. Спасовски, денеска посочи дека минатите искуства со ваквите промени покажале дека...

Лога го брани Законот за амнестија: На пратениците ќе им донесам албум од „Идризово“, да видат како е таму

Вкупно 286 затвореници осудени до 6 месеци затвор ќе излезат на слобода, а на уште 996 затвореници ќе им се намали затворската казна ако се усвои Законот за амнестија што го предлага министерот за правда Кренар Лога за растеретување на затворите, а кој го помина првиот владин филтер. Тој на денешниот брифинг со новинарите рече дека по завршувањето на...

Закон за амнестија: Од затвор ќе излезат 250 осуденици, а на ред чекаат да влезат 2.000 нови

„Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко достоинство. Преку владината камера која влезе и сними внатре сѐ, ќе се обидеме преку вас медиумите, да ја поттикнеме дебатата во општеството овие услови под итно да се подобрат“, рече премиерот Зоран Заев во 2017 година, по посетата на најголемиот...

Народен правобранител: Во 14 квадрати во „Идризово“ спијат по 15 лица, во психијатриските установи се користат синџири и кожни ремени

Стравотни наоди претстави Народниот правобранител за состојбата на психијатриските установи каде што осуденици ги отслужуваат затворските казни, но и во затворските установи во земјава. Во фокусот на постапувањето на Националниот превентивен механизам биле психијатриските установи „Скопје“ во Бардовци и болницата во Демир Хисар, каде што во текот на 2022 година биле извршени две посети. Народниот правобранител Насер Зибери наброја низа...

Хелсиншки комитет: Во дел од затворите има подобрувања, ама старите проблеми опстојуваат

Системските недостатоци сè уште постојат во казнено – поправните установи. Мултисекторската соработка помеѓу надлежните институции е на ниско ниво, а најгорливи проблеми остануваат пристапот до здравствена заштита и образованието. Проблем се и корупцијата, супстандардните услови за живеење во некои од казнено поправните установи, како и немањето соодветни услови за спроведување на програмите за ресоцијализација, но и за слободни и...

Стејт Департмент: Во Северна Македонија проблеми со корупцијата, лоши услови во затворите и закани кон новинари

Најновиот извештај на Стејт Департментот на САД за состојбата со човековите права во Северна Македонија, посочува на проблеми во аспектот на корупцијата и борбата против неа, но и во делот на родово и семејно насилство, лошите и нечовечки услови во затворите, како и заканите за насилство и насилство врз новинари. Во делот за почитување на граѓанските права и слободи, во...

Денеска гласаат затворениците, болните и немоќните лица

Фото: Борче Поповски
На вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори, своето право на глас ќе можат да го остварат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселените лица, како и болните и немоќните лица. Податоците на ДИК покажуваат дека правото на глас денеска ќе можат да го остварат 8.855 болни и немоќни лица, чии што пријави биле прифатени од вкупно 9.491...

Хелсиншки: Има напредок кај условите во затворите, но треба да се работи уште повеќе

Постои напредок во состојбата во која се наоѓаат казнено - поправните установи во земјава, но во наредниот период ќе треба да се издвојат повеќе средства во нив и да се пронајдат систематски решенија. Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска го презентираше Извештајот за состојбите и условите во казнено - поправните установи во Македонија. Извршната директорка, Уранија Пировска, оцени дека е...

Воскреснувајќи го т.н. „Крвав Божик“ од 1945 г. во Македонија, бугарските медиуми го воскреснуваат националистичкиот мит

Голем број бугарски медиуми во понеделникот, на денот на одбележувањето на Божик во Македонија излегоа со потсетување на, како што велат, „Крвавиот Божик“ од 7 јануари 1945 година, кога на територијата на сегашна Република Македонија, а тогашна Демократска Федерална Македонија, биле убиени „1.200 Бугари“. За илустрација ќе го земеме текстот објавен од faktor.bg, каде покрај ова тврдење се зборува за...

Ѓорчев во Стејт департментот информирал за притворите и за политичките случувања

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, се сретнал со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа на Стејт департментот, Метју Палмер, придружуван од Џошуа Луис и од Елејн Хенсл од канцеларијата за Македонија во Стејт департментот во Вашингтон. „Пратеникот Ѓорчев го информираше соговорникот од Стејт департментот за последните случувања поврзани со бројните притвори, затворања и упади во домови на пратеници од...

Заев – Гњатовскиј: Состојбите во затворите ќе се променат, според препораките на ЕУ

Поради односот на претходната влада, во врска со условите во македонските затвори и односот на полицијата, Македонија во март годинава била соочена со можноста да добие т.н. јавна изјава, која на препорака на Комитетот за превенција од тортура ја испорачува Советот на Европа на земјите што континуирано одбиваат да ги имплеменираат препораките на ова тело, со што се ставаат...

Владата подготви закон за амнестија

Владата на својата денешна, 28. седница, го разгледала и го усвои предлог-законот за амнестија и им препорача на Министерството за правда и на службите во Владата да ги обезбедат условите за увид во предлог-текстот на законот до засегнатите министерства, како и до пошироката јавност, соопшти владината служба за информирање. Предлог-законот ќе биде поставен на увид на јавноста во Единствениот национален...

Омбудсманот бара итно затворање на приемното одделение во „Идризово“ поради нехумани услови

Народниот правобранител Иџет Мемети денеска ги повика Министерството за правда и Управата за извршување на санкции итно да го затворат приемното одделение во затворот „Идризово“, поради нехуманите и деградирачки услови за престој на осудените лица. Мемети, кој денеска го презентираше годишниот извештај за работата на канцеларијата на Народниот правобранител, рече дека во македонските затвори има сериозна појава на корупција. - Информациите...

Не се одржа најавениот протест на затворениците и на нивни роднини

Протестот на затворениците во казнено-поправните установи во земјава, кој беше најавуван за денеска, не се одржа, а пред ниту еден затвор не се појавија роднини на осудените, кои преку социјалните мрежи го најавуваа големиот протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и на нивни соработници. „Нема протести во затворот „Идризово“, ниту друг вид на изразување незадоволство...

Денеска протест на затворениците и на нивни роднини

Затвореници и нивни роднини денеска ќе протестираат во и пред сите затвори во Македонија поради тоа што претседателот Ѓорге Иванов сè уште нема одговорено на нивното барање да бидат помилувани. Според најавите, протестот ќе биде поддржан и од невладините организации, кои веќе протестираат поради одлуката на Иванов да ги сопре сите судски процеси против политичари и нивни соработници. Затворениците бараат казните да...

Завршна конференција за проектот за зајакнување на капацитетите во затворите

„Изградба на капацитетите на агенциите за спроведување на законот за соодветен третман на притворените и на осудените лица“ е проект финансиран од ЕУ и спроведуван од Советот на Европа, за кој денеска во Скопје ќе се одржи завршна конференција. Проектот се фокусира на две главни компоненти – казнениот систем и полицијата. Целта е зајакнување на организациските и на раководните капацитети...

Семејно насилство: Најголем дел од жртвите се жени, само 24 отсто од пријавените завршиле на суд

Примените пријави за семејно насилство во 2022 година пораснале за дури 61 отсто во споредба со 2018 година. Во 2022 година бил регистриран 61 случај на семејно насилство на...