fbpx

Шест и пол години затвор за возачот што ја усмрти студентката кај Универзална сала

-

Кривичниот суд денеска го прогласи за виновен и го осуди на казна затвор од шест години и шест месеци возачот кој во април минатата година ја прегази студентката Фросина Цековска на булеварот Партизански одреди во близина на Универзалната сала.

Во несреќата, од ударот, Цековска почина на самото место.

„Ценејќи ги сите материјални и вербални докази кои беа изведени во текот на постапката, вештиот наод и мислење, како и олеснителните и отежителните околности, обвинетиот Љ.В. го огласи за виновен за кривичните дека тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300, став 2, во врска со член 297, став 1 од Кривичниот законик и за неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода од член 301, став 1 од Кривичниот законик, и го осуди на единствена казна затвор во траење од шест години и шест месеци затвор“, стои во соопштението од судот.

Кривичниот суд, покрај затворската казна, на обвинетиот му изрекол и забрана за управување моторно возило во траење од една година по правосилноста на пресудата, без да биде сметано времето минато во издржување на затворската казна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free online course