fbpx
Таг: затворска казна

таг: затворска казна

Мијалков доби условен отпуст, ќе излезе од затвор 4 месеци порано

Директорот на струшкиот затвор предложил, а Кривичниот совет при одделението за организиран криминал и корупција прифатил ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков да излезе од затвор четири месеци порано. Тој наместо на 25 април 2025 година, ќе излезе од струшкиот затвор на 25 декември годинава. „Кривичниот совет при одделението за организиран криминал и корупција постапувајќи по предлог на Директорот на КПД...

Боки-13 пуштен на слобода поради неговата здравствена состојба

Бојан Јовановски е пуштен на слобода поради неговата лоша здравствена состојба, потврдуваат судски извори. Адвокатот на Боки-13, Владимир Туфегџиќ исто така за Мета.мк потврди дека Јовановски е пуштен на слобода. Станува збор за времен прекин на затворската казна поради лекување, а не за целосно ослободување. „Како бранител ја потврдувам информацијата дека Основниот кривичен суд Скопје донесе одлука за прекин на...

Опозиционерот Алексеј Навални доби нова казна од 19 години затвор од рускиот суд

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални денеска доби дополнителна казна од 19 години затвор од рускиот суд, пренесува Би-би-си. Водечкиот критичар на режимот на Владимир Путин веќе одлежува затворска казна, а денешното судење се одвиваше во оддалечена казнена колонија во Русија. Навални беше прогласен за виновен за основање и финансирање на екстремистичка организација и активности. Тој ги негира обвиненијата. Инаку, опозицискиот лидер...

Избегал од затвор, украл заклучен сеф од хотел и следниот ден се вратил на местото на злосторството

Предложен е притвор за лице кое извршило кражба во скопски хотел на 8 јули. Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот од хотелот успеал да украде метален сеф заклучен со шифра. Во сефот имало парични средства во износ од околу 1400 евра, како и клучеви од хотелот, неколку сим картички како и пет патни исправи на гости сместени во хотелот....

Затвор од 15 месеци за тетовскиот анестезиолог кој сподели видео на ТикТок

Со 15 месеци затворска казна е казнет анестезиологот Ваљтон Дервиши од одделението за гинекологија во тетовската болница, кој во живо сподели видео на ТикТок на кое можеа да се видат пациенти и медицински персонал. Одлуката беше донесена по денешното рочиште во Основниот суд во Тетово. Тој го призна извршеното дело и за истото се извини, пишува Порталб.мк. Одлуката за казнување...

Три години затвор за сопственикот на „Доказ“ и 10 години забрана да отвора портал во земјава

На Марјан Стаменковски, сопственик на порталот „Доказ“, Основниот Кривичен суд во Скопје му изрече казна затвор од 3 години и 1 месец, а тој доби забрана од 10 години да регистрира веб-портал во земјава. Со првостепената пресуда, престанува да важи регистрацијата и на сите досега регистрирани домени на негово име. Пресудата е неправосилна и тој има право на жалба до...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската казна на поранешниот премиер Никола Груевски од седум на девет години. Со првичната пресуда на Основниот кривичен суд од Скопје Мијалков беше осуден на една година и три месеци затвор за...

Белорусија со 10 години затвор го казни добитникот на Нобеловата награда за мир

Продемократскиот активист и добитник на Нобеловата награда за мир, Алес Бјаљацки е осуден од судот во Белорусија на 10-годишна затворска казна, јавува Гардијан. Бјаљацки беше притворен во јули минатата година, при што беше обвинет за финансирање на антивладините протести во 2020 година и за затајување данок. Како основач на организацијата „Вјасна“, тој долги години се бореше за заштита на...

Руски суд осуди познат новинар на осум години затвор, ширел „лажни вести“ за инвазијата во Украина

Познатиот рускиот новинар и критичар на Владимир Путин, Александар Невзоров е осуден на затворска казна од осум години за „ширење лажни вести“ за руската војна во Украина, пишува Политико. Московскиот суд го осуди Невзоров поради „објавување лажна информација за намерно бомбардирање на руската војска на породилиште во Мариупол“ на неговите профили на Инстаграм и Јутјуб. Новинарот Невзоров известуваше и за...

Со потерница се бара затвореникот што пукаше во затворски полицаец и избега на пат до болница

Издадена е наредба за распишување на централна потерница за затвореникот Б.М. (36), кој вчера при спроведување во болница поради повреда, пукал во затворски полицаец и избегал, соопштија денеска од Управата за извршување санкции. Оттаму информираат дека ќе се утврдува дали постои одговорност за организацијата на спроведувањето на осуденикот, како и за пропустите кои довеле до ваква разврска на целиот...

Даравелски побара ново судење

Поради донесена пресуда во отсуство, адвокатот на поранешниот директор на Царинската управа, Драган Даравелски, кој по две децении престој во Белград вчера на „Табановце“ ѝ се предаде на македонската полиција, поднел барање за повторување на постапката. Од Основниот кривичен суд Скопје  велат дека за да се одлучи дали ќе има повторно судење, првин треба да се побараат податоци од затворот...

Убијците на Денис Тот добија вкупно 52 години затворска казна

По 18 години затворска казна добија Анџело Ѓоргиевски и Клементина Левковска, а 16 години затворска казна доби Андреј Костовски, за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот. Основниот кривичен суд во Скопје ги прогласи тројцата обвинети за виновни за убиството на ракометарот Тот кое се случи на 7 април годинава пред ноќниот клуб „Привилиџ“ во Градскиот парк во Скопје. Пресудата ја...

Апелациониот суд ја укина осумгодишната казна за Сашо Мијалков

Апелациониот суд Скопје ја укина првостепената пресуда за случајот „Трезор“, во кој еден од осудените беше поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Тој од Кривичниот суд беше осуден на осумгодишна казна затвор. „Постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-100/21, во јавноста познат како „Трезор“, по одржана јавна седница, донесе решение со кое ги уважи жалбите на обвинетите С.М. од С., Г.Г. од...

Измените на Кривичниот законик минаа во прво читање, новинарите чекаат на поголема заштита

Пратениците од Собранието на РСМ вчера со 85 гласа „ЗА“ и ниту еден воздржан и против ги усвоија во прво читање измените на Кривичниот законик. Меѓу другите членови, со измените е предвидена поголема заштита на новинарите и медиумските работници при евентуални напади, односно затворска казна од шест месеци до пет години за лицата кои ќе извршат напад на новинари. Сепак,...

Орце Kамчев од 6 ноември е на слобода

Бизнисменот Орце Камчев oд 6 ноември е на слобода и нема обврска да се појавува на спиење во затворот во Струга каде што ја отслужуваше затворската казна. Како што објави „360 степени“, тој тогаш го искористил правото на викенд кое го имаат затворениците во КПД Струга и повеќе нема да се врати, бидејќи со тоа му завршило издржувањето на...

Мијалков се спогоди за „Империја“: Три години затвор и ќе му конфискуваат 36 милиони евра

Сашо Мијалков, осомничен во предметот „Империја“ за перење пари е осуден на три години ефективен затвор откако денеска призна вина во спогодба со обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, објави СДК. Од Обвинителството за организиран криминал и корупција потврдиле и за телевизија Телма дека Мијалков ја признал вината и се спогодил за предметот „Империја“. Деновиве, судија за извршување на...

Шест години затворска казна за Груевски за случајот „Талир 2“, судот ќе ја конфискува Белата палата

За виновни се прогласени поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и поранешниот генерален секретар на партијата и на тогашната Влада Кирил Божиновски, за незаконската изградба на Белата палата - седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје. Основниот кривичен суд Скопје го осуди Груевски на затворска казна од шест години, додека Божиновски доби условна казна од 2 години затвор која...

Врховен суд го отфрли барањето на Груевски за преиспитување на пресудата за „Насилство во Општина Центар“

Врховниот суд го отфрли како недозволено барањето на поранешниот премиер Никола Груевски за вонредно преиспитување на пресудата за судскиот случај „Насилство во Општина Центар“, во кој Груевски беше осуден на 1 година и 6 месеци затвор, а останатите обвинети беа осудени на условни казни. „Согласно провостепената пресуда од 29.09.2020 година, барателот за вонредно преиспитување на правосилната пресуда е огласен за...

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот што ја прегази Викторија кај „Сити мол“

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот Јордан Ѓоргиев кој на 20 јануари со БМВ џип ја прегази 24-годишната Викторија Николова од Радовиш кај „Сити мол“. Судот образложи дека висината на казната за тешки дела во сообраќајот е помала од законски предвидениот минимум од 4 години за ова дело, затоа што се земени предвид и олеснителните...

Јовановски осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“, Ременски ослободена

Основниот кривичен суд Скопје денеска ја изрече пресудата за судскиот случај „Меѓународен сојуз“. Судот досуди три затворски казни, при што Бојан Јовановски (Боки-13) е осуден на 9 години затворска казна за делата измама и перење пари. За виновна е прогласена и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, која доби казна-затвор од 4 години за помагање на двете дела. Една година затвор доби...

Просечната нето-плата во април изнесувала 41.085 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април во земјава изнесувала 41.085 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Индексот на просечната исплатена нето-плата во споредба со истиот...