fbpx
Таг: затворска казна

таг: затворска казна

Протест за ослободување на Абдулфета Алими – „Правдата не е пазар“

Пред Кривичниот суд во Скопје попладнево под мотото „Правдата не е пазар“ се одржа протест против седумгодишната затворска казна на Абдулфета Алими, кој беше осуден на седум години затвор поради насилството во Собранието на 27 април 2017 година, пренесува „Порталб“. Демонстрантите се собраа на плоштадот „Скендербег“, а потоа тргнаа кон судот носејќи плакати со ликот на Алими и извици „Нема...

„Србија данас“ ги помеша лончињата со платата на Груевски

Српската информативна веб-страница „Србија данас“ завчера вечерта на веста за укинувањето на пратеничката плата и другите бенефиции како пратеник на поранешниот македонски премиер Никола Груевски стави наслов што е клеветнички и не ги претставува фактите. Имено, пишувајќи „ ЗАЕВ НАСИЛНО ГРАБА ПАРИ: Со овој потег Македонија ја вовлече раката во џебот на поранешниот премиер Груевски“, информативната страница ги обвини и...

Апелација ја потврди казната од 2 години затвор за Груевски за „мерцедесот“

Скопскиот Апелациски суд на својот веб-сајт денеска ја објави одлуката со која се отфрлаат жалбите на Никола Груевски за неговата двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“, за набавката на скапиот луксузен „мерцедес“ вреден речиси 600.000 евра. „Жалбите на обвинетиот Н.Г. од С. изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост“, се...

Се одложи јавната расправа во Апелација за затворската казна за Груевски

Во Апелацискиот суд во Скопје денеска на самиот почеток беше одложена јавната седница на која се разгледува жалбата на поранешниот премиер Никола Груевски за пресудата во случајот „Тенк“ на СЈО за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден речиси 600.000 евра, со која тој доби двегодишна затворска казна. Одложувањето беше поради отсуството на Груевски и неговите четворица адвокати, кои според претседателката на...

Апелација ја потврди четиригодишната затворска казна за напаѓачот на Шекеринска

Апелацискиот суд Скопје ја отфрли жалбата на Панче Ангелов за четиригодишната затворска казна што му ја одреди Кривичниот суд за нападот на Радмила Шекеринска, тогашна пратеничка, а сега актуелна министерка за одбрана, за време на насилствата во Собранието од 27 април, минатата година, пренесува „Телма“. Со одлуката Апелацискиот суд ја потврди пресудата и висината на казната што на Ангелов му...

Александар Диневски вратен во „Идризово“

Поранешниот разузнавач Александар Диневски е вратен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна од четири и пол година за случајот „Шпион“. На неговиот профил на „Фејсбук“ многумина му изразуваат поддршка и алармираат дека нарушеното здравје ќе му се влоши во затворската ќелија. Диневски неколку месеци беше на слобода, додека се чекаше одлуката на скопскиот Апелациски суд за овој случај, кој...

Четворицата обвинети го признаа грабежот во НЛБ, но не открија каде се парите

Четворицата обвинети за милионскиот грабеж во НЛБ, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 го признале кривичното дело, но не откриле што сториле со украдените пари, соопшти Јавното обвинителство. „Тие се изјаснија за виновни, односно дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејства, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле...

Црна традиција: И Урко на Груевски и Зекиров на Мијалков прегазија по еден човечки живот

На Дејан Митровски - Урко и на Ален Зекиров, освен што им беа лични телохранители на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и на неговиот братучед и поранешен шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, заедничко им е и тоа што двајцата се инволвирани во сообраќајни несреќи со смртни последици. Денеска, МВР до скопското јавно обвинителство поднело кривична...

Турските војници што пребегаа во Грција осудени на условни казни

Виновни за нелегално влегување во Грција и условна казна затвор од два месеци е конечната пресуда на грчкиот суд за осумте турски војници кои бараа азил во Грција, по обидот за државен удар во Турција. Судот оцени дека војниците се виновни оти нелегално влегле во државата, меѓутоа казната им е олеснета бидејќи се смета дека животот им бил под закана...

Шест и пол години затвор за возачот што ја усмрти студентката кај Универзална сала

Кривичниот суд денеска го прогласи за виновен и го осуди на казна затвор од шест години и шест месеци возачот кој во април минатата година ја прегази студентката Фросина Цековска на булеварот Партизански одреди во близина на Универзалната сала. Во несреќата, од ударот, Цековска почина на самото место. „Ценејќи ги сите материјални и вербални докази кои беа изведени во текот на постапката, вештиот...

Лионел Меси осуден на 21 месец затвор поради даночна измама

Аргентинската фудбалска ѕвезда и член на Барселона, Лионел Меси, е осуден на затворска казна од 21 месец поради даночна измама, јавуваат шпанските медиуми. На затворска казна, исто така, е осуден и неговиот татко, Хорхе Меси, поради затајување на 4,1 милиони евра во периодот од 2007 до 2009 година. Тие, како што пренесува „Би-би-си“, се соочуваат и со парчини казни од неколку милиони...

Осуденик се самозапалил пред Основниот суд – Битола

Шеесет и седумгодишен битолчанец утринава, околу 3 часот по полноќ, се полеал со бензин и се самозапалил, па со автомобил во кој имало плинска боца од 10 литри удрил во скалите од зградата на Основниот суд – Битола, соопшти Јавно обвинителство на Република Македонија. Како што се наведува во соопштението, плинската боца не експлодирала, а судскиот полицаец успеал да го...

Деветнаесет години затвор за убиецот на медицинската сестра на Детска клиника

Кривичниот суд во Скопје денеска го осуди Никола Кузмановски на 19-годишна затворска казна поради убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, што се случи на 9 јануари 2015 година на потпокривот на Детската клиника во Скопје. Кузмановски, кој бил во љубовна врска со Здравковска, беше обвинет за убиство на бремено лице. Според обвинителниот акт, Здравковска починала како резултат на насилно задушување, откако...

Судот му наложи на Звонко Костовски, осуден во „Пуч“, да се врати во затвор

Судија за извршување санкции од Основниот суд Скопје 1 денеска му испратил упатен акт на Звонко Костовски, да се врати на доиздржување на тригодишната затворска казна, на која е осуден за случајот „Пуч“. Костовски беше ослободен од казната откако претседателот Ѓорге Иванов го аболираше заедно со другите 55 лица, политичари и нивни соработници. „Судија за извршување санкции при Основниот суд Скопје...

Пејковски: Судијата од „Ровер“ се меша во работењето на затворот

Директорот на затворот „Идризово“, Живко Пејковски, денеска преку соопштение реагира дека судијата што го води предметот за случајот „Ровер“, Илија Трпков, во кој еден од обвинетите е и Љубе Бошкоски, излегува од своите надлежности и „директно се меша во работењето на затворската управа“. На денешото рочиште, судијата Трпков рече дека нема никакви законски пречки Бошкоски предвреме да биде пуштен од затворот...

Разбојник oсуден на 15 години затвор по спогодба со Обвинителството

Разбојникот кој на почетокот на септември оваа година, се обиде да ограби менувачница во трговскиот центар во Велес, е осуден на единствена казна затвор од 15 години откако постигнал спогодба со надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Велес. „Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес постигна спогодба со обвинетиот Е.И. за кривичното дело разбојништво, од член 237, став 4, во...

Трикратниот убиец од Кавадарци осуден на 40 години затворска казна

Основниот суд Велес го осуди на 40 години казна затвор, 42-годишниот Тони Станоев, кој во ноември минатата година, во Кавадарци, со пиштол ги уби мајката, таткото и сестрата на својата поранешна сопруга, јавува „Академик.мк“. Судскиот совет, како што пренесува порталот, образложил дека пресудата била изречена во согласност со Законот за начинот на одмерување на казната. Обвинителството, кое бараше доживотна казна затвор за...

Кумановец депортиран од Белгија, уапсен поради силување

Триесет и едногодишен кумановец, поради нелегален престој во Белгија, вчера попладне бил депортиран на скопскиот аеродром „Александар Велики“, а по извршените проверки било утврдено дека тој бил баран во земјава поради силување, информира полицијата. „Околу 15 часот, на влез во Република Македонија, на граничниот премин на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, поради илегален престој од Белгија бил депортиран С.И. (31) од Куманово. По извршената...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...