fbpx

Боки-13 пуштен на слобода поради неговата здравствена состојба

Станува збор за времен прекин на затворската казна поради лекување, а не за целосно ослободување

-

Бојан Јовановски е пуштен на слобода поради неговата лоша здравствена состојба, потврдуваат судски извори. Адвокатот на Боки-13, Владимир Туфегџиќ исто така за Мета.мк потврди дека Јовановски е пуштен на слобода. Станува збор за времен прекин на затворската казна поради лекување, а не за целосно ослободување.

„Како бранител ја потврдувам информацијата дека Основниот кривичен суд Скопје донесе одлука за прекин на издржувањето на казна затвор за осуденото лице Бојан Јовановски и истата е доставена до осуденото лице. Ваквата одлука иако е задоцнета истата е за поздравување како законита, правична и пред се хумана, донесена врз основа на две последователни позитивни мислења од надлежниот Јавен обвинител во рамки на иста постапка и врз основа на комплетната медицинска документација за здравствената состојба на осуденото лице“, изјави за Мета.мк адвокатот Владимир Туфегџиќ.

На Боки-13 веќе му беше извршена операција и му беше отстранет желудникот.

Тој беше осуден на затворска казна од 9 години за случајот „Рекет“ за примање награда за противзаконито влијание и за перење пари. За случајот „Меѓународен сојуз“ има првостепена пресуда со затворска казна од дополнителни 9 години за Боки-13 за делата измама и перење пари, но оваа пресуда не е правосилна.

Јовановски осуден на затворска казна од 9 години за „Меѓународен сојуз“, Ременски ослободена

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Земјотрес синоќа почувствуван во Штип

Земјотрес чиј епицентар бил припаѓа на епицентралното подрачје Штип – Радовиш, вчеравечер бил регистриран од телеметриската сеизмолошка мрежа, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во...