fbpx
Таг: Универзална сала

таг: Универзална сала

Иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална не се најде на советнички дневен ред

Советниците во Советот на Град Скопје денеска не прифатија да се најде на дневен ред иницијативата Владата да ја преземе реконструкцијата на Универзална сала од Град Скопје. „Реконструкцијата на Универзална сала повеќе од една година стои во место, откако градоначалничката Данела Арсовска реши овој проект да не продолжи“, изјави вчера координаторката на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот...

Владата наместо Град Скопје би ги градела пречистителната станица, автобуското метро и другите капитални проекти

Владин тим работи во рамките на своите надлежности за да ги доврши започнатите капитални проекти во Градот Скопје, информираше премиерот Димитар Ковачевски. Тој најави дека Владата ќе ги преземе ингеренциите од скопската градоначалничка Данела Арсовска за реконструкцијата на Универзалната сала, но и за пречистителната станица за отпадни води, брзиот автобуски систем, клучката кај Момин поток, патот за Визбегово и...

Фото-вест: Зад Универзална сала во Скопје отворено детско игралиште со руска тематика

Детско игралиште со руска тематика изникна зад Универзалната сала во центарот на Скопје во текот на предизборната кампања пред локалните избори во земјава. Игралиштето, на кое треба да си играат деца од околните згради, е со подлога - мапа на Руската Федерација и испишано е името на државата „Русија“ на руски јазик. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ја...

Почна рушењето на постојниот објект на Универзална сала [галерија]

Градежните работници викендов почнаа со рушење на дел од постојниот објект на Универзалната сала, којшто е дел од проектот за реконструкција на оваа концертна сала во Скопје. Во моментов се руши влезот во салата и некогашната мала сцена, на која се одигруваа претстави и други културно-уметнички активности од помал обем. Во изминативе неколку месеци на терен се работеше на изведба...

Објавен повикот за учество на манифестацијата „Бела ноќ“

Јавната установа Универзална сала – Скопје и Град Скопје распишаа јавен повик за учесници на културната манифестација „Бела ноќ“, која годинава треба да се одржи по 17 пат. „Годинава, како и секоја Бела ноќ, ќе бидат опфатени следниве области: визуелни уметности (ликовна уметност, фотографија, инсталација, видеоарт, стрип) како и применети уметности (архитектура, визуелен/индустриски/веб дизајн, мода, дигитални креации, видеоарт и инсталации),...

Започна реконструкцијата на Универзална сала, легендарните столчиња заминаа во историјата [галерија]

Започна реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје. Столчињата од гледалиштето што имаше капацитет да прими околу 1.500 лица деновиве беа изнесени од објектот – симбол на солидарноста што целиот свет ја покажа кон Скопје по земјотресот од 1963 година. Просторот околу Универзална сала е ограден веќе неколку недели, а во моментов се врши и ископот на земја на платото...

Склучен договорот за реконструкција на Универзална сала, наскоро стартуваат работите

Градот Скопје денеска го потпиша договорот за реконструкција на фасадата и кровниот покривач на Универзална сала. Градежните работи ќе чинат нешто над 115 милиони денари (речиси 1,9 милиони евра), а за изведувач на работите е избрана скопската фирма „Универзал-Балкан“, се наведува во договорот објавен на Електронскиот систем за јавни набавки.  Како што вети пролетва скопскиот градоначалник Петре Шилегов, автентичниот изглед...

Рок легендите Ван Гог, Игор Џамбазов и Фиц (Студени Нозе) на 25 јуни на фестивалот “Skopje Unplugged”

Фестивалот на акустична музика “Skopje Unplugged”, во организација на ЈУ „Универзална Сала“ и Град Скопје, е пред одржувањето на своето трето издание, кое е закажано за петок (25 јуни), на кровот на паркингот во „Сити Мол“, со почеток во 18:30 часот, информираат од ЈУ „Универзална сала“. Организаторите велат дека полека но сигурно, “Skopje Unplugged” се наметнува на македонската мапа на...

Реконструкцијата на Универзална сала ќе започне во мај, ќе се задржи стариот лик

Во мај годинава ќе започне реконструкцијата на Универзална сала, откако ќе заврши тендерот за изведувачките работи. Таа ќе остане во автентичниот изглед, во постојниот облик и големина, за и понатаму да биде во колективната меморија како симбол на солидарноста. Тоа го посочи премиерот Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на...

Обезбедени средства за реконструкција на Универзална сала во постојниот облик и габарит

Со усвојувањето на ребалансот на Буџетот за 2020 година од страна на парламентарното мнозинство на предлог на Владата, за реконструкција на Универзална сала се предвидоа 120 милиони денари буџетски средства. Градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти плановите на Град Скопје за реконструкција на објектот на Универзалната сала. - Со обезбедувањето на буџетските средства конечно се создадени услови за...

Шилегов: Универзална сала нема да се руши, ќе се реконструира

Универзална сала нема да се руши, туку таа ќе се реконструира, а нова концертна сала ќе се гради на друга локација. Ова го изјави денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на седницата на Советот на која советниците поставуваа прашања за работата на градоначалникот, градската администрација, јавните претпријатија и јавните културни установи. „Постојниот објект ќе се реконструира, во сегашниот облик и...

Град Скопје разгледува три опции во врска со Универзална сала

Денеска во просториите на Младинскиот културен центар (МКЦ) во организација на Град Скопје и присуство на Петре Шилегов, претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации разговараа за моменталната состојба во која се наоѓа Универзалната сала, за нејзината иднина и за...

Урбана уметност како честитка за Денот на ослободувањето на Скопје

Група уметници по повод празникот на Град Скопје - 13 Ноември, денот на ослободување од фашистичкиот окупатор, на главниот град му подарија прекрасна честитка: уредување и сликање на елементите околу Универзалната сала. „Драго наше Скопје , ти си град кој преживеа невидени катастрофи, ти си град кој секојдневно крвари преку запалените контејнери и матниот загаден Вардар, но ти си и...

Град Скопје и Министерство за култура заеднички ќе ја градат новата Универзална сала

Се очекува во 2019 година да почне изградбата на нов објект на Универзална сала на местото на сегашната. Финансирањето ќе биде заедничко на Министерството за култура и на Град Скопје, за што првите луѓе на овие институции, министерот Роберт Алаѓозовски и скопскиот градоначалник Петре Шилегов потпишаа писмо за намери. – За жал, нашата метропола, поради состојбата во која се наоѓа...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се гради Универзална сала, а не да се фрлат 8 милиони евра за уривање на галиите

Скопскиот градоначалник Коце Шилегов не сака да даде пари за реконструкцијата на Универзална сала, но затоа е подготвен да даде 8 милиони евра за рушење на галиите, за кои не се потрошени ниту евро народни пари, рече на прес-конференција Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје. - Со ова непромислено трошење на 8 милиони евра за рушење...

Шест и пол години затвор за возачот што ја усмрти студентката кај Универзална сала

Кривичниот суд денеска го прогласи за виновен и го осуди на казна затвор од шест години и шест месеци возачот кој во април минатата година ја прегази студентката Фросина Цековска на булеварот Партизански одреди во близина на Универзалната сала. Во несреќата, од ударот, Цековска почина на самото место. „Ценејќи ги сите материјални и вербални докази кои беа изведени во текот на постапката, вештиот...

Започна судењето против возачот кој ја прегази студентката кај Универзална сала

Денеска во Основниот суд Скопје 1 започна судењето на Љ.В. осомничен за сообраќајната несреќа на булеварот Партизански одреди кај Универзална сала, во која животот го загуби студентката Фросина Цековска од Крива Паланка. Љ.В. се товари дека сторил две кривични дела „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ и „Неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода“. - Од...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното...