fbpx

Гори Универзалната сала во центарот на Скопје

Во моментов големи пламени јазици и чад се издигаат над тој дел од градот

-

Пожар избувна денеска во Универзалната сала во Скопје. Гори куполата која беше поставена пред точно две седмици. Во моментов големи пламени јазици и чад се издигаат над тој дел од градот.

Дежурните пожарникари на телефонскиот број 193 потврдија дека се работи за објектот Универзална сала. На терен се повеќе противпожарни возила.

Фото: Мета.мк

Последен пат, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, во февруари најави дека Владата ја презема реконструкцијата на концертната сала од град Скопје по двeгодишен застој при промената на градоначалници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...