fbpx

Фото-вест: Зад Универзална сала во Скопје отворено детско игралиште со руска тематика

-

Детско игралиште со руска тематика изникна зад Универзалната сала во центарот на Скопје во текот на предизборната кампања пред локалните избори во земјава. Игралиштето, на кое треба да си играат деца од околните згради, е со подлога – мапа на Руската Федерација и испишано е името на државата „Русија“ на руски јазик. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ја најави изградбата на детското игралиште на Фејсбук кон крајот на септември годинава, но не сподели детали околу тематиката.

Во текот на изминативе денови беше поставена и ограда на игралиштето, која што се состои од имињата на најголемите руски градови, заедно со грбот на секој град. Меѓу имињата на градовите вметнат е и Севастопољ, град лоциран на полуостровот Крим, којшто Руската Федерација го анексираше од Украина, за што во моментов се води жесток спор меѓу двете земји. Инаку, како земја-членка на НАТО, Северна Македонија во изминатиов период недвосмислено го поддржуваше територијалниот интегритет на Украина.

Општина Центар без преголема помпа ја најави изградбата на ова детско игралиште. Градоначалникот Саша Богдановиќ на 27 септември кратко објави на Фејсбук дека привршуваат градежните работи на детското игралиште зад Универзалната сала, на улицата „Владимир Полежиноски“.

„Игралиштето добива нови квалитетни детски реквизити, подна подлога, ново зеленило, како и клупи и канти за отпадоци“, напиша на Фејсбук Богдановиќ, без притоа да го наведе идниот руски „амбиент“ на игралиштето.

Инаку, на само 50-тина метри од детското игралиште, во 2020 година Руската амбасада во Скопје, во соработка со Општина Центар, изгради спомен-обележје во чест на Денот на победата над фашизмот и 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна.

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download lava firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free