fbpx
Таг: Руска Федерација

таг: Руска Федерација

Пендаровски: Руската федерација преку хибридни напади ги злоупотребува протестите

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека безбедносната ситуација во земјава се влошува. Според информациите кои тој ги добил од безбедносните служби, Руската Федерација ги злоупотребува протестите, а уфрлени се неколку дузини луѓе од соседните земји кои се обидуваат да испровоцираат инциденти. „Имаме неколку дузини луѓе кои се дојдени од соседните држави...

Борис Камчев: Дезинформаците и фабрикацијата на вестите се едни од главните лостови на режимот и причина за долгото владеење на Путин

Борис Камчев е надворешно-политички новинар и коментатор кој моментално е ангажиран како известувач на Македонската информативна агенција (МИА) од Вашингтон, а исто така е редовен соработник на LNG Publishing, американска издавачка куќа од Вашингтон, за која пишува за индустријата со нафтени деривати на Русија, земјите од поранешниот СССР и земјите од регионот на Источна Европа. Камчев претходно работел како...

Фото-вест: Зад Универзална сала во Скопје отворено детско игралиште со руска тематика

Детско игралиште со руска тематика изникна зад Универзалната сала во центарот на Скопје во текот на предизборната кампања пред локалните избори во земјава. Игралиштето, на кое треба да си играат деца од околните згради, е со подлога - мапа на Руската Федерација и испишано е името на државата „Русија“ на руски јазик. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ја...

Османи: Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе има негативно влијание

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи попладнево реагираше на одлуката на Русија да протера еден македонски дипломат, најавувајќи негативен развој на настаните меѓу Македонија и Русија. „Жалам за неоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Северна Македонија и Руската Федерација“, напиша Османи на...

Руската Федерација протера дипломат од македонската амбасада во Москва

Официјална Москва, како што најави по протерувањето на вработен во руската амбасада во Скопје, објави дека како реципрочна мерка прогласила за персона нон грата дипломат од Амбасадата на Северна Македонија во Русија. „На 10 јуни, в.д. амбасадорка на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска беше поканета во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ беше врачена нота...

Руското МНР се закани со мерки по протерувањето на руски дипломат од Северна Македонија

Министерството за надворешни работи (МНР) на Руската Федерација денеска најави соодветни мерки по протерувањето од страна на Северна Македонија на еден руски дипломат, за кое што рече дека е „немотивирано“. Во соопштението на сајтот на руското МНР се вели дека станува збор за непријателски чин, којшто е невозможно да не се одрази на како што велат „руско-северномакедонските“ односи. „На 14 мај...

Амбасадорот на Русија и градоначалникот на Центар положија цвеќе пред споменикот „9 Мај“

Делегација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Северна Македонија, предводена од рускиот амбасадор, Сергеј Баздникин, и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска положија свежо цвеќе пред спомен-обележјето на улицата „9 Мај“ во Општина Центар, по повод одбележување на 9 Мај - Денот на победата над фашизмот. „Ја наведнуваме главата пред сеќавањето на паднатите и заминатите. Голем поклон и...

ВМРО-ДПМНЕ повторно ја актуелизира теоријата на заговор за т.н. „Тиранска платформа“

На 21 јануари 2020 година потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за Алфа ТВ изјави дека „Заев се надева на Тиранска платформа 2“ како дел од негово „капитуланството и предавството на сопствениот народ“. „Тиранската платформа“ е теорија на заговор промовирана од страна ВМРО-ДПМНЕ и нејзините странски поддржувачи од Русија и Србија на почетокот на 2017 година, откако таа не успеа да...

Заев со руската делегација: Има потенцијал за развој на економската соработка

Премиерот Зоран Заев прими делегација од учесниците на бизнис-форумот меѓу претставници на деловната заедница од Македонија и Руската федерација, како и членовите на Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка меѓу двете земји, која денеска и утре во Охрид, ја одржува 9. сесија. Делегацијата на Руската федерација ја предводеше заменик министерот за индустрија и трговија Алексеј Груздев, придружуван од амбасадорот...

Руската Федерација го призна нашето ново уставно име

Амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин на премиерот Зоран Заев му врачи копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, согласно која врз основа на одлуката на претседателот на Руската Федерација, оваа земја го признава новото име на нашата земја - Република Северна Македонија, информираат од Влада. „На средбата во кабинетот на премиерот Заев двајцата соговорници ги потврдија...

Захарова: Заев без никакви докази шири антируска хистерија додека Западот се меша во Македонија

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи на брифингот со новинарите вчеравечер во Москва порача дека обвинувањата од македонскиот премиер Зоран Заев, кои тој ги искажа во интервју за „БазФид њуз“, а потоа и на почетокот на изградбата на фабриката на американската фабрика „Дура“, обвини дека „грчки бизнисмени” кои „се сочувствителни на руската кауза“ им платиле на...

Руска амбасада: Заев и Шекеринска шират русофобија, очекуваме истрага за изјавите

Руската амбасада вчеравечер реагираше со соопштение за наводите од премиерот Зоран Заев дека бизнисмени од Русија финансирале антивладини протести. Заев тоа го кажа во интервју за „BuzzFeed News“ и потоа го повтори како одговор на новинарско прашање на почетокот на изградбата на фабриката на американската „Дура“ во Бунарџик. Од амбасадата сметаат дека станува збор за паушални изјави, слични на тие...

Во Москва прославена 13-годишнината од Македонско-руската стопанска комора

Македонско-руската стопанска комора и нејзината активност во сите овие изминати години придонесе за пораст на економската соработка меѓу двете земји и за успешен влез на низа македонски производи на рускиот пазар, рече Димитри Бистров регионален директор на одделот за Меѓународна соработка на Стопанската комора на Руската федерација, со која Македонско-руската стопанска комора има партнерски однос. На одбележување на 13-годишнината од основањето...

Заев: Нашето интегрирање во НАТО не е насочено против Русија

Македонскиот премиер Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата по тематската седница на Владата денеска порача дека тежнеењето на Македонија да се интегрира во НАТО не значи спротивставување на Русија и дека тоа членство е повеќедецениска аспирација на македонските граѓани. Според Заев, зачленувањето во НАТО е важно за стабилноста и безбедноста на Македонија и на регионот. Коментирајќи го соопштението на...

Мицкоски го информирал Шчербак за „реваншизмот“ на власта кон опозицијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имал средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Олег Шчербак, на која било разговарано за односите меѓу Македонија и Русија, како и за актуелната политичка и економска состојба во државата. Мицкоски, како што соопштија од партијата, го информирал рускиот амбасадот за „реваншизмот кој власта го спроведува кон опозицијата, односно дека неоправдано во...

Сугарески му ги презентираше на Шчербак инфраструктурните проекти во Македонија

Министерот за транспрот и врски, Горан Сугарески денеска имал средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Олег Шчербак, на која го информирал амбасадорот за инфраструктурните проекти што се реализираат во Македонија. Сугарески ги потенцирал проектите за изградба и реконструкција на патната мрежа во Република Македонија, особено доизградбата на железницата на Коридорот 8, односно проектот за изградба на пругата кон...

Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај. – Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот...

Десет македонски компании ќе ги изложат производите во „Фуд сити“ во Москва

Десет македонски компании од прехранбената индустрија ќе изложуваат во „Македонскиот изложбено-трговски дом“, кој на 23 март ќе биде отворен во Москва. Вино, сирење и кашкавал, кондиторски производи, тестенини, конзервиран и сушен зеленчук и овошје, чаеви и други производи ќе бидат изложени во огромниот деловен центар кој е сопственост на најголемиот руски агрокластер „Фуд сити“ и на тој начин ќе им бидат...

Македонски компании ќе учествуваат на Саемот за храна во Москва

Седумнаесет македонски компании ќе учествуваат на големата саемска манифестација „Мир питание 2016“ (World food 2016) во Москва, од 12 до 15 септември 2016 година. Македонските производители и преработувачи на свежо овошје и зеленчук ќе имаат национален штанд кој ќе се простира на површина од 110 квадратни метри. - Се зголемува побарувачката за македонските земјоделски производи од страна на руските компании. Во изминатиот период...

Осветен крст во Лешочкиот манастир во чест на руски монаси

Архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан денeска го освети мермерниот крст во Лешочкиот манастир, во чест на 35 руски монаси од Валамскиот манастир, кои по Октомвриската револуција, пребегале во овој манастирот во Лешок, каде престојувале две години. - Крстот нека биде надеж за ова место, кое со векови било угнетувано и страдало. Ние христијаните, нема со што да се...

Лидерска средбата најавена за деновиве, партиите со однапред подготвени пораки

Најавената лидерска средба на која треба да учествуваат Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски не е со закажан датум, но извесно е дека ќе се одржи деновиве. Сепак, политичките соперници...