fbpx
Таг: Саша Богдановиќ

таг: Саша Богдановиќ

Фото-вест: Зад Универзална сала во Скопје отворено детско игралиште со руска тематика

Детско игралиште со руска тематика изникна зад Универзалната сала во центарот на Скопје во текот на предизборната кампања пред локалните избори во земјава. Игралиштето, на кое треба да си играат деца од околните згради, е со подлога - мапа на Руската Федерација и испишано е името на државата „Русија“ на руски јазик. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ ја...

Општина Центар стравува од финансиска штета ако го суспендира ДУП за паркингот спроти Холидеј Ин

Советот на општина Центар на 63-та седница не донесе одлука за суспензија на Деталниот урбанистички план (ДУП) за локацијата спроти хотелот Холидеј Ин во центарот на Скопје. ДУП Голем Ринг јужен дел-исток продолжува да важи, а градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ објаснува дека суспензијата може да доведе до тужба кон општината и финансиска штета што ќе треба да...

Градоначалниците Саша Богдановиќ и Илија Јованоски позитивни на ковид-19

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска на својот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен на корона вирус, поради што останува во домашна изолација, следејќи ги инструкциите на лекарите. „И покрај заштита за целото време на пандемијата на ковид-19, резултатот од тестот кој го направив утринава, откако почувствував покачена телесна температура е позитивен“ напиша Богдановиќ. Иста вест на социјалните мрежи соопшти...

Здружението „Плоштад Слобода“ бара граѓаните преку јавна анкета да се изјаснат за „Мал Ринг“

До градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ и до претседателката на Советот на Општина Центар Цветанка Симоновска, Здружението „Плоштад Слобода“ поднесе барање за продолжување на јавната анкета по Предлог - Детaлниот урбанистички план за градска четврт Ц01 – Мал ринг 1 за до крајот на август. „Поради тоа што се одбиени сите апели на професионалните, граѓански здруженија и поединци за...

Архитектите бараат од Општина Центар да го повлече и преработи предложениот ДУП Мал Ринг

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) остро реагира и бара општина Центар да го повлече и преработи Предлог - Детaлниот урбанистички план за градска четврт Ц01 – Мал ринг 1, за кој е закажана јавна презентација и јавна анкета на 22.07.2020 година (среда) во 10.00 часот. „Причината заради која бараме да го повлечете предлог - планот е едноставнa. Во планот...

Руската амбасада донира спомен-обележје во Општина Центар за Денот на победата над фашизмот

На 9 мај во Скопје градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ и амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија Сергеј Баздникин открија ново спомен-обележје во чест на Денот на победата над фашизмот и 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна. Споменикот поставен на аголот меѓу улиците „9 Мај“ и „Владимир Полежиновски“, зад Универзалната сала, се состои од гранитна плоча...

Молк за истрагата со тепачките меѓу деца во Капиштец, работилници и средби со родителите

Нема одговор од надлежните во Министерството за внатрешни работи (МВР) на прашањето на „Мета“, до каде е истрагата во врска со „гладијаторските“ борби што се воделе меѓу ученици во населбата Капиштец, а за кои објави неодамна Институтот за комуникациски студии во соработка со Македонската телевизија. Сѐ уште е непознато кој ги организирал борбите меѓу малолетниците, како и тоа дали...

„Можеби избрзав малку“ вели Саша Богдановиќ откако го нарече Никола Димитров „идиот“

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот профил на Фејсбук му честиташе на писателот Петер Хандке за Нобеловата награда за литература, чиешто врачување беше бојкотирано од неколку земји поради поддршката што Хандке ја давал на Слободан Милошевиќ и на неговиот режим во текот на војните во поранешна Југославија и поради негирањето на геноцидот во Босна и Херцеговина, пишува...

Шилегов: До крајот на годинава ќе ги слободиме сите заробени дрвја

Градот Скопје во соработка со скопските општини изведува акција за масовно „ослободување“ на дрвја чиишто стебла и корења останале зарорбени во бетон и асфалт поради непрописно изведени градежни активности на улици, тротоари и објекти. До крајот на годината ќе направиме напор сите дрвја кои се означени како „заробени“ да ги ослободиме, изјави денес на прес-конференција Петре Шилегов, градоначалникот на...

„Вистиномер.мк“: Интересот на компаниите во Центар ставен над интересот на сите жители

Претседателката на Советот на Општина Центар, Јана Белчева Андреевска ја даде следата изјава која „Вистиномер.мк“ ја оцени како вистина: Жал ми е да кажам дека се покажува оти јавниот интерес е помалку важен од некои други интереси. Се прави еден правен вакуум во кој граѓаните се ставаат во една незавидна ситуација. Сега се отвора можност да се направи една ненадоместлива штета,...

Општина Центар го продолжи мораториумот за градби до април 2019

Советот на Општина Центар на вчерашната седница го продолжил мораториумот за градби на територија на општината, односно повторно ја донел одлуката за запирање на спроведувањето на деталните урбанистички планови. „Мораториумот за градби за првпат беше донесен на 27 декември минатата година и продолжувањето е со важност до 30 април 2019. Со мораториумот, 31 ДУП се враќаат на повторна доработка, а истовремено...

Богдановиќ повика граѓаните да пријавуваат обиди за труење животни

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска ги повика граѓаните граѓаните доколку забележат расфрлен отров во централното градско подрачје веднаш да се јават на телефонските броеви: 070 424685 на Емилија Поповска и 075 437068 на Јулија Малахова. Граѓаните треба да пријават и напуштени домашни миленичиња. Богдановиќ побарал од командирот на Полициската станица Центар да се зајакнат полициските контроли за да се...

Богдановиќ вети детална ревизија на проектот „Скопје 2014“

Кандидатот за градоначалник на општина Центар од СДСМ, Саша Богдановиќ, денеска најави детална ревизија на проектот „Скопје 2014“, како и дека ќе ја објави целата документација за проектот. Богдановиќ изјави и дека „новата власт во Скопје“ ќе ја запре и изградбата на панорамското тркало. - Галиите, шмизлите, Прометеј и целиот криминален и налудничав проект „Скопје 2014“ ги одзедоа душата и убавината...

Саша Богдановиќ е кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар

Саша Богдановиќ, директорот на Јавното претпријатие „Паркинзи - Општина Центар“, ќе биде кандидат на СДСМ за градоначалник на општина Центар, потврди лидерот на партијата и премиер, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето на договорот со лидерите на 21 партија за предизборна коалиција. Заев ја потврди кандидатурата на Богдановиќ откако актуелниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, се повлече од...

Богдановиќ бара од Жерновски запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември

Претседателот на општинската организација на СДСМ Центар, Саша Богдановиќ, денеска поднел барање до градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, за запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември. „Причината за поднесување на барањето е избегнување на сите евентуални штетни последици кои може да настанат, како за животната средина, така и за формално-правниот аспект од веќе почнатото спроведување на одлуките на...

Поништени одлуките за изградба на панорамско тркало и на шпански скали

Општина Центар денеска ги поништила одлуките за изградба на панорамско тркало, шпански скали и на катна гаража кај зградата Аутомакедонија, информираше директорот на „Паркинзи на Општина Центар“, Саша Богдановиќ. - На просторот на Аутомакедонија нема да се гради спорната катна гаража, односно спречивме да се узурпира јавниот простор на жителите во овој дел на Центар. Тоа го носат измените на четирите...

Богдановиќ: Го спасивме кејот, нема да се гради улица во центарот на Скопје

„Го спасивме кејот на реката Вардар во центарот на Скопје. Нема да се гради улица за приватни интереси на бизнис-партнери на Никола Груевски“, вели претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. - Кејот останува шеталиште со зеленило, отворен за сите граѓани. Ќе добие и урбанистичка опрема, клупи, фонтани, жардиниери... Успеавме да го заштитиме кејот заедно со граѓаните....

Град Скопје: Ние не носиме ДУП и не ја градиме улицата на Кејот

Град Скопје не е институцијата што го донела деталниот урбанистички план и не ја гради сообраќајницата на Кејот 13 Ноември, се вели во реакцијата на Град Скопје на прес-конференцијата на претседателот на општинската организација на СДСМ во Центар, Саша Богдановиќ. Од Градот велат дека изјавите на Богдановиќ се невистини и манипулации и дека темата околу изградбата на сообраќајницата подолг период се злоупотребува...

Богдановиќ: Трајановски да ја повлече одлуката за изградба на улица на Кеј 13 Ноември

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го повика градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да ја повлече одлуката и одобрението за изградба на сообраќајница на Кејот 13 Ноември. - Изминатиот период донесовме една одлука како Општина Центар, каде што законски успеавме да ја спречиме изградбата на оваа улица, но сепак со измени на законот, Градот ни ги одзеде ингеренциите во тој дел...

Општина Центар и ПОЦ ќе ги згрижуваат бездомниците

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар од денеска почнуваат акција за згрижување на бездомните лица во општината. Директорот на ЈППОЦ, Саша Богдановиќ, и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најавија дека преноќувалиштето за бездомници ќе функционира за да им се помогне на овие лица за време на деновите со екстремно ниската температура. „Преноќувалиштето ќе работи според стандардните процедури...

Сателитскиот интернет „Старлинк“ наскоро ќе стане достапен и во Македонија

Сателитската интернет-услуга „Старлинк“ на компанијата „Спејс Екс“ од минатата недела е достапна во 32 земји во светот. Според соопштението на компанијата и објавената мапа, може да се види дека „Старлинк“...