fbpx
Таг: Општина Центар

таг: Општина Центар

Доаѓа сезоната на загаден воздух – државата и општините глуви за потребата од повеќе мерни станици

Деновите со енормно загадување на воздухот се пред нас, а нема нови мониторинг станици за мерење на квалитетот на воздухот во македонските градови. Властите на национално и на локално ниво си ги префрлаат меѓусебно обврските за тоа кој треба да постави нови мерни станици низ населените места, а општ е впечатокот дека сите чекаат средства од странство за да...

Заеднички Центар за талентирани ученици отвораат општините Центар, Карпош и Кисела Вода

Денеска во основното училиште „Димитар Миладинов“ во Скопје се отвори Центар за талентирани ученици, кој е резултат на меѓуопштинската соработка меѓу општините Центар, Карпош и Кисела Вода. Како што соопштија од Општина Центар, центарот располага со површина од 120 квадратни метри и вклучува три посебни простории и тоалет, опрема за планетариум и физика, биохемиска лабораторија и лабораторија за уметности. Просторот е...

Архитектите се бунат, на терен се рушат последните објекти во „Треска“ [видео]

Рушењето на објектите во кругот на некогашната фабрика за мебел „Треска“ продолжува со несмалено темпо, наспроти реакциите на архитектите дека центарот на Скопје ја губи последната локација која ќе се претопи во густи згради без никаков јавен простор за граѓаните. Откако најпрво беа срушени некогашните објекти од фабриката „Треска“ кои гравитираа кон булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, неделава почнаа да се...

На местото на „Треска“ почна изградбата на згради, кавги во Општина Центар

Инвеститорот „Голден Арт“ со спонзорирани текстови ја промовира изградбата на станбениот комплекс „Треска“, која започна на 20 септември да се изведува на местото на поранешната фабрика за мебел. И додека на терен се гради првата станбена зграда, во Општина Центар течат меѓусебни караници помеѓу градоначалникот Горан Герасимовски и советниците од иницијативата „Шанса за Центар“. „Шанса за Центар“ на Фејсбук објави...

Општина Центар го продолжува рокот за пријавување образовни асистенти

Поради недоволно пријавени кандидати за лични асистенти на претходниот повик, Општина Центар го продолжува рокот за пријавување на јавниот повик за ангажирање лични асистенти за потребите на ученици со посебни образовни потреби вклучени во образовниот процес во основните училишта на територија на Општина Центар. Од Општина Центар информираат дека заинтересираните кандидати кои сакаат да бидат ангажирани треба да ги исполнуваат следните...

Општина Центар постави фотоволтаичен систем на покривот на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“

Општина Центар го постави првиoт фотоволтаичен систем на покривот на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“ во објектот Пепелашка со вкупна инсталирана моќност од 20,5 киловати. Системот, како што информираат општинските власти, ќе може да ги задоволи капацитетите на градинката и во зимскиот период. „Очекуваме дека со новата фотоволтаична централа значително ќе се намалат вкупните трошоци за електрична енергија на градинката, што...

Изложба, филм и албуми со фотографии ќе може да се видат утре по повод 60 години од катастрофалниот земјотрес

Во Културно-социјалниот простор, Центар-Јадро, утре, на 60 годишнината од скопскиот земјотрес, ќе се одржат два настани. Едниот е „26 Јули, 1963“ - изложба на фотографии, видео проекција за Скопје, а вториот е „Сведоштва за земјотресот“ од Нестор Несторовски во организација на неговата ќерка Солунка Зоксимовска. „26 јули, 1963“ претставува изложба која е конципирана како мултимедијален настан на кој посетителите ќе...

Герасимовски: Исчистена дивата депонија кај Паркот на новинарите, службите се погрижија за бездомниците

Општина Центар ја исчисти дивата депонијата во Паркот на новинарите спроти Министерството за образование, а надлежните служби се погрижија за групата бездомници која беше незаконски населена во Паркот, соопшти Општина Центар. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски се заложил Центарот за социјални работи да ги згрижи седумте деца на возраст од 1 до 7 години кои во паркот во импровизирано...

Американската амбасада и Општина Центар чистеа ѓубре на скопското Кале

По повод 50-годишниот јубилеј од одбележувањето на Светскиот ден за заштита на животната средина - 5 јуни, Општина Центар и Амбасадата на САД во Република Северна Македонија утринава заеднички чистеа ѓубре околу скопската тврдина Кале, информираат од Општина Центар. Во новата екоакција, која се одвиваше под мотото #BeatPlasticPollution!, се вклучија градоначалникот Горан Герасимовски и амбасадорката на САД Ангела П. Агелер,...

Општина Центар го затрупа градилиштето на „9 Мај“, инвеститорот не градел според одобрение

Градежен инспектор, припадници на МВР, претставници од Општина Центар, со градежна механизација, утринава интервенирале на спорното градилиште на улицата „9 Мај“ и започнале со затрупување на градежната јама и враќање на локацијата во првобитна состојба, каде инвеститорот градел надвор од издаденото одобрение за градење, информираа од Општина Центар. Градежната инспекција претходно го затворила градилиштето, а во март годинава одговорните биле...

Првите три училишта во Општина Центар добиваат фотоволтаични системи

ТД „Енергија Центар“ ќе ги постави првите фотоволтаични централи во општинските основни училишта „Киро Глигоров“, „11 Октомври“ Скопје и „Јохан Хајнрих Песталоци“, откако советниците од Општина Центар на денешната седница на Советот дадоа согласност за поставување фотоволтаични системи на кровните конструкции на првите три општински училишта. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на седницата појасни дека инсталирањето на фотоволтаичните централи...

На Водно се градело на земјиште предвидено за лозја, инспекција ги запре градежните активности

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски, постапувајќи по пријава од граѓани заедно со инспектори од Секторот за инспекциски работи, денеска излегол на терен на Водно, каде биле забележани градежни дејствија. Според известувањето од општината, станувало збор за четири парцели во приватна сопственост, кои се надвор од Деталниот урбанистички план и од Генералниот урбанистички план и се водат како земјоделско земјиште,...

Шанса за Центар и општина Центар во костец за земјиштето кај фабриката Треска

Од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ денеска укажаа дека градоначалникот на Центар, Горан Герасимовски ги крши одлуките и прописите и работи спротивно од сопствените предизборни ветувања во однос на комплексот Треска во центарот на Скопје. Од општината реагираа дека станува збор за лаги и манипулации. Од „Шанса за Центар“ изјавија дека не добиле информација на Совет на општина Центар кој...

Општина Центар ќе конфискува дивоградби и ќе ги стави во функција на граѓаните

Дивоградбите ќе се конфискуваат и ќе се стават во функција на граѓаните, бидејќи е скапо да се рушат, најави градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски во интервју за Радио Слободна Европа. Герасимовски ја претставил Иницијатива за регулирање, конфискација и ре-употреба на бесправно изградени објекти и на седница на ЗЕЛС, каде добил поддршка, затоа што речиси сите општини се соочуваат со...

Герасимовски пред ресорните министри ќе ја претстави иницијативата за пренамена на дивоградбите

Горан Герасимовски, градоначалник на Општина Центар пред ресорните министри за правда, Кренар Лога и транспорт и врски, Благој Бочварски ќе ја презентира иницијативата нелегалните објекти наместо да се рушат да се пренаменат во функција на општините. Герасимовски побарал средби со Бочварски и Лога, бидејќи двете министерства со кои тие раководат, се предлагачи на двата закони во кои треба да се...

Скопските кафулиња „Интермецо“ и „Мош“ со забрана за работа од 10 дена

Кафулињата „Интермецо“ и „Мош“ ќе добијат забрана за работа од 10 дена поради пречекорување на работното време до 1 часот по полноќ, соопшти Општина Центар. Пазарната инспекција изготвила записници за затворање, а решенијата до локалите ќе бидат доставени во текот на денешниот ден. Според Општината, забраната е резултат на зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти...

Герасимовски во хрватско Крижевци: И Општина Центар ќе се стреми да биде енергетски независна и самоодржлива

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски кој е во работна посета во Загреб како гостин и учесник на семинарот „Енергетска транзиција на Хрватска и земјите од регионот“, ја посетил Општина Крижевци, која е пример за искористување на сончевата енергија преку фотоволтаични панели. „Општина Крижевци е примерот кон кој се стреми и Општина Центар, а тоа е енергетски независна и самоодржлива...

Мета факт: Во зародиш е ветувањето за нова административна зграда, младински центар и подземен паркинг во Дебар Маало

Градоначалникот на скопската општина Центар, Горан Герасимовски во предизборниот период пред локалните избори што се одржаа во октомври 2021 година пред граѓаните вети дека населбата Дебар Маало ќе добие нов лик преку изведба на нова општинска зграда со Младински центар, подземен паркинг и ново шеталиште со парк. Ова предизборно ветување е во самиот зародиш на исполнување и можеме да...

И денеска високо загадување на воздухот, Скопје 10-ти најзагаден град во светот

Веќе неколку дена по ред, Скопје се наоѓа на листата на 10-те најзагадени градови во светот. Со US AQI индекс на квалитет на воздухот од 170, македонскиот главен град претпладнево се најде на 10-тата позиција на најзагадени градови. Црвениот аларм за нездрав воздух веќе неколку дена е вклучен на веб-страницата IQAir. Претпладнево во Скопје загрижувачко загадување има на речиси сите...

Врвните успеси на десет ученици и студенти им ја донесоа наградата „Феникс“ на Општина Центар

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски денеска ја додели годишната награда на Општина Центар, „Феникс“ за 2022 година. Годинава признание добија десет ученици и студенти што се истакнале во различни спортски дисциплини, во стопанството, уметноста, образованието, како и во други области на трудот и творештвото и покажале исклучителни резултати на натпреварите, информираат општинските власти. „Добивањето награда е причина за задоволство...

ЕСМ понуди цена на струјата за 7,5 проценти повисока од претходно

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на корисниците за периодот јануари-јуни 2024 добило само една понуда,...