fbpx
Таг: Rusija

таг: Rusija

Руската делегација ќе може да слета во Скопје, извесно доаѓањето на Захарова

Во пресрет на Министерскиот самит на ОБСЕ што ќе се одржи наредната недела во Скопје, македонската влада на денешната седница одлучи да им пренесе овластување на надлежните министерства сами да одлучат за издавањето на одобрение за прелет и слетување на руски воздухоплов на 30-тиот министерски состанок на ОБСЕ во Скопје од 29 ноември до 1 декември. Ова практично значи дека...

Европските лидери згрозени од средбата Путин-Орбан

Европските лидери не смеат да паднат на тактиката на Владимир Путин, изјави вчера чешкиот претседател Петр Павел, два дена откако унгарскиот премиер Виктор Орбан се ракуваше со првиот човек на Русија. Орбан, во редок потег за лидер на земја која е дел од ЕУ и НАТО, во вторникот се сретна со Путин во Пекинг, на, како што канцеларијата на унгарскиот...

Ердоган ќе се обиде да го убеди Путин за извозот на жито од Украина

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во рускиот град Сочи на брегот на Црното Море ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, во обид да го убеди да се продолжи договорот за извоз на жито од Украина. Путин во јули еднаш веќе одби да продолжи спогодбата со којашто Русија нема да го попречува извозот на украинско жито, јави...

Не може да се потврди дека Египет го повлекол признавањето на Косово

Веста што на својот ФБ профил ја објави лидерот на Левица, Димитар Апасиев, дека Египет го повлекол признавањето на Косово, со некаква алузија дека тоа се случува додека е тој во Египет на одмор и дека од тој аспект е поуспешен од министерот Бујар Османи, коj лобираше за признавање на Косово од Шпанија – е невистина. Темата за можно...

Медиумски наративи за ЕУ како фактор за зголемено руско влијание во Северна Македонија

Кога се проценува влијанието кое ја изместува Северна Македонија од прокламираниот процес на демократски развој насочен кон прифаќање на вредностите на Европската Унија (ЕУ) и пристапување кон ЕУ, не смее да се занемари како во македонските медиуми се претставува уделот на одделни држави членки на ЕУ и како медиумските и политичките интерпретации влијаат на перцепцијата на самата заедница како...

Со стар текст се манипулира дека Русија се повлекла од СЗО и СТО

Русија сè уште е активна членка и на Светската здравствена организација и на Светската трговска организација. Рускиот парламент ниту разгледал, ниту гласал по каква било иницијатива за повлекување на земјата од двете големи светски организации, ниту пак, е најавено такво нешто во следниот период, пишува Вистиномер.   Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објава на социјалната мрежа Фејсбук тврди дека Русија се...

Кога и дали Русија навистина се врати меѓу десетте најголеми економии во светот?

Дел од медиумите на македонски јазик во првиот дел од јуни јавија дека Русија за првпат по 2014 година се вратила во топ десет економии во светот. Во вестите што се нижеа на порталите ретко имаше извор. Но, по проверка на податоците Вистиномер може да заклучи дека македонската јавност, преку преземена вест од српски медиуми, за оваа новина е...

Кој шири дезинформации за и на Косово?

Оваа сторија од Ардит Кика беше изворно изработена за и објавена од Kosovo 2.0 како дел од проектот Western Balkans Anti-Disinformation Hub project. Таа е реобјавена овде со дозвола.    Србија, Русија и Кина се главните носители на дезинформации за и во Косово. Публиката што зборува српски е повеќе погодена од дезинформациите од српските и руските медиуми, додека кинеската е насочена...

Снимката на која сенаторот Греам вели „Русите умираат“ е фабрикувана

Не е вистина дека Греам изјавил „И Русите умираат. Најдобрите пари што некогаш сме ги потрошиле“, а видеото кое што го тврди тоа е погрешно едитирано. Подолга верзија на разговорот, која беше објавена од украинската влада, а потоа и од Ројтерс, меѓу другото, покажува дека двете забелешки – врамени како дел од истиот коментар – всушност не се поврзани....

Лажниот наратив на Кремљ „НАТО се бори со Русија до последниот Украинец“ продолжува да гази

НАТО ниту ја почна воената инвазија, ниту, пак, има свои војници во Украина. Русија е таа којашто ја нападна Украина во февруари 2022 година, а Украина како независна држава има право да се брани и да ги користи расположливите средства на помош од своите пријатели. НАТО испраќа воена помош за Украина, без притоа да биде учесник во војната. Постот...

Тенденциозно и без докази се тврди дека руска ракета убила 200 НАТО офицери во бункер во Украина

Аналитичарот Џилберт Докторов во видеото од постот не презентира ниеден извор за неговото тврдење дека при ракетниот напад на Русија биле убиени генерали на НАТО, скриени во бункер во Украина. Неговото единствено атрибуирање е на  „Русите“. Според официјални  украински лица, базите на НАТО се отвораат само на територијата на земјите членки на Алијансата, а Украина нема ниту статус на кандидат...

Штетни надворешни влијанија се присутни и во медиумите во Северна Македонија

Новата геополитичка реалност ги претвори медиумите, од средства за информирање, во софистицирано оружје. Иако во Република Северна Македонија ниту еден медиум не е во сопственост на правни или физички субјекти од Русија, Кина или Иран, сепак, нивните наративи се присутни во медиумската сфера. Новите медиуми, кои како платформа го користат Интернетот, се најкористени за промовирање на агендите на недемократски...

Социјалните мрежи и медиуми – лост за ширење на авторитарни пропаганди

Руската пропаганда користи различни форми на социјални медиуми и канали за ширење на својата пропаганда. Води војна во Украина, но води и хибридна војна со многу повеќе земји. Северна Македонија и Балканот се мета на оваа пропаганда, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Социјалните мрежи се најсилното оружје на руската пропаганда. Лаги, манипулации, извртувања на вистината....

Влијанието на Бугарија – принцип на обратен азимут

За разлика од влијанието на Русија и Кина во С. Македонија, кое во најголема мера се шири врз основа на позитивна идентификација и посакувани и/или споделувани вредности, може да се каже дека она влијание, коешто го остварува Бугарија, се базира на одбивање, негирање, па дури и анимозитет, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Пишува: проф. д-р Мирјана...

Помошта од САД за Украина не е лично за Зеленски

На сајтот на Стејт департментот транспарентно се наведени сите видови на помош кои САД ѝ ги дава на Украина, но тие не одат за Зеленски лично, a уште помалку за глума или актерски ангажман, како што се тврди во постот. Од јануари 2021 година САД има инвестирано повеќе од 33.2 милијарди долари во безбедносна помош за да ја демонстрира...

Путин претставен како спасител на Украина

Војната којашто Русија ја започна пред повеќе од една година однесе илјадници животи, милиони луѓе се раселени, ја потресе глобалната економија и повторно ги отвори поделбите од времето на Студената војна, како што е стравот од нуклеарна војна. Тврдењата дека Путин исправал некакви неправди во Украина дека почнал операција за денацификација, дека спасувал луѓе од геноцид и деца од...

Постот манипулира со изјавата на Лајен и го величи Путин дека спречил „перверзни педофилски планови“

Од најавата на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен дека ќе организира конференција за враќање на украинските деца од Русија, оваа објава на Фејсбук  прави манипулативна конструкција во која се извртуваат тезите и се воздигнува рускиот претседател Владимир Путин. Тврдењето дека Путин им ги уништил „перверзните планови на педофилите“ за децата од Украина, ја искривува вистинската слика...

Руската амбасада во Скопје – главниот дипломатски интернет спамер во С. Македонија

Руската амбасада во Скопје е рекордер според бројот на постови на Фејсбук. Земјава е на врвот на интересот на Кремљ во регионот, повеќе постови има само во Романија. Хибридната војна врз Северна Македонија од руските тајни служби е реалност, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Руската амбасада во Скопје, во изминативе две години постирала висока бројка ...

Украинскиот војник Курт не е поврзан со ИСИС

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот, во него се изоставени важни информации, односно не е кажано дека амблемот е трофеј собран од друг војник, а војникот Курт само го носи на својата униформа без да има корелација со ИСИС, како што самиот тврди. Во видеото од интервјуто со Курт за Полиграф инфо, може да се види дека...

Не германските власти, туку активисти поставиле тенк пред руската амбасада во Германија

Не е вистина изнесеното во постот, дека германските власти имале неуспешна акција за поставување на руски тенк пред амбасадата во Германија. Германски активисти, односно кустоси на музеј, биле организатори на поставувањето на тенкот, кои протестирале против руската инвазија во Украина. Што се однесува до положувањето на цвеќињата на тенкот наредниот ден, на протестот присуствувале и лица кои ја поддржуваат...

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на...