fbpx

Повторно да се носат маски во здравствените установи, препорача Комисијата за заразни болести

Ова е пред сè за да не се пренесува заразата онаму каде што има вулнерабилни групи и кај кои може да се јави летален исход, рече Злате Мехмедовиќ, потртпарол на Комисијата за заразни болести

-

Комисијата за заразни болести ќе препорача до Министерството за здравство повторно задолжително да се носат маски во здравствените установи како превенција од ковид-19.

„На денешниот состанок се разгледуваше состојбата со ковид-19 и по деталните анализи што ги направивме, се донесе само една препорака, односно повторно задолжително користење маски во здравствените установи. Ова е пред сè за да не се пренесува заразата онаму каде што има вулнерабилни групи и кај кои може да се јави летален исход“, рече Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата.

Тој рече дека бројката на заразени со ковид-19 е низок, односно во август биле дијагностицирани 112 лица. Во моментов се хоспитализирани 7 лица, од кои дел се на кислородна поддршка.

Мехмедовиќ информираше дека засега нема препораки за маски во јавниот превоз и домовите за стари лица и лицата со посебни потреби, а околу носењето на маски во аптеките, Мехмедовиќ појаснува дека во тие објекти, препораките се неформални.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Ова е изолиран случај, јавната безбедност не е загрозена

На денешната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на прашањето дали е загрозена јавната безбедност, потенцираше дека ова е изолиран, инцидентен случај кој имал организатори и...