fbpx
Таг: Злате Мехмедовиќ

таг: Злате Мехмедовиќ

Дезинформациите во здравството можат да нè чинат животи, вакцините се најдобра заштита од заразни болести

Лажни вести и дезинформации има во секој сегмент од општеството, но дезинформациите кога е во прашање здравството можат да бидат опасни по живот. Оттаму, неопходно е да се подигне нивото на здравствена едукација кај популацијата и да се знае дека многу болести се превенираат токму поради вакцинацијата. Ова се заклучоците од денешниот брифинг со новинарите на тема „Редовна вакцинација на...

Повторно да се носат маски во здравствените установи, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе препорача до Министерството за здравство повторно задолжително да се носат маски во здравствените установи како превенција од ковид-19. „На денешниот состанок се разгледуваше состојбата со ковид-19 и по деталните анализи што ги направивме, се донесе само една препорака, односно повторно задолжително користење маски во здравствените установи. Ова е пред сè за да не се пренесува...

Терапија за астма, дијабетес и притисок ќе препишува матичен лекар

Нема да има потреба од закажување на специјалист само за да се препише терапија. Променет е режимот на препишување лекови, па матичните лекари ќе препишуваат повеќе лекови за контрола на крвниот притисок, дијабетес, астма и хипотироидизам. Ова денеска го истакна д-р Злате Мехмедовиќ, координатор на реформите за примарна здравствена заштита. Тој заедно со министерот за здравство Фатмир Меџити, ги претставија...

Комисијата за здравство со препорака да се укинат и последните мерки против ковид-19

Членовите на Комисијата за заразни болести (КЗБ), ќе предложат до Владата да ги укине мерките за задолжително носење маски во јавен превоз, во аптека, болница и во домови за стари лица. Предлогот треба да помине прво во Министерството за здравство (МЗ), па потоа во Кризниот штаб на Влада, а крајната одлука ја носи Владата. „По последниот сосатанок и во Светската...

По случајот со морбили кај бебе, ќе се засили епидемиолошкиот надзор врз сите осипни трески

Откако беше регистриран случај на морбили кај 13 месечно бебе од Свети Николе, Комисијата за заразни болести донесе препораки кои се однесуваат на прилагодување на системот во однос на следењето и менаџирањето на случаите со морбили. Како што информира денеска д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на комисијата, ќе се засили епидемиолошкиот надзор врз сите осипни трески, бидејќи така побрзо може да...

Има опасност од појава на епидемија од морбили, родителите да ги вакцинираат децата, порачува КЗБ

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска се состанале и дискутирале за респитаторните вируси кои циркулираат периодов. Меѓудругото, оттаму апелираат и родителите да ги вакцинираат децата против морбили затоа што процентот на вакцинирани деца против оваа болест е далеку под посакуваниот. „Во моментов нема потврден случај на морбили, со што е безбедно децата од понеделник да се вратат во училиштата“,...

Д-р Петличковски: Не очекуваме драматичен развој и сериозно ширење на мајмунските сипаници

Комисијата за заразни болести вчера и денеска одржа два состаноци поврзани со сомнителните два случаи на мајмунски сипаници во земјава. Ова не е нов ковид, овде нема место за паника меѓу граѓаните, рече пред малку во изјава за медиумите д-р Александар Петличковски, претседателот на Комисијата за заразни болести. „Не очекуваме никаков драматичен развој и сериозно ширење на оваа нова болест....

Oд следната недела ќе започнат со работа пет нови ковид амбуланти во Скопје

Дополнителни превентивни мерки нема да има, епидемилошката состојба во болниците е стабилна. Иако има зголемување на бројот на случаи, нема зголемување на бројот на хоспитализирани, соопшти денеска д-р Злате Мехмедовиќ на прес-конференција, откако заврши состанокот на членовите на Комисијата за заразни болести. Тој кажа дека најголемиот дел од оптовареноста на системот е на грбот на матичните лекари, па затоа...

Мехмедовиќ: Го подготвуваме системот за евентуална епидемија со мајмунски сипаници

Да го подготвиме системот што е можно подобро за да одговори на евентуална епидемија со мајмунски сипаници и во нашата земја, е целта на Комисијата за заштита од заразни болести, кажа денеска портпаролот д-р Злате Мехмедовиќ. На денешниот состанок биле дискутирани клиничките патеки за следење, скрининг, дијагностика и третман на пациентите кои ќе бидат евентуално заболени од мајмунски сипаници....

Скринингот на учениците со нереални бројки: Досега од 800 тестирани само осум позитивни

Од 800 тестирани ученици, само 8 се позитивни на ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Комисијата за заштита од заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. Според него, скринингот во основните училишта сè уште не е целосно завршен, а се очекува да бидат тестирани до 2.000 ученици. Но, разочарувачки факт е што од десетици илјади ученици, согласност за тестирање дале само...

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Комисијата предлага сертификатот за прележаност од ковид-19 да трае 180 дена

ковид тест
Комисијата за заштита од заразни болести предложи ковид сертификатот по прележана болест наместо 45 да трае 180 дена, соопштија денеска членовите на Комисијата по одржаната седница. „Во фаза сме на широка трансмисија на вирусот, имаме голем број на новозаразени. Укинувањето на сертификатите кои важат за контрола на движењето на граѓани во затворен простор може да предизвика поголема трансмисија на вирусот,...

Александар Петличковски е нов претседател на Комисијата за заразни болести

Доктор Александар Петличковски, актуелен директор на Институтот за имунологија е избран за нов претседател на Комисијата за заразни болести. Досегашен претседател на оваа комисија во рамките на Министерството за здравство беше д-р Жарко Караџоски. Исто така, за лице надлежно за односи со јавност на Комисијата за заразни болести е назначен д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствен дом - Скопје. Инаку, Комисијата за...

Вработувањата во Здравствен дом-Скопје сè уште не се реализирани

По вклучувањето на 12-те нови амбулантни возила во мрежата на Итната помош, следи реализација на вработувањата и завршување на физибилити анализата, пренесува „Порталб.мк“. Директорот на Здравствен Дом - Скопје, Злате Мехмедовиќ изјави дека конкурсите за вработување се во тек, а се очекува тие да завршат за десетина дена. Во целиот Здравствен Дом се предвидува вработување на 25 лекари и околу 30...

Мехмедовиќ: Сите здравствени осигуреници ќе бидат ослободени од партиципација

„Сите здравствени осигуреници ќе бидат ослободени од болничката партиципација. Сметаме дека оваа мерка ќе го олесни финансиското оптоварување на сите, посебно на примателите на социјална помош,“ изјави членот на Комисијата за здравство на СДСМ, Злате Мехмедовиќ на средбата со претставници на организацијата „ЛИЛ“, за заштита на правата на жени и деца и со други претставници од граѓанскиот сектор, но и...

ВМРО-ДПМНЕ: Одвојуваме двапати повеќе пари за лекови од сумите на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на денешната прес-конференција на Злате Мехмедовиќ од СДСМ, порачувајќи дека парите што се трошат за лекови се двапати поголеми отколку во последната година кога на власт бил СДСМ. „Владата на СДСМ во 2002 година одвојуваше само  1 милијарда денари кои биле искористени за 8 милиони рецепти. Во 2003 г. СДСМ одвои 1,2 милијарди денари за 8,5 милиони рецепти, во...

СДСМ: Да беше избрана новата влада, ќе имаше лекови на рецепт цел месец

Да беше избрана досега нова реформска влада, за граѓаните ќе имаше достапни лекови на рецепт во аптеките во текот на целиот месец, наместо како сега луѓето да остануваат болни без лекови, порача денеска на партиска прес-конференција д-р Злате Мехмедовиќ, член на комисијата за здравство на СДСМ. - Знаат граѓаните дека одговорот што го добиваат во аптеките по петнаесетти во месецот,...

Мехмедовиќ: Новата влада ќе обезбеди здравство посветено на граѓаните

„Со блокадата на Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го загрозуваат здравјето на пациентите. Новата влада ќе обезбеди здравство посветено на луѓето. Нема да се затвораат одделенија и пациенти да чекаат за операција со месеци, затоа што недостига медицински персонал“, изјави членот на комисијата за здравство на СДСМ, Злате Мехмедовиќ, на прес-конференција. Тој посочи дека таков е случајот во болницата „8 Септември“. „Основните...

Македонија е меѓу првите две земји во Европа по лоши резултати во здравството, соопшти Мехмедовиќ

Поразителната вистина за здравствениот систем е дека Македонија е меѓу првите две земји во Европа по лоши резултати во здравството, со смртни последици по здравјето на граѓаните, изјави денеска Злате Мехмедовиќ, член на Комисијата за здравство на СДСМ. - Тоа што го крие и за што лаже криминалната власт во заминување, го соопшти Европскиот здравствен потрошувачки индекс (ЕХЦИ). Истражувањето за...

СДСМ: Тодоров не го почитува упатството за грип што самиот го донел

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го обвини министерот за здравство во оставка, Никола Тодоров, дека не го почитува упатството за грип што самиот го донел и go потпишал на 27 февруари 2015 година. Од партијата велат дека набавени се десетици илјади вакцини за грип помалку од потребното, а и тие што се набавени, на граѓаните им се наплаќаат по двојно...

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме....