fbpx

Има опасност од појава на епидемија од морбили, родителите да ги вакцинираат децата, порачува КЗБ

-

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска се состанале и дискутирале за респитаторните вируси кои циркулираат периодов. Меѓудругото, оттаму апелираат и родителите да ги вакцинираат децата против морбили затоа што процентот на вакцинирани деца против оваа болест е далеку под посакуваниот.

„Во моментов нема потврден случај на морбили, со што е безбедно децата од понеделник да се вратат во училиштата“, велат од Комисијата.

Во однос на актуелните респираторни вируси, оттаму додавааат дека има ковид, вирусна инфлуенца и аденовируси, но состојбата не била загрижувачка.

Институтот за микробиологија започнал со тестирања за ковид пациенти што, според нив, било сосема доволно за потребите во овој период.

До крајот на неделата треба да има резултати од секвенционирањето на позитивните примероци од ковид и тогаш ќе се знае дали во земјава е присутен сојот „кракен“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
online free course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
udemy paid course free download