fbpx
Таг: Комисија за заразни болести

таг: Комисија за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорача укинување на сите мерки освен маски во јавен превоз и здравствени установи

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки, јавен превоз и домови за стари лица. Воедно, Комисијата апелира граѓаните да ги почитуваат препораките за лична заштита и хигиена, како што се често миење раце, дезинфекција и одржување дистанца. Од комисијата потсетуваат дека вакцинацијата и...

Носење маски во затворен простор ќе биде избор, а не обврска

По редовниот состанок, Комисијата за заразни болести на денешната прес-конференција информираше дека заклучиле оти според моменталните услови може да се намалат рестриктивните мерки и се согласиле да препорачаат укинување на задолжителното носење на маските во затворен простор. Претседателот на Комисијата, Александар Петличковски рече дека носењето на маска ќе биде избор, а не обврска. „Од оваа мерка исклучок се здравствените установи, домовите...

Петличковски: Не стравувам дека ќе се шири вирусот кога децата ќе ги извадат маските

Лично не стравувам дека ќе се прошири вирусот ковид-19 откако децата ќе престанат да ги носат маските додека се на настава, бидејќи преносот во училиштата е на многу ниско ниво. Ова за Мета го изјави имунологот Д-р Александар Петличковски, претседателот на Комисијата за заразни болести, по најавената одлука за престанок на важноста на одлуката за задолжително носење заштитни маски...

Владата одлучи ковид-сертификатите на прележаните лица да важат 180 дена

Наместо досегашните 45 дена, владата на вчерашната седница го прифати предлогот сертификатот за прележана болест од ковид-19 да трае 180 дена, односно 6 месеци, сметано од датумот на позитивен ПЦР тест, информираат од владината прес-служба. Владата донесе одлука и да се укине мерката за задолжително поседување ковид-19 сертификат за влез во трговските центри, за кои останува како задолжително носењето заштитни...

Преку СМС пораки ќе се повикуваат граѓаните на вакцинација, од денеска нова кампања

Комисијата за заразни болести информираше дека од денеска започнуваат со нова кампања, со која сите оние што спаѓаат во ризичните групи ќе добијат СМС порака со термин и локација за вакцинација. Како што информираше портпаролот на Комисијата д-р Злате Мехмедовиќ, СМС пораки ќе добијат граѓаните над 65 години кои имаат коморбидитети, како и лицата помлади од 65 години кои имаат...

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Зголемен бројот на заболени деца од ковид-19, ќе се прави скрининг во училиштата

Бројот на нови случаи со ковид-19 и процентот на позитивни од тестираните лица е во опаѓање последната недела. Сепак, во овој период во земјата биле регистрирани 320 заболени деца на возраст меѓу 6 и 14 години, а седмицата пред неа имало 200 заболени деца, објасни претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски. Ова претставува зголемување од околу 60...

Александар Петличковски е нов претседател на Комисијата за заразни болести

Доктор Александар Петличковски, актуелен директор на Институтот за имунологија е избран за нов претседател на Комисијата за заразни болести. Досегашен претседател на оваа комисија во рамките на Министерството за здравство беше д-р Жарко Караџоски. Исто така, за лице надлежно за односи со јавност на Комисијата за заразни болести е назначен д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствен дом - Скопје. Инаку, Комисијата за...

Граѓаните имаат избор меѓу бесплатна вакцина или правење ПЦР тест на сопствен трошок, вели Филипче

Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани. Целта е да се одржи релативно стабилната епидемиолошка состојба и да се зголеми интересот за вакцинацијата, истакна министерот д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата 360 степени, информираат од Министерството за здравство. „Во моментов на некој начин ние сме еден изолиран...

Владата дозволи работа на дискотеките со максимум 50 отсто исполнетост на капацитетите

За првпат од почетокот на ковид-19 пандемијата во март 2020 година, дискотеките во земјава ќе можат да почнат со работа. Ноќните журки во баровите и ноќните клубови со 50 отсто исполнетост од капацитетот во затворен простор ги дозволи Владата на вчерашната седница, а се во согласност со моменталната епидемиолошка состојба во државата и се на предлог на Комисијата за...

Трета доза вакцина за постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да примат трета доза вакцина, Комитетот за имунизација донесе одлука околу трета бустер доза, истакна министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. „Сите граѓани постари од 60 години, здравствени работници независно од возраста и пациентите кои...

Комисијата за заразни болести бара да се забранат свадби, прослави и настани на затворено во Тетово и регионот

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести бараат воведување на рестриктивни мерки во Тетово и регионот поради алармантниот пораст на бројот на активни случаи на ковид-19. На утринската координација денеска се разговараше за епидемиолошката состојба во Тетово и се договорија до Главниот координативен кризен штаб на Владата да предложат нови мерки за овој регион, како би се...

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки за заштита од ковид-19

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата и во моментов останува на досега прeпорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба. „Лесно зголемување на позитивни од тестирани за ковид-19 има во Скопје и Тетово. Според анализите во Тетово ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите...

Од среда да се укине полицискиот час и да се дозволат забави во клубови, предлага Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека утрово на Комисијата за заразни болести донеле неколку одлуки кои ќе бидат предложени до Кризниот штаб. „Од среда, 16 јуни, да се укине целосно полицискиот час, да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави и да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено,...

Полицискиот час да важи до 1 јуни, препорачува Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразниу болести не препорачува олабавување на рестриктивните мерки. Тие предлагаат забраната за движење на населението, полицискиот час, од полноќ до 4 часот наутро, да продолжи да важи и во наредните две недели, односно до 1 јуни. Работењето на сите угостителски објекти во овој нереден период, да биде и понатаму до 23:30 часот. Тоа го препорачала Комисијата по редовниот...

Од 27 април до 15 мај полициски час од 21 часот, угостителите да работат со летни тераси, предлага Главниот кризен штаб

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледувал предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на истите предлага на наредната седница на Владата, да се усвои одлука со која постојните мерки кои се со важност до 20 април 2021 година (вторник), да продолжат да се применуваат до 27 април 2021 година (вторник), информираат од владината...

Комисијата за заразни болести препорача уште седум дена рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести денеска препорача продолжување на рестриктивните мерки и во наредните седум дена односно, забрана и посебен режим на движење на граѓаните во временскиот период од 20 часот до 5 часот наредниот ден, што стапи во сила пред две недели. Препораката на Комисијата ја разгледа Кризниот штаб, а Владата треба да ја разгледа на утрешната седница и да...

Полицискиот час останува да важи до 6 април, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе одлука да биде продолжена актуелната мерка за забрана и посебен режим на движење на граѓаните на целата територија на државата во временскиот период од 22 часот до 5 часот, почнувајќи од денеска, односно од 23 март до 6 април. Мерката полициски час беше донесена на 10 март и...

Полицискиот час од 22 до 5 часот продолжува да важи и по утрешниот ден

Министерството за здравство информира дека од утре продолжува да важи забраната за движење од 22 часот до 05 часот наутро. Владата оваа мерка ја донесе на 10 март, по предлог на Комисијата за заразни болести, при што беше најавено дека ќе трае до 22 март. Од Министерството за здравство велат дека Комисијата за заразни болести следните денови согласно епидемиолошките анализи...

Здравствените работници исцрпени, Лекарската комора бара воведување на дополнителни мерки за заштита од ковид-19

Лекарската комора апелира и ги повикува сите граѓани да ја препознаат сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме предизвикана од ширењето на ковид-19 и со заеднички придонес и делување да им помогнат на лекарите во борбата за заштита на индивидуалното и колективно здравје. „Капацитетите на болниците речиси се исполнети, секојдневно бараме дополнителен кревет за згрижување на тешко болните. Голем проблем...

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е...