fbpx
Таг: инфлуенца

таг: инфлуенца

Тврдењето со кое САД се инволвира во приказна за намерно ширење птичји грип е руски дезинфо наратив

Внимателно прегледување на сè што е досега објавено на оваа тема јасно укажува на фактот дека тврдење за намерно заразени птици од страна на Пентагон во актуелната војна во Украина е само дел од рускиот дезинформациски наратив со цел да се оправда нивната инвазија од 24.02.2022, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на социјалната мрежа...

Има опасност од појава на епидемија од морбили, родителите да ги вакцинираат децата, порачува КЗБ

Членовите на Комисијата за заразни болести денеска се состанале и дискутирале за респитаторните вируси кои циркулираат периодов. Меѓудругото, оттаму апелираат и родителите да ги вакцинираат децата против морбили затоа што процентот на вакцинирани деца против оваа болест е далеку под посакуваниот. „Во моментов нема потврден случај на морбили, со што е безбедно децата од понеделник да се вратат во училиштата“,...

Вистиномер: Лага е дека вакцината против ковид-19 била создадена пред појавата на пандемијата

Постот неосновано шири дезинформации дека вакцината против ковид-19 била направена пред појавата на пандемијата на коронавирус. Ова не е точно, а тоа го потврдуваат фактите, пишува „Вистиномер“ во својата нова анализа на една дезинформација. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објава на Фејсбук ја манипулира јавноста дека вакцината против ковид-19 била создадена пред вирусот да биде јавно познат. Јасно ви е дека вакцината...

За една седмица бројот на грипозни пораснал за 20 отсто, има и случаи со свински грип

За една недела, за 20 отсто се покачил бројот на случаи со симптоми на грип, информираат во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Во текот на четвртата седмица од оваа година, односно од 21 до 27 јануари во Македонија пријавени се 643 случаи со симптоми на грип и заболувања слични на грип. Утврден е и инфлуенца H1N1, познат во јавноста...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...