fbpx

Поранешниот турски премиер, Ахмет Давутоглу, во посета на Македонија

-

Поранешниот премиер на Република Турција, Ахмет Давутоглу, од утре до 29 септември ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Во рамки на посетата, Давутоглу ќе има средби со претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, и со премиерот Зоран Заев.

Давутоглу на 28 септември ќе се обрати на панел-дискусијата за „Перцепцијата на Република Турција во Република Македонија“, во организација на Здружението на дипломирани студенти од Турција.

На најавената панел-дискусија ќе говорат Илија Димовски, координатор на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Муедин Ристеми, поранешен амбасадор на Република Македонија во Република Турција, Есер Џевахир, член на управниот одбор на „Џевахир холдинг“ и пратеникот Стево Пендаровски.

Функцијата премиер на Турција, Давутоглу ја извршуваше од 29 август 2014 година, откако Реџеп Таип Ердоган беше избран за претседател на Турција, до 5 мај 2016 година, кога се повлече од позицијата. Претходно, од 2009 до 2014 година беше министер за надворешни работи на Турција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...