Во периодот од 14 до 16 септември годинава, во Скопје, на булеварот Кочо Рацин, непознат сторител со употреба на погоден алат извршил тешка кражба во стан, сопственост на О.С. (55), од каде одзел разновиден златен и сребрен накит, по што го напуштил местото на настанот, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 300.000 денари.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.