fbpx
Таг: стан

таг: стан

Порталб: Изградбата на студентскиот дом во Тетово што се ветува од 2016 се очекува да заврши во мај 2021 година

Цената што странските студенти ја плаќаат во Тетово за приватни станови достигнува и до 350 евра. Поради немање студентски дом, студентката Б.А  се жали дека има проблеми да најде цимерка, а нема пари станот да го плати сама. Од Министерството за образование и наука велат дека изградбата на студентскиот дом во Тетово е при крај, а објектот ќе има...

Ангеловска ги демантира дезинформациите за нејзиниот депозит во пропаднатата Еуростандард банка

Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека во однос на нејзината функција и нејзиниот депозит во Еуростандард банка, во јавноста се пласирани многу неточни информации и дека единствено што е точно е дека имала депозит во банката и дека го повлекла. Вели дека тоа биле пари наменети за бизнис-инвестиции, а откако поради функцијата, бизнисот го ставила во втор план, решила...

Изгорел стан во Чаир

Повеќе од два часа скопските пожарникари вчера се бореле со пожарот што избувнал во стан во зграда во Чаир. Интервенцијата за пожарот во станот на петтиот кат на зградата број 27 на улицата Павле Илиќ почнала околу 20.30, а пожарот е изгаснат во 22.40 часот. Интервенирале 13 пожарникари со пет возила. Зафатени биле 60 квадратни метри од станот, а штетата се...

Пожарот кој избувна во стан во центарот на Скопје е изгаснат, нема повредени

Пожарот кој претпладнево избувна во стан во зграда на улица Даме Груев во центарот на Скопје е изгаснат, информираат од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје. Пожарот од станот на вториот кат, се проширил и на балконот на стан над него, а според информациите, нема повредени. Полициските екипи се на терен, но засега, официјално не соопштуваат за причините за настанатиот пожар.

Експлозија и пожар во стан во Охрид, еден повреден, седум автомобили оштетени

Едно лице било потешко повредено во експлозија што вчера во 22.24 часот се случила во стан на улицата Сатеска во Охрид, соопшти денеска полицијата. Како што информираат од СВР Охрид, од експлозијата, која најверојатно била предизвикана од плинска боца, дошло до пожар, кој бргу ја зафатил покуќнината и почнал да се шири низ собите. Сопственикот на станот со тешки повреди...

Штипјанец пронајден мртов во својот стан

Педесет и петгодишниот К.Г. вчера околу 20.15 часот бил пронајден мртов во неговиот стан на улицата Стојан Гологанов во Штип, информираше денеска полицијата. Засега нема информации за причините за смртта на штипјанецот, која била констатирана од страна на лекар. Јавен обвинител, лекар патолог и екипа на СВР Штип извршиле увид на местото, а по наредба на јавниот обвинител телото на починатиот...

Хот: Градежништвото ќе оствари 5,2 проценти пораст, се чувствува притисокот од кризата

Градежништвото годинава се очекува да оствари пораст од 5,2 проценти, како резултат на планираните инфраструктурни проекти, информираше претседателот на Градежната комора на Македонија при Сојузот на стопански комори, Роберт Хот. Тој истакна дека се очекуваат нови бизнис-контакти и соработка помеѓу претставниците на градежниот сектор, банкарите, градоначалниците на општините и граѓаните. - Капиталните проекти се повеќегодишни и за нив е обезбедена финансиска конструкција,...

Ограбен стан во Скопје

Непознат сторител украл 410 евра и накит вчера од стан на улицата Козле во Скопје. - Крадецот влегол во станот, сопственост на Н.Д. (70), со насилно отворање на прозорецот. Одзел 410 евра и накит и го напуштил местото, стекнувајќи противправна имотна корист од околу 60.000 денари - информира денеска Министерството за внатрешни работи. Се работи на откривање и на пронаоѓање на сторителот,...

СДСМ: Чулев не го пријавил луксузниот стан, а Антикорупциска затвора очи

Директорот на Агенцијата за разузнавање, Наќе Чулев, молчи зошто не го пријавил станот од околу 90.000 евра во луксузниот станбен објект во Аеродром во својот анкетен лист, велат од СДСМ и додаваат дека со тоа самиот признава дека го крие луксузниот стан. „Зошто директорот на разузнавање, Чулев, има потреба да го крие станот? Дали можеби затоа што треба да објасни како...

Директорот на Агенцијата за разузнавање крие стан од 90.000 евра, обвинува СДСМ

Директорот на Агенцијата за разузнавање (АР), Наќе Чулев, поседува луксузен стан, вреден околу 90.000 евра, кој не го пријавил во својот анкетен лист, обвини денеска СДСМ. Членката на извршниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), Рената Јајоска, на денешната прес-конференција, пред зградата каде, како што рече, се наоѓа станот на Чулев, го покажа анкетниот лист на директорот на АР, изваден...

Од стан во Козле украдени 16.000 евра и злато

Вчера во 19 часот Р.Р. пријавила дека на улица Јуриј Гагарин од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба. Крадецот преку балконската врата влегол во станот и одзел мал сеф во кој имало 16.000 евра и златен накит, информираат од МВР. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

Грујовски во тефтер водел евиденција за следење на обвинителите на СЈО

Во станот на началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски, првоосомничен во случајот „Тврдина“, обвинителите на СЈО пронашле тефтер во кој имало податоци дека агенти на УБК или приватно ангажирани лица, професионалци, ги следеле специјалните обвинители, пишува неделникот „Фокус“. Во тефтерот, покрај имињата и презимињата на обвинителите, имало податоци за местото на живеење, за врските и за контактите со соработници...

Отпечатоци од прсти на Абдеслам најдени во станот во Брисел

Белгиското федерално обвинителство денеска соопшти дека во станот во Брисел, кој беше цел на полициска операција оваа недела, биле пронајдени отпечатоци од прсти што му припаѓаат на главниот осомничен за париските напади во ноември минатата година, Салах Абдеслам, пренесува „Би-би-си“. „Можеме да потврдиме дека отпечатоци од прсти на Салах Абдеслам се најдени во станот во бриселската област Форест“, изјавил портпаролот...

Експлозија поради запалена свеќа, уништила половина стан во Битола

Запалена свеќа вчера попладне предзвикала експлозија во која бил уништен дел од станот на битолчанецот И.Т. на улицата Васко Карангелевски, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, вчера, околу 14 часот, од запалена свеќа која била поставена на машина за перење алишта, се запалил држач на кој имало спрејови, дезодоранс, пена за бричење и спреј за астма, поради што дошло до...

Перформанс „Македонија вселува – 50 луѓе во 40 квадратни метри“

Десет лица затворени во тоалет, уште десет на трпезариска маса наменета за четворица, 20 луѓе седнати на тросед - ваква беше сликата денеска во импровизираниот стан од картон и од стиропор поставен во непосредна близина на улицата Максим Ѓорѓија (Максим Горки). Со овој перформанс, граѓанската иницијатива „Заслужуваме подобро“ покажаа како изгледа кога 50 луѓе се сместени во стан од 40 квадратни...

Пожарникар и полицаец повредени при гаснење пожар во стан во Штип

Ноќеска, триесетина минути по полноќ, избувнал пожар во стан на улицата Сутјеска во Штип, во кој изгорела целата покуќнина, информираат од полцијата. При гаснењето на пожарот, од пламенот и од чадот биле повредени пожарникар и полицаец, кои веднаш биле пренесени во Клиничката болница во Штип. Кај пожарникарот биле констатирани изгореници од втор степен на лицето и на дланките и тој бил...

Сопругата на битолскиот градоначалник лани се подновила со стан

Семејството на битолскиот градоначалник, Владимир Талески, минатата година се подновило со стан во вредност од 65.000 евра. Според податоците на Државна комисија за спречување корупција, во анкетниот лист за имотната состојба на избрани и за именувани функционери, Талески напишал дека минатата година неговата сопруга стекнала стан врз основа на купопродажен договор. За разлика од двата стана, за кои во анкетниот лист на...

Украден пиштол од стан во Скопје

Непознато лице вчера извршило тешка кражба во стан на скопската улица Ѓорѓи Поп-Христов. Крадецот од станот на 54-годишниот Р.Џ. (54) украл еден пиштол, марка „чешка зброевка“, со калибар 9 милиметри. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Скопје. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Скопјани ограбени додека спиеле

СВР-Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против В.П. (44) од Ниш, Република Србија, поради основан сомнеж дека извршил две кривични дела - тешка кражба на особено дрзок начин и обид за тешка кражба. Судија на претходна постапка на осомничениот му одредел мерка притвор во траење од осум дена. Кривичните дела пријавениот, заедно со уште едно засега непознато лице,...

Во стан во Скопје откриена импровизирана лабораторија за производство на марихуана

Екипи на одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал на МВР, во стан во Скопје откриле импровизирана лабораторија за производство на висококвалитетна марихуана, позната како сканк, соопшти денеска Министрството за внатрешни работи. Како што информираат оттаму, станот во февруари годинава го изнајмил осомничениот М.Р. (32), кој потоа набавил опрема потребна за лабораториско одгледување и производство на канабис сатива и нелегално...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...