fbpx

Кучето на Бајден касна уште еден чувар во Белата куќа, единаесетти по ред

Ова е единаесетти пат кучето Командер да касне чувар во Белата куќа или во домот на семејството Бајден

-

Двегодишниот германски овчар на семејството на американскиот претседател Џо Бајден каснал уште еден агент на Тајната служба.

Нападот се случил во понеделникот вечерта, а на службеникот му била укажана помош на местото на настанот, се вели во вчерашното соопштение на Тајната служба што го пренесе Би-би-си.

Ова е единаесетти пат кучето Командер да касне чувар во Белата куќа или во домот на семејството Бајден.

Прес-секретарката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер претходно рече дека стресот од живеењето во Белата куќа бил причина за нападите.

„Како што сите знаете, комплексот на Белата куќа може да биде уникатен и многу стресен. Тоа е нешто што сигурна сум дека сите можете да го разберете. Тоа е уникатно и е стресно за сите нас. Така што, можете да замислите како е за семејно милениче или семејни миленици“, рече Жан-Пјер во јули.

Инаку, Командер е помладиот од двата германски овчара на семејството Бајден. Другите инциденти се случиле во домот на претседателот и првата дама во Делавер.

Во јули, официјални лица од Белата куќа рекоа дека, по низата напади врз персоналот, испробуваат нови техники за врзување и обука на Командер.

Ниту една од повредите на чуварите не била сериозна. Во инциденти со каснување агенти на Тајната служба било вклучено и другото куче на Бајден, Мајор.

Командер во Белата куќа пристигна во 2021 година како подарок од братот на Џо Бајден, Џејмс.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...