fbpx
Таг: Белата куќа

таг: Белата куќа

Белата куќа: Бајден е позитивен на ковид-19

Утрово, американскиот претседател Џо Бајден беше позитивен на тестот за ковид-19, потврди портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер во соопштение објавено на веб страната на Белата куќа. Тој е целосно вакциниран и двапати добил бустер и има многу благи симптоми. Тој почна да зема Паксловид. Во согласност со упатствата на ЦДЦ, тој ќе се изолира во Белата куќа и ќе...

Твитер, Фејсбук и Снепчет се дел од кампањата на Белата куќа за вакцинација против ковид

Фејсбук, Твитер и Снепчет се меѓу компаниите што ќе помогнат во промотивната кампања на администрацијата на Бајден за подобност на вакцините, објави Аксиос. Белата куќа се надева дека со овој напор ќе допре до населението кое може да има поголеми стапки на колебливост за вакцините. Според Аксиос, Ентони Фаучи, главниот медицински советник на претседателот, ќе направи видео клипови на Снепчет,...

Бајден го почна мандатот поништувајќи со извршни уредби дел од политиките на Трамп

Само неколку часа по положувањето заклетва вчера и влегувањето во Белата куќа, новиот претседател на САД, Џо Бајден, потпиша 15 извршни уредби, од кои голем дел се поништување на политиките на администрацијата на неговиот претходник Доналд Трамп. Меѓу првите акти на 46-от претседател се извршната уредба за враќањето на САД во Парискиот климатски договор од 2015 година, од кој Трамп...

Стив Бенон, екс-советникот на Трамп уапсен за проневера на донации за изградба на ѕидот на границата со Мексико

Стив Бенон, поранешниот советник – главен стратег на претседателот на САД, Доналд Трамп, е упасен вчера и обвинет за измама на „стотици илјади донатори“ во онлајн-кампања за собирање пари за изградба на ѕид долж границата на САД и Мексико, јавија американските медиуми. Бенон (66) е обвинет за измама заедно со тројца други поддржувачи на Трамп. Тие собрале 25 милиони американски...

Бујар Османи на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи неделава ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон, во рамките на која ќе учествува и на традиционалниот молитвен појадок во организација на американскиот претседател, Доналд Трамп. Покрај тоа, предвидени се средби со луѓе од Белата Куќа,  од Стејт Департментот, меѓу кои и со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија,...

„Гугенхајм“ не дава слика на Ван Гог за Белата Куќа, нуди шолја за тоалетот

Белата Куќа во септември годинава побарала од музејот Гугенхајм во Њујорк да и ја позајми сликата „Пејсаж со снег“ на Винсент Ван Гог, насликана во 1888 година, за со неа да го украси резиденцијалниот дел од Белата Куќа, во кој живеат претседателот на САД и првата дама, Доналд и Меланија Трамп. Одговорот што стасал од Ненси Спектор, главниот кустос на...

САД се за дипломатско решение на севернокорејската криза, вели шефот на Пентагон

Соединетите Американски Држави се залагаат за дипломатско решение на севернокорејската криза, изјавил денеска американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, јавуваат светските агенции. „Наша цел е ова прашање да се реши по дипломатски пат“, рекол шефот на Пентагон на прес-конференција во Њу Делхи. Сепак, тој додал дека САД истовремено ја задржуваат можноста да одговорат на најопасните закани на Северна Кореја. Инаку, Белата куќа...

САД бараат од ирачките Курди да го откажат референдумот за независност

Белата куќа ги повика ирачките Курди да го откажат референдумот за независност, закажан за 25 септември, оценувајќи го како провокативен и дестабилизирачки, јавуваат светските агенции. Повторувајќи го уверувањето дека гласањето ќе претставува пречка за борбата против Исламска држава и за стабилизацијата на ослободените подрачја, Вашингтон јасно го изразил своето несогласување со одлуката на парламентот на ирачките Курди за одржување на референдумот. „Ја повикуваме...

Отпуштен главниот стратег во Белата Куќа, Стив Бенон

Претседателот на САД Доналд Трамп, на виши владини претставници им соопштил дека донел одлука да го отпушти својот главен стратег, Стив Бенон, кој уште од првите денови на оваа администрацијата важеше за негов најконтроверзен советник, јави „Гласот на Америка“. Во соопштението од портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс, се вели дека шефот на кабинетот на претседателот на САД Џон Кели...

Трамп не ја исклучува можноста за воена акција во Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази загриженост поради хуманитарната криза во Венецуела, додавајќи дека не ја отфрла можноста за воена акција како одговор на политичката ситуација во оваа земја, јавуваат светските агенции. Трамп изјавил дека сите опции се на маса поради антидемократските случувања во Венецуела, вклучувајќи и воена интервенција. Министерот за одбрана на Венецуела, Владимир Падрино, пак изјавил дека заканите...

Средба на Трамп со украинскиот претседател Порошенко во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска во Белата куќа се сретна со украинскиот претседател, Петро Порошенко. Непосредно пред средбата, како што јавуваат светските агенции, министерството за финансии на САД ги објави новите санкции против сепаратистичките борци на истокот на Украина и нивните сојузници. На листата на лица против кои се воведени санкции е и рускиот државјанин Дмитриј Уткин, кој се...

Путин и Трамп ќе имаат телефонски разговор денеска попладне

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврдил дека рускиот претседател Владимир Путин за денеска попладне планира телефонски да разговара со својот американски колега, Доналд Трамп, јавуваат светските агенции. „Го потврдуваме разговорот“, рекол Песков за порталот „Спутник“, откако Белата куќа го објави денешниот дневен распоред, кој почнува со разговор на Трамп со Путин, во 14.20 часот по средноевропско време. Ова, како што јавуваат...

Натрапник со спреј за самоодбрана уапсен во дворот на Белата куќа

Натрапник со ранец во кој носел две шишенца спреј за самоодбрана бил уапсен во дворот на Белата куќа во петокот пред полноќ по локално време, јавија светските медиуми. Тој бил пронајден и уапсен близу јужниот влез на Белата куќа, кога во претседателката резиденција бил претседателот на САД, Доналд Трамп. Натрапникот Џонатан Т. Трен (26) од Калифорнија, им рекол на агентите на...

Ќе ги зајакнеме нашите клучни сојузници на Пацификот, порача Белата куќа

Ќе ги зајакнеме нашите клучни сојузници на Пацификот, одговори Белата куќа на лансирањето на балистичката ракета од страна на Северна Кореја. „Нашата порака е дека ќе ги зајакнеме нашите клучни сојузници во пацифичкиот регион, што е дел од нашата стратегија за спречување на растечкото непријателство кое го видовме изминатите години од режимот на Северна Кореја“, изјави советникот во Белата куќа,...

Тереза Меј е првиот странски лидер кого Трамп ќе го прими в петок во Белата куќа

Претседателот на САД, Доналд Трамп, в петок во Белата куќа ќе се сретне со британската премиерка Тереза Меј, соопшти портпаролот на Белата куќа, Шон Спајсер. Тој додаде дека Тереза Меј ќе биде првиот странски лидер кого Трамп ќе го прими, откако стапи на должноста претседател. Меј денеска за „Би-би-си“ изјави дека со Трамп ќе разговараат за слободната трговија меѓу Велика Британија...

Трамп го именуваше својот зет за виш советник во Белата куќа

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, синоќа го потврди именувањето на својот зет Џаред Кушнер за виш советник во Белата куќа, јавуваат светските медиуми. „Кушнер беше советник од доверба во текот на кампањата и во периодот на транзиција и горд сум на тоа што има клучна улога во мојата админстрација“, соопштил синоќа Трамп. Кушнер, според медиумите, се одрекол од платата...

САД нема да испратат официјална делегација на погребот на Фидел Кастро

Соединетите Американски Држави нема да испратат официјална државна делегација на погребот на кубанскиот лидер Фидел Кастро, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските медиуми. Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, денеска соопшти дека САД на погребот во Хавана ќе ги претставуваат заменик-советникот за национална безбедност, Бен Родс, и Џефри Делаурентис, кого претседателот на САД, Барак Обама, го номинираше за амбасадор во...

Обама и Трамп денешната средба ја оценија како одлична и најавија нови

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, вечерва во Белата куќа се сретна со претседателот во заминување, Барак Обама, на состанок кој траеше многу подолго од предвиденото, јавуваат светските агенции. Трамп по состанокот изјави дека е почестен што се сретнал со претседателот Обама, за кого рече дека е многу добар човек и дека многу го почитува. Во Овалната соба во Белата куќа,...

Тајната служба застрелала вооружен маж пред Белата куќа

Припадници на тајната служба на САД вчера застрелале вооружен маж пред Белата куќа, поради што пристапот кон објектот бил блокиран извесно време, јавуваат светските медиуми. Од полицијата за „Еј-би-си њуз“ изјавиле дека лицето извадило оружје кај безбедносниот пункт во близина на зградата, поради што било застрелано во стомакот. Напаѓачот бил пренесен во болница со тешки повреди, соопштиле официјалните служби....

Од полноќ престанува масовното прислушување во САД

Националната безбедносна агенција (НСА) на Соединетите Американски Држави, согласно новите законски одредби, од ноќеска на полноќ ја прекинува досегашната пракса на секојдневна проверка на податоците од телефонските разговори на милиони американски граѓани, пренесуваат светските агенции. НСА својата масовна програма за следење на комуникациите ќе ја прекине вечерва во 23.59 часот по стандардно источно време, односно во 5.59 часот во...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...