fbpx

Јапонската влада одобри рекордно голем буџет за одбрана

-

Јапонската влада денеска одобри рекордно висок буџет за одбрана, кој вклучува планови за купување скапи американски беспилотни летала за надзор и авиони „ф-35“.

Јапонија ја засили соработката во одбраната со САД, додека Кина сè поагресивно настапува во регионалните води.

Буџетот за војската од 42,1 милијарди долари е дел од државниот буџет во вредност од 800 милијарди долари за фискална година која почнува во април 2016 година.

Предлог-буџетот треба да биде усвоен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...