fbpx
Таг: Јапонија

таг: Јапонија

Форумот за управување со интернетот во Јапонија повика на заеднички напори во изградба на интернет што ги зајакнува сите луѓе

Колумна за Форумот за управување со интернет во Кјото од Бардил Јашари, Извршен директор на фондацијата „Метаморфозис“ Форумот за управување со интернетот (IGF) е една од најважните платформи кога станува збор за интернет-политики. Под покровителство на Обединетите нации, форумот служи како годишна платформа, овозможувајќи им на најразлични засегнати чинители да дискутираат за тековни и идни предизвици од иста основа. Не...

Руското снабдување со севернокорејско оружје е под остри критики

Јужна Кореја, Јапонија и САД го критикуваат снабдувањето со оружје и воена опрема од Северна Кореја до Русија, велејќи дека се потврдени неколку испораки, соопштува Гардијан. Новинската агенција Ројтерс во Сеул известува дека Русија и Северна Кореја негирале трансфер на оружје за употреба во руската војна против Украина, а постојат извештаи за кои Вашингтон и истражувачите велат дека покажуваат движење...

Северна Кореја повикува да се спречи испуштањето нуклеарна вода од Фукушима

Северна Кореја ја повика меѓународната заедница да ја спречи Јапонија да испушта прочистена отпадна вода од нуклеарната централа Фукушима во океанот, известува Си-Ен-Ен. „Праведната меѓународна заедница не смее да седи и да ја гледа злобната, антихуманитарната и воинствената акција на корумпираната сила, која се обидува да го наруши домот на човештвото на сината планета. Мора да се обедини за темелно...

Радиоактивна вода од Фукушима наскоро ќе се испушти во океанот

Јапонија наскоро ќе започне да испушта прочистена радиоактивна вода во океанот по одобрението од нуклеарните набљудувачи на Обединетите нации (ОН) за контроверзниот план што доаѓа 12 години по нуклеарниот инцидент на Фукушима, пренесува Си-Ен-Ен. Но, одобрението на ОН направи малку за да ги увери растреперените жители во соседните земји и локалните рибари кои сè уште го чувствуваат влијанието на катастрофата...

Јапонија на Охрид му донираше комунално возило вредно 60.000 евра

Јапонскиот народ на општината Охрид ѝ донира комунално возило вредно 60.640 евра, соопштија од Јапонската амбасада во земјава. Амбасадорот на Јапонија, Оцука Казуја, присуствувал на церемонијата за комплетирање на GGP-проект во општина Охрид, која ја организирал градоначалникот Кирил Пецаков и директорот на јавното комунално претпријатие „Нискоградба“, Александар Трпеноски. „Со овој проект, Јапонија овозможи Охрид да добие Toјота комунално возило за...

Не е точно дека Јапонија покренува истрага против ковид-вакцините поради милиони смртни случаи

Ниту има докази за милиони смртни случаи, ниту пак, некаде има официјална вест за покренување некаква истрага против вакцините. Според СЗО, до крајот на ноември 2022 година во Јапонија биле администрирани над 349,2 милиони дози вакцини против ковид-19.  Според една студија од ноември 2022 година, во периодот помеѓу 17 февруари 2021 година и 17 април 2022 година, во Јапонија се пријавени 1.690 смртни случаи...

Илјадници љубители на јапонската култура ја преполнија „Мала станица“ на „Нихон-џи“ фестивалот

Илјадници љубители на јапонската култура ги преполнија просториите на „Мала Станица“ и уживаа во богатата програма на фестивалот „Нихон-џи 2.0“, со кој неформалната организација Japan@mk, веќе втора година по ред, ја доближува Јапонија поблиску до локалната публика. Второто издание на фестивалот на јапонска култура, именувано како „Неонски бранови“, се одржа во саботата, на 27 мај, а целодневниот настан беше...

Лажни фотографии и текст прикажуваат непостоечка јапонска министерка

Лажен текст постиран под фотографии направени со вештачка интелигенција ја убедува јавноста дека Јапонија имала министерка за здравство, која е прикажана во многу провокативна позиција, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Преку објава на социјалната мрежа Фејсбук, на која се прикачени неколку фотографии од жена со длабоко деколте, се тврди дека на нив е прикажана министерката...

Интервју со Ирма Башеска – Ристовска: Премостување на јапонската и македонската култура преку Nihon Ji фестивалот

Ирма Башеска Ристовска ( Портрет Фотографија -лична архива се користи со дозвола)
Ирма Башеска - Ристовска е член на Japan@mk - неформална организација на вљубеници во јапонската култура. Лани во нивна организација и со ангажман на повеќе луѓе, „направено од фанови за фанови и од љубов” - како што вели Ирма, беше организиран фестивалот Nihon Ji (Нихон Џи) во Public Room (Јавна соба), којшто привлече огромно внимание. Со само два месеца...

Нов рентген апарат донираше јапонската амбасада за болницата во Штип

Јапонија овозможи Клиничката болница во Штип да добие нов „Shimadzu“ подвижен дигитален рентген апарат на одделот за инфективни болести, во вкупен износ од 55.882 евра. Амбасадорот на Јапонија Савада Хиронори, денеска присуствуваше на церемонијата за комплетирање на GGP-проект во јавната здравствена установа (ЈЗУ) Клиничка болница Штип. Церемонијата беше организирана од страна на градоначалникот на општина Штип, Иван Јорданов и...

Опрема во вредност од речиси 40.000 евра од Јапонија за Клиниката за кардиохирургија

Амбасадорот на Јапонија Хиронори Савада, вчера потпиша договор за „Грант помош на мали проекти за човекова безбедност“ (GGP) со цел да се подобрат основните човекови потреби во Северна Македонија. Грант договорот беше потпишан со ЈЗУ Универзитетска клиника за државна кардиохирургија при Клиничкиот комплекс „Мајка Тереза“ – Скопје и има за цел да набави бронхоскоп кој ќе обезбеди побезбедни здравствени услуги...

Со новиот јапонски рентген апарат, направени се 8.000 снимки во болницата во Гостивар

Во текот на една година, со новиот дигитален рендген апарат кој е донација од јапонската влада, во гостиварската општа болница се напрени речеси 8.000 рентген снимки, беше речено вчера на свеченоста по повод донацијата од Јапонија за болницата во Гостивар. На церемонијата за комплетирање на GGP-проектот која се одржа денеска, присуствуваше амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори. „Со рентген апаратот значително...

Повторно се актуелизира приказната дека роботи убиле 29 научници во Јапонија

Новинарката и теоретичарка на заговор Линда Мултон Хау во својата приказна има многу недостатоци. Таа не го идентификува изворот на информациите, не го кажува името на фабриката каде што се случил наводниот масакр, ниту пак посочува некое од имињата на научниците кои наводно биле убиени. Иако таа тврди дека извештаите за овој инцидент биле сокриени од Владата, сепак,...

Вистиномер: Убиството на Шинзо Абе не е поврзано со лекувањето на ковид-19, ниту со вакцинацијата

Јапонија почна да ги администрира вакцините против ковид-19 откако во февруари 2021 година беше одобрена вакцината на „Фајзер“. Неколку месеци претходно, на 28 август 2020 година Абе соопшти дека се повлекува од функцијата премиер поради болест. „Ивермектин“, пак, воопшто не е на листата на јапонската влада како одобрен лек за ковид-19, според јапонската агенција за лекови и медицински средства,...

По атентатот, поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе почина

Кратко време откако беше пренесен во болница по атенатот врз него, поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе, починал во болница откако состојбата му се влошила, јави Би-Би-Си. Абе (67) држеше говор во рамките на изборна кампања во градот Нара на југот на јапонија, по што беше застрелан. Напаѓачот, 41-годишник, беше совладан по нападот и однесен во полициска станица. Поранешниот јапонски премиер,...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени стресе во близина на брегот на Фукушима

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени во близина на брегот на Фукушима на северот на Јапонија предизвика предупредување за цунами. Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека земјотресот се случил на 36 милји под морето, пренесе АП. Регионот е дел од северна Јапонија, која беше уништена од смртоносниот земјотрес и цунами од 9 степени пред 11 години, кои исто така предизвикаа...

Вистиномер: Лага е дека Јапонија го напушта вакцинирањето против ковид-19 и почнува со примена на ивермектин

Постот што го анализираме шири лаги во врска со сузбивањето на пандемијата на коронавирус во Јапонија и мерките за борба против истата. Не е точно дека Јапонија „става крај на лудилото со ковид-19“, така што ја напушта вакцинацијата и почнува со примена на ивермектин. Во Јапонија се спроведува масовна вакцинација на населението, а ивермектинот не е одобрен како лек...

Јапонија донираше 663.000 евра во музички инструменти, опрема и осветлување на Националната опера и балет

Нови музички инструменти, опрема за озвучување и осветлување денеска беа предадени на Националната опера и балет од страна на Владата на Јапонија. Вредноста на донацијата изнесува 663.000 евра, информираат од Амбасадата на Јапонија во Скопје. На денешниот настан присуствуваа амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори, главниот претставник на Јапонската агенција за меѓународна соработка - Џајка Балкан, Такеичи Џиро, директорот на Националната...

Јапонија повлече над 1,6 милиони дози вакцини „Модерна“ поради стравувања од загаденост

Во Јапонија се повлечени околу 1,63 милиони дози на вакцината против ковид-19 на „Модерна“ поради контаминираност, односно загаденост, јави Би-Би-Си. Министерството за здравство соопшти дека „туѓи материјали“ се пронајдени во некои дози од пратката од околу 560.000 виали (шишенца). Компанијата „Такеда Фармасеутикал“, којашто ја продава и дистрибуира вакцината во Јапонија соопшти дека „Модерна“ блокирала вкупно три пратки поради „нужно крајно...

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...