fbpx

Димитров и Кундерс потпишаа декларација за соработка меѓу Македонија и Холандија

-

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и неговиот холандски колега, Берт Кундерс, денеска во Хаг потпишаа Декларација за партнерство и за соработка меѓу Република Македонија и Кралството Холандија.

– За кратко време покажавте големо лидерство во враќањето на Македонија на европскиот пат – изјавил Кундерс по потпишување на декларацијата.

Декларацијата предвидува двете земји да продолжат со унапредувањето на заемната соработка за промовирање на доброто владеење, владеењето на правото, судството, борбата против корупцијата, основните човекови права, независните медиуми и социјалната кохезија.

Македонија и Холандија преку декларацијата ја потврдуваат и заемната заложба за интензивирање на размената на искуства и зајакнување на соработката во одбраната и во безбедноста, заради подигнување на нивото на подготвеност на Република Македонија за стекнување полноправно членство во НАТО, но и за справување со безбедносните предизвици како што се организираниот криминал, верскиот екстремизам и нелегалната миграција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...