fbpx

Цената на нафтата на светските берзи падна на најниско ниво до 14 јануари досега

-

Цените на нафтата на светските берзи втор ден по ред паѓаат, поради стравот за пониска побарувачка на гориво во рамки на глобална рецесија предизвикан од пораст на каматните стапки во светот и порастот на вредноста на американскиот долар, извести Ројтерс.

Сировата нафта за идна испорака (ноември) падна за 1,35 американски долари, односно 1,57 отсто на 84,8 долари за барел. Цената пак за големи договори за истиот „фјучер“, односно за испорака во јануари падна на 84,51 долари за барел, пренесува Ројтерс.

Самиот индекс на американскиот долар (мерење на вредноста на доларот наспроти група на неколку други главни валути), пак, денеска се искачи на највисоката вредност во последните 20 години.

Растот на вредноста на доларот на САД вообичаено ја намалува побарувачката за нафта што се вреднува во долари, оти купувачите што користат други валути ќе треба да потрошат повеќе, што раѓа сомневања за понатамошен пад на глобалната економија, објаснува Ројтерс.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...