fbpx
Таг: рецесија

таг: рецесија

Светска банка: Пандемијата на ковид-19 ќе ги турне економиите во најдлабоката рецесија по Втората светска војна

Пандемијата на корона вирусот до крајот на годинава ќе предизвика голем пад на светската економија, при што глобалниот раст ќе падне за 5,2 проценти и тоа ќе биде најдлабоката рецесија после Втората светска војна. Голем дел од економиите во светот ќе доживеат пад на производството по глава на жител, најголем од 1870 година наваму, прогнозира Светската банка во најновиот...

Народна банка предвидува пад на македонската економија од 3,5 проценти, поради корона кризата

Народната банка проектираше пад на домашниот бруто-производ БДП од 3,5 проценти, наспроти октомвриските очекувања за пораст од 3,8 проценти. „Во однос на структурата на порастот, намалување се очекува и кај домашната и кај извозната побарувачка. Во 2021 година, во услови на нормализација на економскиот амбиент, се очекува закрепнување на економијата, поддржано од сите извори на порастот. Во вакви околности на намалена...

Светска банка очекува рецесија во нашата земја поради кризата со корона вирусот

Македонската економија се соочува со рецесија и проектиран негативен пораст на бруто домашниот производ во 2020 од -0,4 отсто под претпоставка дека кризата со корона вирусот ќе заврши до крајот на јуни и дека тогаш економијата ќе почне да се враќа во нормален тек, се вели во најновиот извештај на Светската банка „Борба против Ковид-19“. „Личната потрошувачка се очекува значително...

Блокадите од Косово се помала главоболка од рецесијата во Германија

Нашата земја треба повеќе да се грижи за најавите за рецесија во Германија отколку за трговските блокади што ги воведе Косово ако се земе предвид каков ефект врз македонскиот извоз и домашната економија би имале случувањата во двете држави. Во првата половина од годинава Германија е прва на листата земји со кои имаме најголема размена и суфицит во трговијата,...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо 500 евра просечна плата, СДСМ ја намалува платата за 1,3 отсто

Заев ветуваше „живот“ и 500 евра плата, а по долг период на економски пораст, СДС успеа да ја намали просечната плата за 1,3 отсто два месеци по ред, вели ВМРО-ДПМНЕ. Опозициската партија тврди дека македонската економија е без кормило и се работи целосно без план, дека инвеститорите се уценувани, а Македонија не е веќе позната по добрите вести, туку...

Ципрас вети успешен крај на програмата за спас на Грција

Грција успешно ќе ја заврши спасувачката програма во 2018 година, помогната од суштинскиот економски пораст, вели грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој вети дека ќе ги поддржи младите Грци, како и малите бизниси во процесот на обновување на земјата. На отворањето на 82. Меѓународен саем во Солун синоќа, Ципрас изјави дека грчката економија ќе постигне пораст во 2017 година по деветгодишната...

Тевдовски: Економијата може да влезе во рецесија

Три индикатори даваат предупредување дека економијата во Македонија може да влезе во рецесија ако нешто сериозно не се преземе, изјави на прес-конференција претседателот на Комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Според него, податоците за почетокот на 2017 година покажуваат пад во градежништвото, намален обем на индустриското производство и намалена побарувачка на купувачите. - Трговијата на мало има пад од 2,5...

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,3 проценти годинава

Домашниот бруто-производ (БДП) на Македонија ќе се зголеми 3,3 проценти оваа година и 3,7 проценти следната година, предвидува Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните перспективи. Овие прогнози на Светска банка за македонската економија се пониски од јунската прогноза лани, кога се предвидуваше пораст на економијата од 4 проценти. Светска банка за глобалната економија годинава предвидува пораст од 2,7 проценти, што е исто така...

Поскапува нафтата поради референдумот во Велика Британија

Цената на нафтата во Азија се зголеми само неколку часа пред почетокот на референдумот во Велика Британија на кој граѓаните на таа земја треба да одлучат дали државата ќе остане членка на Европската Унија. Како и финансиските пазари, така и трговците со нафта се сосредоточени на референдумот, бидејќи аналитичарите предупредуваат дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да ја турне земјата во...

Грција ќе ја избегне рецесијата годинава

Владата во Атина соопшти дека Грција ќе ја избегне очекуваната рецесија годинава и дека ќе претрпи само мало забавување на економијата во 2016 година. Владата денеска го достави предлог-буџетот за 2016 година до парламентот, предвидувајќи нулта пораст на домашниот бруто-производ за оваа и пад од 0,7 отсто за следната година. Преговорите за третиот пакет помош за Атина ја доведоа земјата пред финансиски колапс...

Јапонија излезе од рецесија

Во последниот квартал од минатата година, Јапонија излезе од рецесија. Сепак, порастот е послаб од што проценуваа аналитичарите. Владата информираше дека јапонскиот домашен бруто-производ во четвртиот квартал остварил пораст од 0,6 отсто во однос на претходниот квартал, односно 2,2 отсто на годишно ниво.  

Јапонија влезе во рецесија

Јапонската економија неочекувано влезе во рецесија во третиот квартал. Поради тоа премиерот Шинзо Абе најверојатно ќе се откаже од непопуларното зголемување на ДДВ и од распишувањето нови предвремени избори, две години пред истекот на мандатот. Јапонската економија во третиот квартал ослаби за 0,4 проценти, по падoт од 1,9 проценти во периодот од април до јуни. Економистите во третиот квартал очекуваа пораст за...

Германија избегна рецесија

Економскиот раст на Германија забавува, но земјата, сепак, успеа да избегне нова рецесија во третиот квартал, соопшти Министерството за економија во Берлин. Два дена пред објавувањето на официјалните податоци за порастот на домашниот бруто-производ во три месеци, заклучно со септември, министерството наведе дека по благиот пад во вториот квартал, сите индикатори укажуваат на тоа дека економската активност се стабилизирала во...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...