fbpx
Таг: долар

таг: долар

Четврта недела по ред паѓа вредноста на доларот

На глобалните пазари, вредноста на доларот повторно паѓа, четврти пат по ред, бидејќи инвеститорите веруваат дека Американската централна банка (ФЕД) наскоро ќе стави крај на циклусот зголемувања на каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американската вредност во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела се „лизна“ за 0,5 отсто, на 102,09 поени. Истовремено, доларот...

Русија не го прогласи доларот за невалидно платежно средство

Се пропушта контекстот кога се тврди дека Русија го прогласила доларот за невалидно платежно средство.Во Русија има недостаток на долари во кеш, поради што го има ограничено лимитот на долари коишто може да се вадат од банките. Инаку,  во Русија и пред воената инвазија платежната валута што можеше да биде користена во платниот промет беше рубљата, односно во менувачници може...

Дезинформација е дека има изненадување во менувачниците во земјава

Незначителното намалување или зголемувањето на вредноста на валутите за еден ден, два дена, или за една недела, не е никакво изненадување, како што невистинито се тврди во објавата на Фејсбук и во медиумскиот напис. Истиот е „јадица“ за привлекување кликови која не е соодветна, односно претстaвува дезинформација, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Дезинформација е насловот...

Цената на нафтата на светските берзи падна на најниско ниво до 14 јануари досега

Цените на нафтата на светските берзи втор ден по ред паѓаат, поради стравот за пониска побарувачка на гориво во рамки на глобална рецесија предизвикан од пораст на каматните стапки во светот и порастот на вредноста на американскиот долар, извести Ројтерс. Сировата нафта за идна испорака (ноември) падна за 1,35 американски долари, односно 1,57 отсто на 84,8 долари за барел. Цената...

Цената на горивата се намалува за половина денар

Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“, на дизелот и на екстралесното масло за домаќинство, од вечер на полноќ се намалуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулатрната комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 63 денари за еден литар, на „еуродизел“ - 51 денар, а „еуросупер БС-98“ останува со цена од 65 денари за еден литар. Намалувањето се должи на пониската просечната цена...

Дизел-горивото поскапува, а цената на бензинот останува иста

Од ноќеска на полноќ дизел-горивото поскапува за два денари по литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“останува 63,5денари, односно 65 денари за еден литар. Дизел-горивото ќе се продава за 51,5 денари за еден литар. Како причина за зголемувањето на цената на дизел-горивото од РКЕ ги посочуваат за...

Бензинот „еуросупер БС – 98“ поскапува минимално

Цените на бензинот „еуросупер БС - 95“ и на дизелот остануваат исти, а цената на „еуросупер БС - 98“ се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на „еуросупер БС - 95“ ќе биде 62 денари за литар, а на дизелот 48 денари за литар. Малопродажната цена на „еуросупер БС - 98“ ќе изнесува 64 денари за...

Еврото на шестмесечен максимум по победата на Макрон

По победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, утринава еврото ја достигна највисоката вредност во последните шест месеци во однос на доларот и на јенот, јавија светските медиуми. Причината е што инвеститорите се убедени дека ваквиот резултат, односно победата на Макрон над ултранационалистката Марин ле Пен, претседателка на крајно десничарската партија Национален фронт, ќе предизвика свеж дотек на...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цената на „еуросупер БС-95“ ќе се намали за еден денар и ќе изнесува 66 денари за еден литар, додека цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за половина денар и ќе изнесува 68,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на еден литар дизел-гориво ќе изнесува 52,5 денари. Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар изнесуваше 54,2 долари...

По референдумот во Италија, еврото изгуби од својата вредност во однос на доларот

Еврото изгуби од вредноста во однос на доларот и падна на 1,055 од 1,0625 долари, по првите анкети кои покажаа дека Италијаните на референдум ги отфрлија уставните промени на премиерот Матео Ренци, јавуваат светските медиуми. Финансиските пазари реагираа на референдумот, а губењето на вредноста на еврото е последица на таквата реакција. Италијанскиот премиер Матео Ренци го призна поразот на референдумот и...

По победата на Трамп, вредноста на доларот почна да се зголемува

Трговците со валути сметаат дека постојат 45 проценти шанси за вредноста на доларот спрема еврото да се зголеми на еден долар до крајот на идната година, пишува „Блумберг“. Пазарот денеска се потпира на ветувањето на новиот американски претседател Доналд Трамп дека ќе ги намали даноците и дека ќе ја зајакне потрошувачката. Тоа би требало да го зголеми економскиот пораст, а тоа на крајот...

Пад на берзите по победата на Трамп, поскапува само златото

Светските финансиски пазари веднаш и тоа негативно реагираа на веста за победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори. Берзите покажуваат драматичен пад, а се зголемува само цената на златото, што е вообичаена ракција на инвеститорите во време на неизвесност и на криза. Американскиот долар исто така изгуби од својата вредност, како и европските валути, меѓу кои и руска рубља. За време...

Бензинот поевтинува за половина денар по литар

Бензинот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на дизел-горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на еден литар „еуросупер БС-95“ изнесува 61,5 денари, а на „еуросупер БС-98“ - 63 денари. Цените на „еуродизел“ и на екстралесното масло за домаќинство не се менуваат, односно остануваат 48 и 36,5 денари за еден...

Дизел-горивата поевтинуваат за денар по литар

Цените на дизел-горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,96, односно за 1,2 отсто. Малопродажните цени на „еуросупер-95“ и на „еуросупер БС-98“ не се менуваат, односно остануваат...

Сорос предвидува дека Брексит ќе ја турне економијата во криза како во 2008 година

Одлуката Велика Британија да ја напушти Европската Унија предизвика криза на финансиските пазари слична на глобалната финансиска криза од 2007 и од 2008 година, изјави денеска американскиот милијардер Џорџ Сорос, во обраќањето во Европскиот парламент во Брисел. - Кризата се случува забавено, но Брексит ќе ја разгори. Веројатно ќе се зголемат дефлаторните притисоци кои веќе преовладуваат – изјавил Сорос, а...

Британската фунта доживеа пад во однос на доларот

Британската фунта доживеа пад во однос на доларот поради неизвесноста во поглед на потенцијалното излегување на Обединетото Кралство до Европската унија, пренесува „Би-Би-Си“. При тргувањето, фунтата ослебела за 1,4 отсто во однос на доларот, со што продолжи неколкумесечното слабеење. Спрема јапонскиот јен, фунтата од 162,40 јени во петокот, денеска падна на вредност од 160,40 јени, што е најниско ниво од...

Пад на еврото во однос на доларот

Еврото падна за повеќе од еден отсто во однос на доларот, а и европските акции и берзите навестуваат остар пад во текот на денот. Неименувани извори од Европската централна банка, за новинската агенција „Ројтерс“ велат дека ЕЦБ најверојатно ќе го задржи досегашното ниво на ограничувања на итните средства за грчките банки, што ќе се одрази на нивната ликвидност. Ваквиот чекор...

Затворањето на грчките банки предизвика падови на европските и на азиските берзи

Берзите во Европа и на Азија бележат големи падови откако Грција ги затвори сите свои банки и почна со контрола на нивниот капитал, пренесуваат светските медиуми. Потегот на грчките власти доаѓа откако Европска централна банка (ЕЦБ) реши да не ја зголеми кредитната помош за земјата. Индексот на лондонскиот ФТСЕ 100 паднал за речиси 2 отсто, во раното тргување, а претходно во...

Рубљата повторно паѓа во споредба со доларот

Руската валута рубља денеска падна на најниско ниво во последните две недели во споредба со американскиот долар. Доларот денеска продолжи да поскапува, па еден долар вреди 54 рубли, што е највисок износ од 8 април. Рубљата делумно се оправи годинава откако кон средината на декември минатата година падна толку што за еден долар се добиваа 80 рубли, што е најголем колапс од валутната...

Порастот на доларот добредојден за македонскиот извоз

Зајакнувањето на доларот во однос на еврото е промена која е добредојдена за компаниите чии цени се во евра, сметаат од Сојузот на стопански комори на Македонија. - Зајакнувањето на доларот во однос на еврото за земјите и за компаниите чии цени се во евра, ќе значи можност за зголемување на извозот во земјите каде што доларот е национално или општоприфатена...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...