fbpx

Порастот на доларот добредојден за македонскиот извоз

-

Зајакнувањето на доларот во однос на еврото е промена која е добредојдена за компаниите чии цени се во евра, сметаат од Сојузот на стопански комори на Македонија.

– Зајакнувањето на доларот во однос на еврото за земјите и за компаниите чии цени се во евра, ќе значи можност за зголемување на извозот во земјите каде што доларот е национално или општоприфатена валута во надворешно-трговската размена. Резултатот на ваквиот валутен однос за овие земји ќе значи нивен поевтин производ – изјави за новинската агенција „Мета“, извршниот директор на Сојуз на стопански комори на Македонија, Митко Алексов.

Според универзитетскиот професор на „Американ колеџ“, Марјан Петрески, доларот може да ја погоди негативно секоја компанија која има должничка нето-позиција во долари, односно ако нејзините обврски во долари се поголеми од нејзините побарувања во долари.

– Во банкарскиот систем, само мал дел од активата и од пасивата се деноминирани во валути кои не се евро. На крајот од 2014 година, 6,8 отсто и 7,4 отсто од активата и од пасивата со валутна компонента, соодветно, биле деноминирани во долари, што покажува дека какви и да се движењата на доларот или на другите не-евро валути, поголемо влијание врз банкарскиот систем нема да има. Во поглед на фирмите, не постои агрегиран показател за нивната девизна позиција, меѓутоа, најголем дел од фирмите тргуваат со европските земји или со земјите од опкружувањето, па најголем дел од нивните трансакции се деноминирани во евра. Доколку има доларски изложености кај фирмите, претпоставувам дека се само изолирани случаи – вели Петрески.

Според средниот курс на Народна банка, еврото во моментов чини 61,5 денари, а доларот – 57,3 денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...