fbpx

Rritje e dollarit është e mirëseardhur për eksportin maqedonas

-

Përforcimi i dollarit ndaj euros është ndryshim i cili është i mirëseardhur për kompanitë që çmimet i kanë në euro, vlerësojnë nga Lidhja e odave ekonomike të Maqedonisë.

“Përforcimi i dollarit ndaj euros është ndryshim i cili është i mirëseardhur për kompanitë që çmimet i kanë në euro sepse kjo është mundësi për rritjen e eksportit në vendet ku dollari është valutë nacionale dhe ka përfshirje të gjerë në këmbimin e jashtëm tregtar. Rezultati i këtillë i valutës për këto vende do të thotë prodhimtari e tyre më e lirë, deklaroi për “Metën” drejtori ekzekutiv i Lidhjes së odave ekonomike, Mitko Aleksov.

Sipas profesorit universitar në “American College” Marjan Petreski, dollari mund ta godet negativisht çdo kompani e cila ka pozicion- neto të borxhit në dollarë gjegjësisht nëse obligimet saj në dollarë janë më të mëdha se kërkesat e saj në dollarë.

“Në sistemin bankar, vetëm një pjesë e vogël e aktivës dhe pasivës denominohen në valuta që nuk janë euro. Në fund të vitit 2014, 6,8% dhe 7,4% nga aktiva dhe pasiva me komponentë valutore, në mënyrë përkatëse, janë denominuar në dollarë, që tregon çfarë janë lëvizjet e dollarit apo valutave tjera që nuk janë euro, ndikim më të madh ndaj sistemit bankar nuk do të ketë. Kur jemi tek kompanitë, nuk ekziston tregues i agreguar për pozitën e tyre devizore, mirëpo pjesa më e madhe e kompanive bëjnë tregti me vendet evropiane apo vendet përreth, kështu që pjesa më e madhe e transaksioneve të tyre janë denominuar në euro. Nëse ka eksponime në dollarë tek kompanitë, supozoj se janë vetëm raste të izoluara, thotë Petreski.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.