fbpx

Авион на соларен погон тргна на пат околу светот

-

Швајцарскиот соларен авион „солар импулс 2“, кој работи на соларна енергија, утринава од Абу Даби, тргна на пат околу светот.

Авионот, кој не користи никакви други горива освен сончевата светлина, утринава во 4.12 часот по средноевропско време полета од аеродромот „Ал Батин“ во Абу Даби кон Оман, каде треба да пристигне кон крајот на денот.
Патот од 35.000 километри ќе се одвива во 12 етапи и ќе трае пет месеци, а со соларниот авион управува швајцарскиот пилот Андреа Боршберг.

Ова е прв обид авион со соларен погон да ја обиколи земјата. Струјата за „солар импулс 2“ ја создаваат 17.200 фотоелектрични, соларни ќелии, поставени на крилата со распон од 72 метри. Ова е поголема верзија на прототипот-едносед, кој првпат полета пред пет години.

Само 6,5 отсто од барањата за изводи во 2022 година граѓаните ги пополниле во електронска форма [инфографик]

Само 6,5 отсто од барањата поднесени од граѓаните за издавање на извод од матична книга на родени, умрени или венчани се во електронска форма, додека останатите се поднесени лично,...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
free download udemy course
download xiomi firmware
Premium WordPress Themes Download
free download udemy paid course