fbpx
Таг: лет

таг: лет

И покрај ЕУ санкциите, руски државен авион ја прелета Бугарија и слета во Белград

Руски државен авион Иљушин ИЛ-96-300, на специјален лет од Сочи, долета денеска претпладне во Белград преку Бугарија, иако оваа земја уште во февруари званично го затвори својот воздушен простор за руски авиони, јави телевизијата Н1. Авионот од Сочи, Русија полетал околу 8 часот наутро а на белградскиот аеродром слетал околу 9.30 часот, пренесува телевизијата податоци од веб-сервисот flightradar24.com. Авионот потоа...

По Бренсон, и Џеф Безос одлета во вселената со ракетата Њу Шепард

Девет дена по летот на Ричард Бренсон во вселената, најбогатиот човек во светот Џеф Безос го оствари својот лет во вселената со ракетата Њу Шепард. Заедно со неговиот брат Марк Безос, 82-годишната некогашна кандидатка за космонаут Воли Фанк и 18-годишен студент, сите заедно како екипаж полетаа од приватен полигон во пустина во Западен Тексас, јавува Би-би-си. По патувањето кое траеше...

Српски медиум промаши две работи за пробниот лет на грчките авиони над Македонија

Српскиот онлајн-медиум „Аргументи“, повикувајќи се на онлајн-изданието на грчкиот весник „Катимерини“, пишувајќи за првиот тест-лет на грчки воен авион-ловец на македонското небо, ги измеша работите. „Аргументи“ овој лет го прогласи за почеток на предвидените воздушни патроли на грчкото воено воздухопловство над Македонија, како дел од заштитата на македонското небо во рамките на НАТО процедурите. Почнувајќи од насловот на веста, која...

Османи во Атина на средба со Катругалос

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска е во работна посета на Атина каде ќе се сретне со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, по која двајцата функционери ќе имаат изјава за медиуми. Од Секретаријатот за европски прашања велат дека ќе стане збор за билатералните односи меѓу двете земји, Договорот од Преспа но и за сите останати...

Бујар Османи утре од Атина во Скопје се враќа со првиот лет по повеќе од една деценија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи утре ќе отпатува во работна посета на Атина, од каде ќе се врати со авион, со првиот лет меѓу Скопје и Атина по повеќе од една деценија, соопштија од кабинетот на Османи. Тој во Атина ќе се сретне со заменикот министер за надворешни и европски работи на Грција, Јоргос Катругалос. Тема на средбата ќе...

Компанијата „Аркиа“ заинтересирана за воведување на авиолинија Скопје – Тел Авив

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска се сретнал со претставници од авиокомпанијата „Аркиа“ од Израел. На средбата се разговарало за воспоставување на нова линија на релација Скопје -Тел Авив. Министерот Сугарески ги презентирал можностите и условите што државата ги нуди за авиокомпании заинтересирани да оперираат од домашните аеродроми. - Тие ги презентираа плановите за ширење на нивната мрежа и во...

„Ејџијан ерлајнс“ повторно ќе лета на релација Атина – Скопје

По повеќе од една деценија, најголемиот грчки оператор „Ејџијан ерлајнс“ повторно ќе ја воспостави авионската линија помеѓу Атина и Скопје во јуни 2018 година, соопштија од грчката компанија. Потпретседателот на компанијата, Ефтихиос Василакис, вчера го претстави новиот пакет на летови како дел од плановите за проширување на летниот период на „Ејџијан“ за 2018 година, во кој ќе се додадат осумнаесет нови...

Компанијата „Нордика“ ќе воведе летови од Талин до Охрид

Естонскиот авиопревозник „Нордика“ ќе почне да лета на авиолинијата Талин - Охрид - Талин, почнувајќи од 1 јуни 2018 година, најави „ТАВ Македонија“. - Очекуваме дека со овие летови во текот на следното лето повеќе од 2.500 патници од Естонија ќе слетаат на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“. Со отворањето на директната авиолинија до Талин, всушност, отвораме еден сосема нов пазар за...

„Виз ер“ од денеска со летови од Скопје до Будимпешта

Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска го пречека авионот на „Виз ер“ кој на скопскиот аеродром „Александар Велики“ слета од Будимпешта, одбележувајќи го отворањето на новата рута Будимпешта - Скопје - Будимпешта. Авиокомпанијата ќе сообраќа двапати неделно, односно секоја среда и недела, со пристигнување на скопскиот аеродром од Будимпешта во 12.25 часот и заминување од Скопје за Будимпешта во 13 часот. - Воведувањето...

Директни летови од Охрид до Цирих ќе се воведат од 17 декември

Швајцарската авиокомпанијата „Германија флуг АГ“ ќе воведе директни редовни летови од Охрид до Цирих од 17 декември. Тие се реализираат во соработка со тур-операторот „Ер Приштина“ и билети веќе можат да се резервираат на интернет-страницата www.airprishtina.com. Според договореното меѓу „ТАВ Аеродроми“ и „Германија флуг АГ“, авиокомпанијата ќе оперира еднаш неделно во зимскиот ред на летање, а бројот на летови ќе се зголеми на...

„ТАВ Македонија“: Аеродромот „Александар Велики“ е отворен и функционира нормално

Аеродромот „Александар Велики“ е отворен и ависообраќајот се одвива нормално по синоќешното одложување на летот од Скопје за Истанбул на „Туркиш ерлајнс“, соопшти „ТАВ Македонија“. Од компанијата соопштуваат дека вчера, во текот на редовната безбедносна контрола на авионот за вечерниот лет кон Истанбул, бил пронајден оставен мобилен телефон, по што била извршена дополнителна контрола и по неколку часа авионот полетал. „Поради безбедносните правила...

„Виз ер“ воведува нова линија Скопје – Хановер

Нова линија Скопје - Хановер со два лета неделно, во вторник и во сабота, ќе воведе најголемата нискобуџетна компанија „Виз ер“ од 1 ноември годинава. Со воведувањето на овој лет, „Виз ер“ ќе нуди вкупно 25 рути во 11 држави од двата македонски аеродрома, во Скопје и во Охрид, а аеродромот во Хановер е 124. во мрежата на оваа компанија. Билетите се веќе во продажба...

Откажани утринските и вечерните летови Истанбул – Скопје и Скопје – Истанбул

На веб-страницата на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, објавено е дека се откажани утринските и попладневните слетувања и полетувања на авионите на авиокомпанијата „Туркиш ерлајнс“ од Истанбул за Скопје и од Скопје за Истанбул. Откажан е летот од Скопје за Истанбул ТК 1004 за утрово во 9.25 часот на „Туркиш ерлајнс“, како и слетувањето на авионот од Истанбул за Скопје...

Oд јуни, „Ер Србија“ трипати неделно ќе лета од Белград за Охрид

Српската авиокомпанија „Ер Србија“ најави дека од јуни оваа година ќе воведе три сезонски летови неделно на релација Белград - Охрид. Според информациите што ги соопшти српскиот национален авиопревозник, летовите ќе се реализираат во понеделник, среда и во петок, а патниците ќе летаат со турболесен авион „ATP“ со 66 седишта. Охридските туристички работници очекуваат нов прилив на гости од Србија, но и од други...

Две ракети со експлозив пронајдени на белградскиот аеродром

На белградскиот меѓународен аеродром „Никола Тесла“ за време на проверката на багаж откриени се две ракети со експлозивно полнење кои биле транспортирани од Бејрут преку Белград и Лондон за американскиот град Портланд, потврди воздухопловната компанија „Ер Србија“. „Потврдуваме дека карго пратката, која е транспортирана за натамошна дестинација, претходно во текот на денот е идентификувана на белградскиот аеродром, благодарејќи на строгите...

„Чех ерлајнс“ ќе лета Скопје – Прага од 20 мај 2016 година

„Чех ерлајнс“ (CSA) ќе почне со летови на линијата Скопје - Прага од 20 мај 2016 година и ќе лета двапати неделно кон аеродромот „Александар Велики“. Редот на летање е направен да одговара на македонските деловни и туристички патници кои патуваат во Прага, односно Чешка. - Авиокомпанијата „Чех ерлајнс“ оваа линија успешно ја опслужуваше од 2005 до 2012 година. Повторното летање за...

Патник се обидел да го урне авионот на лет од Франкфурт до Белград

Американски државјанин по потекло од Јордан денеска во текот на летот од Франкфурт до Белград се обидел да отвори врата и да го урне авионот, пишува српски „Курир“. Во авионот меѓу другите патници биле и ракометарите од клубот „Војводина“, кои помогнале да се спречи катастрофата. - Патникот сакаше да ја отвори вратата и да предизвика хаос. Цело време зборуваше како го изгубил...

В среда официјално стартува воздушната линија: Охрид-Лондон-Охрид

В среда, на 10 јуни, со пречекот на првите патници, официјално стартува авиолинијата Охрид-Лондон-Охрид. По тој повод „ТАВ Македонија“, во 17.45 часот, на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, организира пригодна свеченост. На церемонијата на дочекот, обраќање ќе имаат претставници на „ТАВ Македонија“, Министерството за транспорт и врски и на „Виз ер“.

Од утре директен лет Скопје – Женева

Почнувајќи од утре, од скопскиот аеродром „Александар Велики“ ќе има директен лет до Женева двапати неделно, во вторник и во сабота. Оваа директна линија се воведува како резултат на соработката меѓу „ТАВ Македонија“ и авиокомпанијата „Свис“ (Swiss). - Повторното воздушно поврзување на Скопје со Женева, како град познат по своето езеро и по прекрасната природа, но, исто така, и како...

Авион на соларен погон тргна на пат околу светот

Швајцарскиот соларен авион „солар импулс 2“, кој работи на соларна енергија, утринава од Абу Даби, тргна на пат околу светот. Авионот, кој не користи никакви други горива освен сончевата светлина, утринава во 4.12 часот по средноевропско време полета од аеродромот „Ал Батин“ во Абу Даби кон Оман, каде треба да пристигне кон крајот на денот. Патот од 35.000 километри ќе се одвива...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...