Меркел: Германија ја поддржува Македонија во евроатлантската интеграција


       
Трст, 12 јули, 2017 - 20:53 (META) 

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ, соопштија од кабинетот на премиерот.

– Владата е одлучна да ги спроведе потребните реформи и да ја осигура евро-атлантската иднина на Македонија, а со тоа и квалитетен живот за граѓаните – рекол Заев за време на неговата средба со Меркел.

Канцеларката Меркел најавила поддршка од Република Германија во реформскиот и во евроатлантскиот интеграциски процес.

Двајцата лидери изразиле заедничка определба за продолжување и за зголемување на интензитетот на соработката помеѓу двете држави.