!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Македонија и Кина ќе потпишат нов договор за економска соработка вреден 2,5 милиони евра


Скопје, 7 декември, 2017 - 18:36 (META) 

Владите на Македонија и на Кина до крајот на годината се очекува да потпишат нов договор за економска соработка со кој би се обезбедиле околу 2,5 милиони евра што би биле наменети за реновирање на училишта во земјава, но и за финансирање на други проекти што ќе се утврдат како приоритетни од македонската Влада.

Ова било констатирано на денешната средба меѓу вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и амбасадорката на Народна Република Кина во земјава, Јин Лисјен, на која било разговарано за билатералните односи и за соработката меѓу двете земји, кои, како што било оценето од двајцата соговорници, бележат нагорен тренд.

Новиот договор би бил дел од проектната соработка со Кина, која се реализира во рамки на договорите за економска и техничка соработка потпишани од 2007 година, кои, оттогаш наваму, се потпишуваат најчесто на годишно ниво, а се однесуваат на областите образование, здравство и комуникации.

„Османи изрази огромна благодарност за севкупната финансиска помош која НР Кина ѝ ја дава на нашата земја како во насока на финансирање на инфраструктурни проекти, така и во насока на финансирање проекти во областите кои се од витално значење за Република Македонија. Османи додаде дека и во иднина очекува засилување на оваа соработка, потенцирајќи дека финансиската помош, но и инвестициите кои доаѓаат од НР Кина се добредојдени во Македонија“, стои во соопштението за средбата.


ВМРО-ДПМНЕ ја носи светлината што ѝ треба на Македонија, порача Груевски од Делчево


Делчево, 11 октомври, 2017 - 23:39 (META) 

В недела нема да се гласа само за градоначалници и за советници, туку ќе се одлучува за тоа каква ќе биде Македонија по 15 октомври, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот на партијата и на Коалицијата за подобра Македонија во Делчево.

– Каква држава ќе имаме и по кој пат ќе се движиме, вие ја носите конечната одлука, вие го имате последниот збор. Изборот е очигледен, тие (СДСМ) се занимаваат со обвинувања, клеветења, црна пропаганда, а ние говориме за решенија и за проекти, за она што ќе се направи. Тие говорат за воздух, ветер и магла, а ние зборуваме за програма со конкретни рокови и со план на реализација – рече Груевски.

Тој истакна дека 15 октомври е одговорот на „помрачувањето што го донесе СДСМ и кое силно се чувствува во Македонија“, а дека ВМРО-ДПМНЕ ја носи „светлината која ѝ е потребна на Македонија“.

– На 15 октомври пуштете ја светлината. Светлината ќе ја донесете вие, народот на Македонија. Во ваши раце е одлуката, ќе одберете светлина која ѝ е потребна на нашата земја. Светлината ќе ја донесат земјоделците кои се обесправени, работниците чии плати се намалуваат, невработените чии шанси за работа постојано се намалуваат, лекарите кои сè уште не добија зголемување на платите, младите, просветните работници чии часови ќе ги кратат – порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски, како дел од проектите, најави и дека во сите општини во кои ќе победат кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија ќе се изврши еднократен отпис на достасани долгови за вода и за ѓубрарина за граѓаните од социјално загрозени семејства.

Претходно ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата одржаа митинг во Берово.


Заев: Изборите в недела ќе бидат новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија


Прилеп, 11 октомври, 2017 - 23:08 (META) 

Кога секому е јасно дека Никола Груевски е минато, недозволиво е Прилеп да остане неосвестен. Прилеп прв се освестил кога требало, тука пукнала првата пушка, затоа 15 октомври ќе биде новиот 11 Октомври за Прилеп и за Македонија, а јас сум убеден дека Прилеп повторно ќе крене востание и повторно ќе победи. Ова вечерва го порача лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, од партискиот митинг во Прилеп.

Тој истакна дека потребни се чесни политичари на централно и на локално ниво, бидејќи само така Македонија ќе оди напред.

Претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ, рече Заев, 11 години ширела лажен патриотизам и давала ветувања кои никогаш не биле исполнети.

– Со сите пет соседи бевме скарани. За четири месеци не само што изградивме пријателства со сите соседи, туку тие ни станаа сојузници. Со пријателство Македонија ќе оди напрад. Македонија ќе биде 30. членка на НАТО и ќе почне преговори со Европската Унија. И со Грција, која има проблем со нашето уставно име, изградивме пријателство. Македонија ќе го реши проблемот и ќе бидеме горди Македонци и ќе покажеме на сите дека Македонија може да решава проблеми со пријателство и со добар дух – рече Заев.

Тој вети целосна поддршка од централната власт и од Собранието за проектите за развој на Прилеп.

– Определба на Владата е да ја продолжиме децентрализацијата. Имаме намера социјалната заштита и здравствените домови да бидат под локалните власти. Прилеп ќе ја добие мојата и поддршката на Владата и на Собранието. Ќе стоиме и јас, и Владата и Собранието зад гасификација на Прилеп, зад нов модерен театар, зад регулирање на депониите, зад водоводи… – рече Заев.


Заев од Тетово: Иднина има само заедничка, а не „чиста“ Македонија


Тетово, 5 октомври, 2017 - 21:46 (META) 

„’Чиста’ Македонија нема иднина. Иднина има само заедничка Македонија. Тоа е нашето богатство и тоа богатство треба да го искористиме, зашто е наша предност, а не слабост“, порача лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Тетово.

– Мораме да живееме заедно и Тетово е пример за тоа. Ги отворивме сите теми, затоа што ако не ги отвориме, тие ќе бидат злоупотребувани од политичарите. Продолжете да го поддржувате концептот на заедничка Македонија. Да ги заокружиме промените во Македонија и да ги испратиме Груевски и режимот во историјата – рече Заев.

Тој истакна дека СДСМ ќе ѝ ја даде поддршката на актуелната градоначалничка на Тетово и кандидатка за претстојните избори од ДУИ, Теута Арифи, и ја побара поддршката на тетовци за советничката листа на СДСМ.

Заев потсети на мерките што Владата ги реализира изминатите четири месец, истакнувајќи го напредокот и подобрувањето на односите со сите земји соседи на Македонија, кои, како што нагласи, биле нарушени од претходната власт.

– Не можете да бидете скарани со сите пет соседи. За четири месеци ги унапредивме и ги отворивме перспективите со сите соседи. Бугарија е прв сојузник на Македонија која ќе стори сè Maкедoнија да стане дел од НАТО и да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, за време на нејзиното претседавање со ЕУ. Со Србија, и покрај сите недоразбирања, отворивме одлична соработка. Градиме пријателство и со Грција. Јас ви ветувам дека ќе најдеме решение за проблемот (со името) и притоа ќе останеме сите горди граѓани на Македонија – рече Заев.

Тој најави повеќе проекти за развој на економијата, инфраструктурата, културата, спортот и на образованието во Тетово, кои, како што истакна, ќе добијат поддршка од централната власт.

– Тетово е една од најголемите општини во Македонија и треба да добие најголема поддршка од централната власт. Ветувам дека Тетово ќе блеска – порача Заев.

Претходно денеска Заев и градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, ја посетија гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, од каде најавија доградба на објектот, а ја посетија и Мала Речица, каде е предвидена изградба на ново основно училиште.


Груевски ја обвини власта дека демонстрира сила и работи незаконски


Ресен, 4 октомври, 2017 - 19:52 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот во Ресен рече дека власта работи незаконски, но и демонстрира сила.

– Кандидатот за градоначалник во Шуто Оризари беше претепан до бессознание, друг наш кандидат беше погоден со куршум, на кандидатот за градоначалник на Кавадарци му вперија оружје и го третираа како терорист за потоа само да му се извинат – рече Груевски.

Тој додаде дека власта незаконски поставува и разрешува кадри, врши притисоци врз медиумите и судството поради што судиите се оневозможени да судат независно.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека „помрачување“ се случува и во економијата, бидејќи со запирање на проектите на претходната власт, запрена е и економијата.

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија вечерва ќе одржат митинг и во Битола.


Швајцарските експерти ќе продолжат да им помагаат на македонските компании


Скопје, 29 септември, 2017 - 12:45 (META) 

Вицепремиерот Кочо Анѓушев и амбасадорката на Швајцарија, Сибил Сутер Техада, потпишаа изјава за согласност во врска со соработка на проектот „Ангажман на сениор екперти за развој на мали и средни претпријатија во Македонија“.

Проектот, кој беше почнат од претходната Влада, според Анѓушев се покажал како успешен и корисен за македонските компании и затоа ќе се продолжи со реализација на овој проект. Преку него им се помага на домашните компании да се развиваат и да ги унапредуваат своите процеси.

– Досега 96 компании учествуваа во проектот, повеќе од 90 проценти искажаа подготвеност повторно да учествуваат во проектот, а 78 проценти од компаните велат дека странските експерти ги задоволиле нивните очекувања. Самиот проект доби просечна оценка 4,55 од максимални 5, што покажува дека компаниите се задоволни од странските експерти – нагласи вицепремиерот Анѓушев.

Тој истакна дека со ангажман на странските експерти, на македонските компании им се нудат повеќе можности и ги издвои најважните.

– Компаниите, кои се од различни гранки, најголеми придобивки имаат во подобрувањето на квалитетот на нивните производи, креирање нови производи и можност за подобрување на извозот. Присуството на странските експерти им дава можност да воспостават деловна соработка со фирми од нивните земји и на тој начин да ги извезуваат производите или услугите – појасни вицепремиерот.

Амбасадорката Сутер Техада истакнала дека ова е трета година по ред како даваат поддршка за проектот, а со швајцарска поддршка досега се реализирани 20 мисии.

– Со швајцарска поддршка, во рамките на проектот за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ), ќе бидат ангажирани петмина консултанти, за компании кои ќе бидат избрани на јавниот повик. Дознав дека една од компаниите именувала нов производ по презимето на експертот што им помагал и сметам дека тоа е мало, но значајно признание за успешноста на проектот – изјави Сутер Техада.


Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на „Оне-Вип“


Скопје, 26 септември, 2017 - 10:38 (META) 

Мислав Галер ќе биде нов извршен директор на телекомуникацискиот оператор „Оне-Вип“. Тој обврските на новата функција ќе ги преземе од октомври 2017 година и ќе го наследи Димитар Ковачевски, кој одлучил да ја напушти компанијата.

„Ковачевски ќе остане во „Оне-Вип“ до крајот на годината за да помогне во веќе почнатите проекти кои се однесуваат на зацврстување и на позиционирање на брендот на компанијата, а во исто време да овозможи непречено продолжување на операциите и пренесување на обврските на својот наследник“, информираат од компанијата.

Новиот извршен директор на „Оне-Вип“, Мислав Галер, доаѓа од позицијата постар директор за големи корисници и е член на менаџерскиот тим за Хрватска и за Македонија.

„Со долгогодишното искуство на динамичниот хрватски пазар, познавањето на бизнис-трансформација, како и на процесите при спојување на компании и на продажни тимови, тој сигурно ќе даде голем придонес за уште посилно позиционирање на „Оне-Вип“ на македонскиот пазар“, додаваат од компанијата.


Османи – Атебери: Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија


Скопје, 16 септември, 2017 - 11:09 (META) 

Поддршката од УСАИД има големо влијание за развојот на Македонија, истакнал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот постојан претставник на УСАИД во земјава, Дејвид Атебери.

Османи, како што соопштија од неговиот кабинет, на Атебери му ги презентирал надлежностите и политичката агенда на Секретаријататот за европски прашања (СЕП), посочувајќи дека моменталниот фокус на Владата и на СЕП е во поддршката на реформскиот процес преку планот „3-6-9“ и мастер-планот за ИПА.

Атебери пред Османи го презентирал портфолиото на УСАИД со сите области и конкретни проекти што се спроведуваат во Македонија и нагласил дека УСАИД „целосно ја поддржува македонската влада за унапредување на процесите за евроатлантска интеграција“.

„Атебери истакна дека УСАИД е партнер на Република Македонија во последните 25 години, а главните три области во кои дејствува УСАИД се демократија и владеење, економски пораст и образование, за кои се во тек повеќе проекти“, стои во соопштението за средбата.

Двајцата соговорници на крајот на средбата го истакнале интересот на двете страни за интензивна соработка околу развојната стратегија на УСАИД за Македонија, која треба да се доврши до крајот на 2017 година, а се договориле и за редовна координација и размена на искуства во области каде УСАИД може да ја даде потребната поддршка на земјава.


Изградбата на патот Градско – Дреново е проект на ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата


Скопје, 23 август, 2017 - 17:24 (META) 

Средствата во висина од 35,4 милиони евра за изградба на делницата Градско – Дреново во должина од 15 километри, беа обезбедени уште пред СДС и Сугарески да дојдат на власт, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Од партијата велат дека „тендерот за изградбата на делницата беше објавен и заради законските рокови се чекаше да заврши процедурата и да се избере најповолен понудувач.“

„За СДС е секојдневие да се фалат со проекти кои ги има реализирано и започнато ВМРО-ДПМНЕ. СДС и Сугарески за изминатите 80 дена, ниту нешто имаат започнато, ниту нешто имаат рализирано како проект. СДС и Сугарески наместо да се фалат и да одржуваат прес-конференции за туѓи проекти, треба да ги засукаат ракавите и да се фатат за работа“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека „СДС и Сугарески поради нивната неспособност, не можат да го пуштат во употреба ниту завршениот автопат Демир Капија – Смоквица, проект кој беше реализиран и завршен во времето кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.“


Мицкоски: Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ реализирани се 10.359 проекти


Скопје, 20 август, 2017 - 15:16 (META) 

Во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ, реализирани се преку 10.359 проекти од инфраструктурата, образованието, индустријата, спортот и секојдневниот живот, информираше денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека „градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во своите општини изградија и реконструираа преку 2.170 улици и патишта, односно беше поставен преку 1.750 километри нов асфалт.“

– Се заменија или поставија нови водоводни и канализациони мрежи во должина од 700 километри, а во вредност од 68 милиони евра. Во соработка со владата, во општините каде што градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите четири години се изградија 33 нови основни и средни училишта, а се реконструираа преку 290. Беа изградени 28 нови градинки, а се реконструираа преку 85. Се изградија 24 спортски сали и 399 повеќенаменски игралишта низ цела Македонија, 57 плоштади и 142 паркови – , изјави Мицкоски.

Тој кажа дека во претстојниот период сите градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат отчет за својата работа.

– Како и на сите изборни циклуси досега така и сега, кандидатите за градоналници на ВМРО-ДПМНЕ на овие локални избори ќе излезат со реална програма исполнета со прецизни рокови, детали и потребни средства за реализација на она што ќе ви го ветиме и она за што ќе ни ја дадете довербата – додаде Мицкоски.