!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

СДСМ: Охрид окован во мраз, а ВМРО-ДПМНЕ преповторува ветувања стари четири години


Охрид, 12 јануари, 2017 - 10:07 (META) 

Во услови кога сите магистрални и регионални патишта кон Охрид останаа непроодни и неисчистени од снегот, а власта секоја година, на три фирми им дава 1,5 милион евра народни пари, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, без никаков срам, уште еднаш, лажејќи ги охриѓани, ги повторуваат ветувањата од 2013 и 2014 за нови проекти.

Со ваква реакција, се огласија од СДСМ, по повод вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која партијата вети ново пристаниште и експресен пат Охрид – Пештани.

„Власта во заминување ја ветува изградбата на пристаниште по четврти пат. Ветувањето е исто, само локацијата се менува. И експресниот пат Охрид – Пештани се ветува три години, но неговата изградба никако не почнува. Никогаш нема да бидат реализирани затоа што имаат негативно влијание врз животната средина. Со таквите проекти сериозно се загрозува нашето природно наследство, Студенчишкото Блато и Галичица. Затоа меѓународните финансиски институции одбиваат да ги финансираат ваквите штетни проекти на корумпираната власт, а Охрид годинава ќе се најде на листата на загрозени подрачја што се под заштита на УНЕСКО“, возвратија со сопштение од општинската организација на СДСМ.

Оттаму побараа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ од Охрид да ѝ објаснат на јавноста зошто цели четири години не е реализирана ниту една од ветените инвестиции и зошто Општата болница во Охрид е со блокирана сметка и во финансиска дупка која надминува 2,5 милиони евра.


Ахмети апелира до Албанците да не гласаат за помалите партии


Тетово, 4 декември, 2016 - 23:38 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) работи на подобрување на животниот стандард и на создавање силни албански кадри, кои на правилен начин ја водат државата, истакна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на вечерашниот митинг на партијата во Теарце.

– Предизборната кампања ја почнав во Липковско. Лично се уверив во проектите што ги остварила ДУИ. Во Липково има амбуланта, порано немаше. Го посетив Никуштак и таму видов многу проекти, кои ги остварила ДУИ. Нашата партија работи и на создавање нови албански кадри, кои сега се функционери во повеќе ешалони од власта. Ние одиме напред, ние не сме ограничени. Ние постојано работиме во интерес на граѓаните – рече Ахмети.

Лидерот на ДУИ упати апел од Албанците и побара од нив својот глас да го дадат за ДУИ и да не гласаат за помалите партии, затоа што така само пропаѓа нивниот глас.

– Има многу албански партии. Јас немам ништо против тоа, но до нив неколкупати сум апелирал да се обединат и да ја победат ДУИ, а не вака необединети. Власта не може да биде вечна, но албанството останува, затоа треба да бидеме пообединети. Јас апелирам да гласате за ДУИ, албанскиот глас да се концентрира кон нашата партија, бидејќи само на тој начин ќе можеме да ги решаваме вашите проблеми – нагласи Ахмети.

Тој како заслуга на неговата партија ја посочи индустриската зона во Тетово, каде, според него, за многу кратко време ќе се вработат 2.000 луѓе, а за неколку години во зоната, како што рече, ќе работат повеќе од 10.000 лица.

– Само така ќе се спречи иселувањето на младите Албанци од Западна Македонија – порача Ахмети.


Ахмети: Без ДУИ нема да функционираат ниту владата, ниту законите


Куманово, 3 декември, 2016 - 23:29 (META) 

Демократската унија за интеграција е најлегитимната партија што ги претставува Албанците и која најмногу придонела за промена на нивната нова историја, нагласи лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на вечерашниот митинг во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, каде партијата ја презентираше платформата „Заедно одлучуваме“.

Ахмети истакна дека очекува ДУИ да победи на изборите на 11 декември, бидејќи без оваа партија нема да функционираат ниту владата, ниту законите.

Тој најави реализација на повеќе проекти, кои треба да го подобрат животниот стандард на граѓаните, додавајќи дека во Западна Македонија веќе биле отворени 2.000 работни места, а во план е изградба на економска зона во Липково.

На митингот во Куманово, пред присутните граѓани, се обрати и носителот на листата на ДУИ во втората изборна единица, Ејуп Аљими, кој рече дека со досега реализираните и со планираните проекти ќе биде изградена иднина за секое албанско семејство.


Груевски од Тетово: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи затоа што има квалитетна и реална програма


Тетово, 29 ноември, 2016 - 22:39 (META) 

Победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 11 декември е јасна бидејќи произлегува од сиот минат труд и од квалитетот и од реалноста на новата програма на партијата и на коалицијата, порача лидерот на владејачката партија и носител на листа во изборната единица 4, Никола Груевски, на вечерашниот митинг во Тетово.

– Победата е изработена со сите проекти и дела кои ги ветивме и ги исполнивме. Изработена е со повеќе од 160.000 нови работни места… Таа победа доаѓа и од квалитетот и од реалноста на новата програма „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, од повеќе од 500 страници долго подготвувани, обмислени, реални проекти, со рокови за нов напредок на сите граѓани на Република Македонија – рече Груевски.

Тој повторно порача дека најсилната гаранција за завршување на кризата е во добивањето на 63 пратенички места за ВМРО-ДПМНЕ. Груевски и од Тетово го обвини лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, дека ги распродава државните и националните интереси на Македонија.

– Да престанат да веруваат дека премиер може да те намести некој од надвор, затоа што во секоја држава во Европа, во секоја демократска држава се станува премиер ако народот те избере…СДСМ ќе претрпи десетти по ред пораз, затоа што го потценува народот со лажни и нереални ветувања – истакна Груевски.

Пред насобраните граѓани во Тетово говореше и носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во шестата изборна единица, Влатко Ѓорчев, која повика на одбрана на унитарноста на Македонија.

– Во Тетово граѓаните имаат јасен избор и ќе можат да гласаат за личност која силно ќе ги брани државните интереси, ќе стои зад технолошки индустриската зона и многу други проекти – рече Ѓорчев.

Претходно вечерва, ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата одржаа митинг и во Гостивар.


Груевски во Неготино вети дека сите села ќе станат слободни економски зони


Неготино, 23 ноември, 2016 - 21:56 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот во Неготино порача дека на 11 декември народот ќе избере политичари кои се борат за целосна, суверена и независна Македонија.

Тој го обвини претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека заговара кантонизација, двојазичност на цела територија и рекомпонирање на државата.

Груевски вети повеќе проекти од областа на образованието, здравството, земјоделството, меѓу кои и изградба на агро-пазар кој ќе чини 20 милиони евра, а се осврна и на новиот проект за рурални развојни зони, со кој речиси сите села ќе станат слободни економски зони.

– Со новата програма, предвидуваме и почеток на изградба на три нови автопати Гостивар – Кичево,Скопје – Блаце и Требениште – Струга. Се планира изградба и на шест експресни патишта со четири ленти, предвидуваме изградба и реконструкција на повеќе од 60 регионални патишта во вкупна вредност од повеќе од 40 милиони евра и локални патишта во вредност од 30 милиони евра – истакна Груевски.


Заврши реставрацијата на зградата на музичкото училиште во Битола


Битола, 4 ноември, 2016 - 11:14 (META) 

Заврши реставрацијата на една од зградите на музичкото училиште, на булеварот 1 Мај во Битола, финансирана од Министерството за култура.

На промоцијата денеска присуствуваше министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, која најави дека со пари од буџетот ќе се реставрираат голем број фасади на стари објекти во градот кои имаат културно-историска вредност.

– Овој објект е од 1907 година и потребна беше реставрација на фасадата. За тоа министерството досега издвои 1,3 милиони денари. До крајот на годината ќе биде завршена реставрацијата на фасадата на Горната гимназија и на Безистенот. Вкупната сума за целокупните активности ќе надмине 40 милиони денари – рече министерката Канческа-Милевска.

Според конзерваторите од Завод и музеј Битола, реставрацијата е со варов малтер, а не со цемент. Објектот на музичкото училиште на почетокот од 20 век бил турски суд, по што со текот на годините ја менувал својата функција.

Следна е промоцијата на реставрацијата и конзервацијата на Јени-џамија во Битола.


Груевски најави 3.700 апарати за 100 здравствени установи за 33 милиони евра


Скопје, 31 октомври, 2016 - 16:05 (META) 

Набавка на нова медицинска опрема за здравствените установи во секој град во земјава, во вкупна вредност од околу 33 милиони евра, најави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на промоцијата на проектот во областа на здравството во Музејот на македонската борба.

Тој истакна дека во секој град во земјава ќе набават нова медицинска опрема за секоја јавна здравствена установа, болница, здравствен дом, како и за болниците и за клиниките во Скопје.

– Станува збор за прецизен план за набавка на околу 3.700 апарати наменети за повеќе од 100 јавни здравствени установи во земјава, кои ќе бидат доопремени со најсовремена медицинска опрема. Кај дел од установите ќе се замени постојната постара и дотраена опрема со нова, а кај поголем дел од нив ќе обезбедиме опрема каква што претходно воопшто немало во установите за што е можно поголем број здравствени услуги да ги доближиме до местото на живеење на граѓаните – истакна Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека првпат во историјата ќе се набави нова хибридна сала на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија во вредност од 2 милиони евра.

– Со ваквата сала значително ќе се подобрат можностите за лекување на луѓето со срцеви болести и можностите за дејствување на кардиохирурзите, кои ќе можат да дејствуваат со голема прецизност и да реализираат широк спектар на оперативни зафати – додаде Груевски.


Богоев не знае математика, реагираат од УМС на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 16 септември, 2016 - 16:01 (META) 

Стефан Богоев наместо да пресметува весела математика која ни тој самиот не ја разбира, треба да им погледне на фактите во очи. А, фактите се поразителни. Не, само за Стефан Богоев, младиот олигарх од СДСМ туку и за целото СДСМ, реагираше денеска Владимир Нелоски, претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

– За првпат во историјата на независна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ постигна договор за утврдување на минимална плата која сега изнесува 10.080 денари и истиот го уреди со закон, што значеше сигурност за македонските граѓани, и се работи на континуирано покачување на истата. Се изгради нов студентски дом – Стив Наумов, а беа реконструирани и дел од постојните објекти на студентските домови. Реконструиран е и блок Б од студентскиот дом Гоце Делчев, а се чека мебел за негово опремување за да се пушти во употреба. Лифтовите во сите студентски домови се заменети со нови, дополнително ќе се градат и 3 нови студентски домови. Да потсетиме дека во време на СДСМ кога државата ја водеа постарите партиски колеги на Богоев, студентите имаа само неколку стипендии кои редовно ги добиваа децата на црвената буржоазија на СДСМ. Денеска студентите имаат можност да искористат над 40 различни видови стипендии, а воведена е и една од најважните стипендии за упис на еден од 100-те светски најдобри универзитети, што уште еднаш ја покажува грижата на ВМРО-ДПМНЕ за образованието на младите – рече Нелоски.

Тој додаде дека намалена е и партиципацијата за студентите. Нелоски вели дека некогаш студирањето било привилегија за децата на олигарсите и членовите на СДСМ, а денеска е реалност за сите.


УНЕСКО загрижена за Охридско Езеро, активистите со петиција бараат да се зачува


Охрид, 27 август, 2016 - 10:38 (META) 

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на 40. седница во Истанбул изразил сериозна загриженост за иднината на регионот на Охрид, поради бројните инфраструктурни проекти кои беа предложени, што потврдува дека тие најверојатно би предивикале значителни потенцијални влијанија врз исклучителната универзална вредност на регионот на Охрид.

По одлуката на Комитетот, неколку еколошки активисти почнаа кампања под мотото „Вредно е!“, а од вчера е распишана и интернет-петиција за зачувување на единствената локација заштитена од УНЕСКО во земјава. Петицијата досега е потпишана од 16.167 луѓе кои бараат власта да се повлече од намерата за реализација на проектите, вклучувајќи го експресниот пат Охрид – Пештани преку Галичица, скијачкиот центар на Галичица, новата елитна населба во Студенчишко Блато и туристичко-развојната зона во Љубаништа.

„Сите ние го имаме правото и должноста да го зачуваме ова наследство и да го пренесеме на идните генерации, не само во Македонија, туку и на следната генерација во светот. Затоа ја почнавме кампањата, барајќи мораториум на овие деструктивни проекти и целосна имплементација на законот за управување на природното и културно наследство во регионот на Охрид“, се вели во интернет-петицијата.


ВМРО-НП: Во кое својство партиски претставници испрашуваат градоначалници?


Скопје, 23 јули, 2016 - 11:40 (META) 

Во кое својство, партиски преставници кои моментално немаат никакво ангажирање во Владата на Република Македонија следат реализација на проекти од Владата и истовремено градоначалниците и владини функционери даваат отчет на претседател на партија, а не на премиерот или други владини преставници! Нели ова се коси со повеќепартизмот и наликува на еден одамна веќе надимнат комунистички систем, реагираат денеска од ВМРО-Народна партија.

ВМРО – Народна партија од Охрид изразува незадоволство од малиот број на проекти кои Владата ги прави во моментов во овај регион и бара одговор на неколку прашања.

„Неколку години наназад сведоци сме на големата пропаганда предводена од ДПМНЕ и ДУИ за изградбата на развојно инвестиционата зона со локација помеѓу Охрид и Струга и илјацниците вработувања кој секојдневно се најавуваа. Вистината е многу поинаква. Од оваа развојна зона има само неколку хектари оградена земја, една хала во обид на изградба и секако оваа зона најголем период е поплавена со вода. Големите најави од странските инвестиции на ОДВ и КОСТАЛ се сведе на неколку погони со околу 100 вработени во тие две инвестиции. Бараме одговор на тоа како успеавте да го ликвидирате гигантот како ЕМО и сега само имате класична продажба на објекти и ниту најава од рестартирање на ЕМО. Исто така, сакаме одговор на тоа зошто Владата не прифаќа рестартирање на дел од ЕМО каде за почеток би се вработиле 150 работници, иако имавте понуда и разговори со сериозна фирма од соседството“, се вели во соопштението од ВМРО-НП.