!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за независност


Ербил, 12 август, 2017 - 15:52 (META) 

Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за незавиност од Ирак, кој е закажан за 25 септември, и покрај барањето од Соединетите Американски Држави тој да биде одложен, јавуваат светските агенции.

„Датумот стои, тој е 25 септември и нема никакви промени“, изјавил Хошјар Зебари, советник на регионалниот претседател на Курдистан, Масуд Барзани.

Тој на овој начин го искоментирал барањето на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, за одложување на референдумот.

САД сметаат дека референдумот ќе го оттргне вниманието од „важните приоритети во Ирак“, како што е борбата против милитантите на Исламска држава.


Заев: Како премиер, најпрво ќе преземам мерки поврзани со интересите на граѓаните


Скопје, 7 мај, 2017 - 11:10 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“ вели дека до крајот на месецот очекува да стане премиер и првите мерки што ќе ги преземе новата влада ќе бидат поврзани со интересите на граѓаните. Тој во интервјуто зборува за реформите кои се предвидени со новата програма, но и за претстојните локални избори.

„Едно решение кое мораме да го донесеме во парламентот е промена на Изборниот законик, заради одложувањето на локалните избори, верувам наесен, но тоа го планираме во согласност со сите парламентарни партии“, вели Заев.

За Специјалното јавно обвинителство вели дека „сака да си ја заврши работата за која е формирано“, а истовремено и да се „отворат процесите во судството“, односно „негово распуштање и реизбор“.

Во врска со инцидентите во Собранието, вели дека потребно е да се случи политичко, партиско, меѓуетничко и национално помирување, а се надева и на реформи во ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, како што вели, за новата власт потребна е и силна опозиција.


Гарет: Излезот од политичката криза е во владеењето на правото


Скопје, 31 март, 2017 - 15:19 (META) 

Независно и ефикасно судство во заштита на правата и на слободите на граѓаните беше темата на конференцијата организирана од Мисијата на ОБСЕ и од Здружението на судии на Македонија, што се одржа денеска во Скопје, а по повод „Денот на судството“.

Околу 100 судии и високи судски претставници разменија мислења за важната улога на судството како гарант на владеењето на правото и на основните права на граѓаните.

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, рече дека независното и непристрасно судство е носечки столб и гарант за демократијата и за владеењето на правото.

Вангеловски рече дека не постои општество каде нема постојани обиди за мешање во судството, но ако „судиите се држат до законот и до моралот не постои начин да се влијае врз нив“.

– Обидите за притисок врз судиите не можат да се исклучат во ниту едно општество, но битна е издржливоста на судиите. Затоа треба да знаат дека законодавната и извршната власт се минливи, но судската власт е трајна и треба да суди непристрасно. Политиката е надмоќна во дефинирањето на правото, но судството е надмоќно во неговото спроведување – рече Вангеловски.

Шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен, истакна дека мисијата нашла добри партнери во судството во земјава, со кои заедно реализирале многу проекти од големо значење за зајакнувањето на институциите во земјава.

– Постојат уште многу предизвици, особено во врска со судската независност и непристрасност, како и со ефикасноста на судовите. Се надевам дека сите релевантни институции ќе ги засилат своите напори за да се соочат со предизвиците – рече Суомалаинен.

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, чија амбасада финансиски ги поддржа настаните организирани во Штип, Битола и во Скопје, а кои претходеа на денешната завршна конференција, истакна дека „владеењето на правото и концептите што ги штити, се централни во политичката дебата денес“.

– Тие се централни за Договорот од Пржино и за барањето одржлив излез од политичката криза. Во сите демократии, владеењето на правото е камен-темелник на кој се базираат слободата, праведноста, почитувањето, благосостојбата, сето она што навистина ни е потребно. Кога сè што правиме е изграденo врз тие темели, општеството ќе биде посилно, за граѓаните денес, како и за идните генерации – рече Гарет.


Шкотската премиерка ќе бара нов референдум за независност


Лондон, 13 март, 2017 - 14:58 (META) 

Премиерката на Шкотска и претседателка на Шкотската национална партија, Никола Стурџен, повтори дека ќе бара дозвола за одржување втор референдум за независност на Шкотска.

Таа соопшти дека од шкотскиот парламент следната недела ќе побара одржување реферндум, јавува „Би-би-си“.

Стурџен наведува дека сака гласањето да се одржи во периодот од есента 2018 година до пролетта 2019 година.

Таквиот потег би овозможил правно обврзувачки референдум, кој ќе се одржи ако биде одобрен.


Британците не им дозволуваат на Шкотите нов референдум


Лондон, 2 февруари, 2017 - 12:32 (META) 

Британската влада би можела да го блокира вториот референдум за излез од Шкотска од составот на Велика Британија, што наиде на осуда во Единбург.

Министерот за одбрана, Мајкл Фелон, ја изнесе идејата, по што се огласи премиерката на Шкотска, Никола Стурџен, истакнувајќи дека тоа би било катастрофално.

Фелон рече дека шкотската влада нема мандат да организира втор референдум за независност и дека Вестминстер нема да ѝ асистира на Стурџен во идејата граѓаните повторно да излезат да гласаат по неуспешниот референдум во 2014 година.

– Заборавете на тоа, не планираме да ѝ помогнеме на власта во Шкотска. Стурџен постојано го бара тоа од нас, но таа мора да ја почитува одлуката на народот да остане во составот на Велика Британија, како и одлуката Велика Британија да ја напушти Европската Унија – рече Фелон.

Пред три години, 55 отсто од Шкотите гласаа за останување во составот на Велика Британија.

– Фалон врши сериозна опструкција. Мора да сфати колку тоа може да биде катастрофално за партијата на ториевците – рече Стурџен.


По судот и ОJO, се јавија и судиите: За непристрасна правда, неопходно е непристрасно судство


Скопје, 25 октомври, 2016 - 18:13 (META) 

По скопскиот кривичен суд и Основното јавно обвинителство, денеска со соопштение за актуелните случувања во правосудството се јави и Здружението на судиите на Република Македонија. Оттаму велат дека со особено внимание ги следат актуелните состојби во судството, „особено прашањата што се однесуваат на независноста, непристрасноста, евалуацијата и на одговорноста“.

„Здружението на судиите укажува дека независноста на судството е неопходна за обезбедување непристрасна правда… Судијата ја врши судската функција независно врз основа на неговата проценка на факти и во согласнот со совеснто разбирање на законот, без никакви надворешни влијанија, потикнувања, притисоци, закани или мешање, директно или индиректно од која било страна или од било која причина“, стои во соопштението на Здружението на судиите.

Од Кривичниот суд изјавија дека со повикувањето на сослушување на лица опфатени во истражни постапки на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во јавноста се прават спектакли, во кои судот, „респектирајќи го дигнитетот на судската власт“, нема да учествува.

Обвинителите од Основното јавно обвинителство Скопје, пак, денеска ѝ испратија отворено писмо на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, со кое, како што велат, сакаат да го изразат своето незадоволство од нејзината работа и од „срамната непрофесионалност“ со која обвинителката ѝнаштетила на јавно-обвинителската професија.


Во Атина одбележана 25-годишнината од македонската независност


Атина, 21 септември, 2016 - 11:21 (META) 

На свечен прием во Атина во организација на македонската канцеларија за врски, вчера се одбележа 25-годишнината од македонската независност. Со присуство на бројни странски гости, амбасадори, грчки политичари, претставници на грчкото министерство за надворешни работи и на кабинетот на премиетот Алексис Ципрас, а со дегустација на македонски вина и пива, паралелно се одбележаа и 21 година воспоставување дипломатски односи меѓу Македонија и Грција.

Во своето обраќање пред странските и грчки гости, македонскиот амбасадор во Атина, Дарко Ангелов, истакна дека Македонија и Грција се на правилен пат за подобрување на билатералните односи преку интензивирана комуникација и разговорите за мерките за градење доверба. Ангелов говореше зa бројните заеднички точки, додавајќи дека и политичарите и граѓаните треба да се фокусираат на работите кои нè зближуваат како сличната култура и менталитет, заедничките економски и стратешки интереси.

– Интензитетот на комуникацијата, а би рекол и квалитетот, навистина се зголемени и подобрени во овој двегодишен период. Мислам дека е преурането да очекуваме конкретни политички исходи од тоа, во смисла на прашањето што нè оптоварува, односно ја оптоварува Грција во врска со нас. Но, во делот на практичната оперативна соработка, мислам дека стигнуваме во оној период кога многу наскоро ќе можеме да ви претставиме и конкретни ефекти резултати од таа комуникација – посочува Ангелов.

Според него, разговорите за мерките за градење доверба се обид да се надомести за 20-годишното отсуството на соработка и комуникација меѓу двете држави поради спорот за името. Оценува дека е надминат ставот дека мора да се почека на решавање на спорот за името за да има поголема соработка. Според него, двете страни се свесни дека преговорите за името може да се одвиваат паралелно со процесот на заедничка соработка во повеќе области.

– Сега постои свест од двете страни дека тоа се две теми или области кои може да одат паралелно или, ако постои  можност, едната да оди и побрзо или да се дефинира и олесни ресорната соработка во повеќе области од енергетика до образование, култура, транспорт и во тој дел имавме фокус на комуникација во последниве неколку месеци, веќе четири состаноци на министерско ниво за надворешни работи, а проширено во формат и со други министерства каде што очекуваме да имаме конкретизирање односно официјализирање на тоа што е договорено – додава Ангелов.


САД со честитка за независноста на Македонија


Вашингтон, 7 септември, 2016 - 9:54 (META) 

Американскиот државен секретар Џон Кери, во име на претседателот Барак Обама и на американскиот народ, упати честитка до македонските граѓани по повод 25-годишнината од независноста на Македонија.

„Овој значаен јубилеј им нуди на нашите две земји можност да размислат за силата на нашето пријателство во текот на изминатиот четврт век. Македонија има направено голем напредок во својот развој од независноста, а Соединетите Држави се горди што го имаат поддржано секој чекор на вашата земја на тој пат. Нашата историја на соработка во областа на безбедноста, трговијата, доброто владеење и поттикнувањето на врските меѓу луѓето ја истакнува ширината на нашите односи. И во иднина Соединетите Држави ќе продолжат да ја поддржуваат Македонија во тековните напори да се изгради инклузивно, просперитетно и демократско општество, што ќе им овозможи развој на сите во Македонија. Честитки за овој значаен јубилеј во историјата на земјата“, се наведува во честитката на американскиот државен секретар Џон Кери.


Иванов со честитка до Обама по повод 4 јули


Скопје, 4 јули, 2016 - 9:55 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод националниот празник на Соединетите Американски Држави, 4 Јули – Ден на независноста, упати честитка до претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама.

„По повод 4 Јули – Денот на независноста, ми претставува особена чест и задоволство, во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, да Ви упатам најискрени честитки и срдечни желби за просперитет на Вашата држава, како и за благосостојба на пријателскиот aмерикански народ.

Ја користам оваа пригода, уште еднаш да нагласам дека нашите две држави ги поврзува традиционално пријателство, споделени заеднички вредности, како и стратешко партнерство во повеќе значајни домени. Активното учество на Република Македонија во повеќе мировните мисии, како и силната посветеност кон глобалната коалиција за борба против тероризмот, се важен дел од заедничките активности во регионален и во мултилатерален контекст.

Високо го цениме севкупниот придонес, како и силната и континуирана поддршка на Вашата држава за консолидирање на мирот, демократијата и на стабилноста во регионот, како и за остварување на стратешките надворешно-политички цели на Република Македонија.

Стапувањето на Република Македонија во одамна заслуженото полноправно членство во НАТО, и понатаму останува голем предизвик со кој нашата држава се соочува. Во тој контекст, ја очекуваме Вашата понатамошна, уште позасилена поддршка во пресрет на Самитот на Алијансата, во јули оваа година во Варшава“, стои во честитката.

 


Шкотска подготвува закон за нов референдум за независност


Единбург, 25 јуни, 2016 - 18:36 (META) 

Шкотската влада почнала да подготвува закон кој треба да овозможи нов референдум за независност на земјата, додека траат преговорите за нејзината позиција во Европската Унија, изјави денеска првата министерка, Никола Стурџен.

„Новиот референдум за незавиност на Шкотска е сигурнa опција која треба да биде на маса и, еве, тоа се случува сега“, изјавила Стурџен, пренесуваат медиумите.

Според неа, за да се осигури спроведувањето на референдумот, првин мора да се усвои потребната легислатива.

Барањето за нов референдум за независност на Шкотска следува по гласањето во четвртокот, на кое граѓаните на Велика Британија со тесно мнозинство одлучија земјата да ја напушти ЕУ. Со 62 отсто наспроти 38 отсто гласови, граѓаните на Шкотска, пак, се изјаснија дека сакаат земјата да остане во Унијата.

На референдумот во 2014 година Шкотите гласаа за останување во рамките на Велика Британија со 55 отсто наспроти 45 отсто гласови.